En Hızlı Kilo Verdiren Sporlar ve Egzersizler Hangileridir?

0
1101

Kadın, erkek, genç ve yaşlı. Artık hepimizin derdi aynı, zayıflamak. Kilo vermek için ise yapılması gerekenler belli, düzenli spor, egzersiz ve diyet. Ancak bazı sporlar çok fazla kalori yaktırır yani kilo verdidirirken bazı sporlar çok zaman almasına rağmen kilo verme konusunda çok etkili değildir. Spor yaparken de doğru hareketleri yaptığımızdan, emeğimizin ve zamanımızın boşa gitmediğinden emin olmak lazım. En çok kalori yaktıran doğal olarak da en çok kilo verdiren sporlar hangileridir, kaç kalori yaktırır sizler için araştırdık.

Koşu

Koşu inanılmaz faydalı ve etkili bir kardiyo egzersizidir. Özellikle çok hızlı koşup sonra yavaş koşmak üzerine kurulu olan bu yavaş hızlı koşu egzersizi vücudunuzu şaşırtarak harika bir şekilde kalori yakmasını sağlar. Sevdiğiniz yiyecekleri biraz fazla kaçırdıysanız hiç zaman kaybetmeden koşmaya başlayabilirsiniz. Koşunun vücuda bir çok faydası vardır. Ancak unutmayın ki kalp sorunlarınız varsa düzenli koşu yapamazsınız. Koşuya yavaş yavaş başlamak, zaman içerisinde süresini ve hızını artırmak gerekir. Ayrıca düzenli olarak koşmaya karar verdiyseniz öncelikle doktora görünmenizde fayda var.

Yürüyüş ve koşu tüm vücudu çalıştıran, uzun süre yapılabilecek bir aktivitedir. Ortalama 45 dk  1 saatlik bir yürüyüş ile 400 kalori yakabilirsiniz. Bu kalori miktarı ne kadar süre koştuğunuza/yürüdüğünüze ya da hızına bağlı olarak değişebilir.

Kaya tırmanışı ve dağcılık

Tırmanış, içerisinde bir çok egzersizi aynı anda barındıran tüm vücudu çalıştıran çok etkili bir egzersizdir. Kapalı alanlarda boulder olarak adlandırılan alanlarda başlanabilecek kaya tırmanışını istediğiniz zaman açık alanlara taşıyabilirsiniz. Mükemmel bir kondisyon gerektiren bu adrenalin sporunu sevdikleriniz ile ya da  ekip olarak da yapabilirsiniz.

Tenis

Aynı anda hemen hemen tüm kas gruplarının çalışmasını sağlayan tenis bir saatte ortalama 400 kalori yakmanıza yardımcı olur. Sadece belirgi bir kas gruplarını çalıştırmak yerine tüm vücudu çalıştırır ve fit bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur. Tenis sayesinde sadece kilo vermezsiniz aynı zamanda şekillenirsiniz. Tenis sadece egzersiz olarak zayıflamaya yardımcı olmaz, psikolojik olarak rahatlamaya da faylasıyla yardımcı olur. Depresyon tedavisinde sıkça önerilen bir egzersizdir.

En çok kalori yaktıran spor; yüzme

Yüzerek saatte 800 kalori ile 1000 kalori arasında kalori yakabilirsiniz. Bildiğiniz gibi yüzmek sadece zayıflatmaz çok hızlı bir şekilde sıkılaşmanızı da sağlar. Yüzerken vücudunuzdaki bütün kaslar aynı anda çalışır. Omurlarınız rahatlar, esner, ayrıca ergenlik döneminde yüzmenin boyu uzatmaya da etkisi vardır.

Ağırlık çalışma

Ağırlık çalışma özellikle kadınlar için en hızlı kilo verdiren egzersizlerden biridir. Kadınlar, erkeksi bir görünüme neden olması korkusuyla ağırlık kaldırmaktan uzak durmak isterler. Çünkü ağırlık kaldırdıkları zaman hızla maskülen bir görünüm oluşacağını sanırlar. Ancak erkeksi, kaslı bir görünüm için aylar süren ağırlık çalışması ile ciddi kalorili, protein bazlı bir diyet uygulamanız gerekmektedir. Aksi taktirde kaslı bir yapınız olması mümkün değildir. Kısa süreli ağırlık çalışmaları ve beslenme ile desteklenmeyen bir spor kesinlikle ciddi kas yapmanıza yardımcı olmaz.

Dövüş sporları

Belki de yapması en keyifli sporlardan bir tanesidir. Hem kendi kendinizi savunmanızı hem da kısa sürede harika bir şekilde şekle girmenizi sağlayacak bu spor sayesinde kilo verebilirsiniz.

Voleybol ve sörf

Voleybol ve sörf de tahmin edileceği gibi aşırı kalori yaktıran, en hızlı şekilde kilo vermeyi sağlayan en güzel sporlardan biridir. Plaj voleybolu güneşte yazın sıcak havalarda oynandığı için bol bol terlemenizi, bol bol ter atmanızı sağlar. Ayrıca ergenlik döneminde yüzmek boyu uzatmak için birebirdir. Sörf, çok ciddi efor gerektiren, bir çok kas grubunu aynı anda çalıştıran bir spor. Bu sporu düzenli olarak yapmanız durumunda en kısa zaman zayıflar ve forma girersiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here