En iyi balık yağı ve Omega 3 hapı markası nasıl seçilir?

0
447

Piyasada çok sayıda ürün bulunduğu içi en iyi balık yağı ve Omega 3 hapı markasını seçmek zor olabiliyor. Peki en iyi balık yağı ve Omega 3 hapı markası nasıl seçilir? İşte en iyi balık yağı ve Omega 3 hapı markası seçme rehberi…

En iyi balık yağı ve Omega 3 hapı markası nasıl seçilir?

Balık yağı ve Omega 3 somon balığı, uskumru balığı ve cevizde doğal olarak bulunan vücut için gerekli yağlı asitlerdir ve vücuda çok sayıda faydası bulunmaktadır. Vücutta balık yağı ve Omega 3 eksikliği kalp ve kemik gibi sağlık sorunlarına ve anksiyete ve depresyon gibi ruh sağlığı sorunlarına sebep olur. 

En iyi balık yağı ve Omega 3 hapı markası nasıl seçilir?

Yeterli oranda balık yağı ve Omega 3 alımı belli bir beslenme şeklini takip etmek zorunda olanlar ya da bu maddeleri içeren ürünleri ideal miktarda tüketemeyenler için zordur. Bu sebeple çok sayıda kişi balık yağı ve Omega 3 alımı için takviye hapları tercih eder. Balık yağı ve Omega 3 hapları takviyesi bu maddeleri içeren gıdalara erişimi zor olanlar için ideal seçenekler olarak kabul edilir. Piyasada çok sayıda balık yağı ve Omega 3 hapı markası mevcut olsa da doğru ve en iyi balık yağı ve Omega 3 hapı markasını seçmek önemlidir.

En iyi balık yağı hapı ve Omega 3 hapı markasını aşağıda belirtilen kıstaslara göre seçebilirsiniz:

En iyi balık yağı ve Omega 3 hapı markası seçme rehberi

  • Piyasadaki fiyat ortalamasının altında olan ürünlerden kaçının

Balık yağı ve Omega 3 ürünleri kötü koşullarda muhafaza edilirse çabuk bozulur. Bu ürünlerin eczane ya da mağazalara ulaşmadan önce muhafaza edildiği depo koşullarını bilmek ve sormak önemlidir çünkü bu ürünler soğuk depolarda muhafaza edilmelidir. Balık yağı ve Omega 3 ürünlerinin bozulup bozulmadığını satın almadan ve tüketmeden anlamak zordur. Tükettiğiniz ürün karın ağrısı gibi sorunlara yol açıyorsa büyük olasılıkla bozulmuştur. 

Balık yağı ve Omega 3 haplarını satın almadan önce kutusunun nemlenip nemlenmediğini kontrol edin. Fiyatı yüksek olan balık yağı ve Omega 3 hapı markaları daha doğru koşullarda saklanır ve mağazalara transfer edilir.

  • Saf balık yağı ve Omega 3 hapı alın

Balık yağı ve Omega 3 hapı kutusu üzerindeki bilgilendirme etiketi her durumda doğruları söylemez. Balık yağı ve Omega 3 hapının saf olup olmadığını anlamak için bilgilendirme etiketi üzerindeki her bir hapın içerdiği miligram seviyesindeki balık yağı oranını kontrol edin. Bazı ürünlerin etiketinde toplam balık yağı oranı yazarken bazılarından EPA ve DHA oranı yazar. İkinci durumda EPA ve DHA oranını toplayın. 

Örneğin bazı durumlarda kutu üzerinde her bir hapın 1400 mg balık yağı içerdiği bilgisi verilir. Fakat bilgiler daha dikkatli okunduğu takdirde bu oranın belirtilenden daha az olduğu anlaşılır. 1400 mg’nin 900 mg’sinin Omega 3 geri kalanının ise balık bağırsağı, balık gözü ve sağlıksız yağlar olma olasılığı vardır. Bu sebeple EPA ve DHA oranının toplamı doğru bilgiyi verecektir.

  • Balık yağı ve Omega 3 haplarında EPA oranı DHA oranından daha önemlidir

İyi bir balık yağı ve Omega 3 hapı toplam Omega 3 oranından yüzde 50 ya da daha fazla EPA içerir.Örneğin 1000 mg balık yağı ve Omega 3 hapı 500 mg ya da daha fazla EPA içermelidir.

Araşidonik asit AA enflamasyon üretir. Vücut AA’yı enflamatuvar moleküllere çeviren bir tür kimyasal reaksiyon üretir. AA’nın enflamasyon reaksiyonu Ibuprofen ve Naproxen tarafından bloke edilir ve böylece ağrı azalır. EPA ve DHA oluşan enflamatuvar belirteçleri oranını azaltmak için çalışır.

EPA, AA üretiminin güçlü bir düzenleyicidir çünkü EPA direkt olarak AA’yı üreten enzimleri bloke eder ve ardından enflamatuvar moleküllerinin üretimini durdurur. EPA direkt olarak enflamasyonu azaltır ve DHA’dan daha güçlüdür. EPA ayrıca beyinde de çokça kullanılır. Fakat beyin EPA’yı hızla böler ve bu sebeple vücut, beyinde ve sinirde oluşan enflamasyonu azaltmak için yüksek oranda EPA ihtiyacı duyar. 

DHA da enflamasyonu önler fakat EPA kadar etkili değildir. DHA üzerinde yapılan çalışmalar devam etmektedir. 

  • Omega 6 ve Omega 9 içeren ürünlerden uzak durun

Balık yağı ve Omega 3 hapı markaları reklam etkisini artırmak için ürünlerinin Omega 6 ve Omega 9 içerdiğini bilgisini de tanıtır. Bu bilgi kitleler tarafından ‘iyi bir özellik’ olarak satın alınsa da bu anlayış yanlıştır. Vücut Omega 3 üretemez ama Omega 6 ve Omega 9 üretir. 

  • Bitkisel bazlı Omega 3 balık bazlı Omega 3’e oranda daha az etkilidir

Bitkisel bazlı Omega 3’ün balık ürünleri bazlı Omega 3 ile aynı etkiye sahip olduğu pazarlaması tüketiciyi yanıltan bir başka faktördür. Bitkisel bazlı Omega 3 hapları keten, kenevir ve çiya tohumundan üretilir. ALA formunda olan bu Omega 3 hapları EPA ve DHA bakımından zayıftır. ALA vücut tarafından EPA ve DHA’ya dönüştürülür fakat bu dönüşüm düşük seviyededir. İdeal Omega 3 oranı için vücut yüksek oranda ALA alımına ihtiyaç duyar. Balık yağı bazlı ürünlere nazaran zayıf olsa da bitkisel bazlı Omega 3 hapları sağlıklı olarak kabul edilir ve Omega 6 ve Omega 9 içerdiği söylenen ürünlere göre de çok daha faydalıdır. 

Yine de bitkisel bazlı Omega 3 hapı enflamasyonu ya da kandaki Omega 3 seviyesini yükseltmez.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here