En Güzel Rahatlama Yollarıdan Biri, Masaj

0
572

Milyonlarca insan işinde başarılı olmak, özel hayatında mutlu ve huzurlu bir yaşama sahip olmak adına bazı konulara özellikle eğilirler. Bu konular arasında stressiz ve sakin bir yaşamın temeli olan masaj da kendini gösterir. Çünkü masaj yaptırılarak günün yorgunluğu atılabilirken, aynı zamanda sinir ve stresin temeli olan gerilimler de bertaraf edilir. Hünerli ve eğitimli eller ile damarların rahatlatılması, stresin sıfıra indirilmesi, dinlenmenin gerçekleştirilmesi sağlanır. Pek çok kişinin sadece günlük olarak değil, dönem dönem periyodik olarak da uygulattırdığı masajlar ile harika bir ambiyans da sağlanabilir. Kişilerin rahatlatılması, daha huzurlu ve mutlu bünyelerin oluşturulması aslında buna da bağlıdır.

Masaj Nedir?

Tarihi çok eskilere dayanan ve vücudun belli başlı noktalarına uygulamalar yapılarak rahatlamanın sağlanmasını amaçlayan masaj, kişileri stres ve sinirli hallerden uzaklaştırması ile bilinir. Masör ya da masözler tarafından uygulandığı için profesyonel bir biçimde hareket edilerek ortaya konulan bu uygulamalar, kadın ya da erkek fark etmeksizin herkesi rahatlamış bir vücuda kavuşturur. Özel masaj teknikleri ile yapılan uygulamalarda vücudun kan akışının normale dönmesi, boğumların giderilmesi, damarların üst üste binmesinin engellenmesi gibi temel unsurlar da öne çıkar. Gerek boyun bölgesi, gerek el ve ayaklar, gerek ise karın ya da bacaklar için yapılan masajlar, bel ya da sırt gibi bölgelere de özel olarak yapılır. Burada önemli olan masajı yapan kimsenin bilgisi, tecrübesi, yeteneği ve kullandığı masaj malzemeleridir.

Masaj Nasıl Yapılır?

Masajın uygulanmasında kime, hangi bölgeye ve ne için yapıldığı soruları öne çıkar. Çünkü uygulama yapılacak olan kişinin cinsiyeti, vücut hassasiyeti, ağrıları ya da şikayetleri masaja son şeklin verilmesinde yardımcıdır. Kişinin neden masaj yaptırmak istediğinden sürekli olarak yaşadığı ağrı şikayetlerine, farklı sıkıntılarından günlük yorgunluklarına kadar her türlü unsur masajın nasıl yapılacağı ile ilgili fikirler verebilir. 

Örneğin el masajlarında daha çok baş parmak ile işaret parmağının birleştiği yumuşak uca baskı yapılması, bu alandaki damarların rahatlatılması amaçlanır. Yine bacak masajlarında damarların açılarak kan akışının daha doğru şekilde sağlanması arzu edilir. Sırt ya da boyun masajlarında temel unsur bu bölgelerin rahatlatılarak stresin bitirilmesi ve ağrıların giderilmesine dayanır.

Ne Tür Masajlar Vardır?

İnsan vücudunun her yerine masaj yapılabilir, buna göre de masaj türleri değişkenlik gösterebilir. Boyun masajı, el masajı, ayak masajı, bacak masajı, sırt masajı, bel masajı gibi çok farklı masajlar kendini gösterirken, genel anlamda vücut masajları da dikkat çeker. Uygulama bölgesine göre baskı şiddetleri ve yöntemler de değişkenlik gösterebilir.

Masaj Esnasında Nelere İhtiyaç Duyulur?

Daha çok rahat bir masaj yatağı ve türlü masaj yağları yeterli olacaktır. Vücudun gevşemesi, etlerin ve sinirlerin rahatlaması için aromatik masaj yağları kullanılabilir. Bu yağların kokuları kişiye huzur verirken, kaygan formları da masajı yapan kişinin işini pratikleştirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here