En Etkili Kol İnceltme ve Sıkılaştırma Hareketleri

0
3443

Kas yapmadan kol inceltme hareketleri nelerdir? Kadınların en çok sorduğu sorulardan biri budur, kol inceltme hareketleri nelerdir ancak bunların kas yapmayanları hangileridir. Kol kası kolaylıkla yapılır mı? Kol inceltme hareketleri kas yapar mı? Bakalım bu soruların cevapları nelermiş?

Kol inceltmek için ne yapılmalı?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, kas yapmak özellikle de kocaman dikkat çekici kaslar yapmak o kadar kolay değildir. Kadın vücudu, erkek vücudu kadar kolay kas yapabilen bir yapıya sahip değildir. Bu yüzden çok ciddi bir sporcu diyeti yapmadan, düzenli ve çok ağır bir şekilde kol çalışması yapmadan kollarımızda kas yapmak oldukça zordur. Hepimizin derdi aynı, erkeksi olmayan ince kollara sahip olmak. Aslında bu düşündüğümüzden çok daha kolay.

Plates kol inceltme hareketleri çok iyi ve hızlı sonuç veren hareketlerdir. Bu egzersizlerin reformer plates dediğimiz, makine ile yapılanları ise çok daha hızlı ve başarılı sonuçlar verir. Ayrıca plates, kol kaslarımızın uzamasını yani sıkı ve uzunlamasına kaslı olmasını sağlar. Maskülen bir görünüm değil oldukça kadınsı ve çekici kollara sahip olmaya yardımcı olur.

Plates lastiği ile yapabileceğiniz kol inceltme hareketlerini aynın şekilde dumbella da yapabilirsiniz. Kısa bir süre beslenmenize dikkat ettiğiniz taktirde kollarınız hemen zayıflayacaktır. Kollar, kolay incelen yerlerdir. Buradaki önemli nokta sıkılaştırmadır aslında. Kolları sıkılaştırmak için bol bol hafif ancak uzun egzersizler yapılmalıdır.

Dambılla kol inceltme hareketleri nasıl yapılmalıdır?

Kadınlar, eğer ağırlık kaldırma çalışmıyorlarsa egzersizlerinde hem minik ağırlıklar yani dambıllar kullamalıdır. Küçük ağırlıklar ile uzun süren egzersizler yapmak kasların enine değil boyuna gelişmesini sağlar. Mesela maraton koşucuları süper kaslı değildir. Uzun ve dayanıklı kasları ile oldukça zayıflardır. Ince, dayanıklı ve güçlü kollar için hafif ağırlıklar ile tekrarı çok hareketler yapmak ince kolllar için en iyi yoldur.

Örnek kol sıkılaştırma hareketleri

  1. Elinize yarım kiloluk bir dambıl alın. Yoksa her bir elinize yarım litrelik içi su dolu şişe de alabilirsiniz. Kollarınızı iki yana tamamen açıp kapatın. Bu hareketi 10 ar kere olmak üzere başlangıçta 3 set yapın. Sonraki günlerde beşe kadar çıkabilirsiniz.
  2. Ayakta dimdik durun. Elinize dambılları alın, sonra dirseklerinizden kırarak kollarınızı yanlara açıp kapatın. Bunu da aynı şekilde az sayılı çok tekrarlar haline yapın.
  3. Yine ayakta düz bir şekilde dururken elinize su şişelerini alın. Elleriniz tavana bakacak şekilde dirseklerden kollarınızı bükerek kaldırıp indirin. Az sayılı çok tekrarlı olarak bu hareketleri haftada en az üç dört gün yapın.
  4. Oturarak, yatarak, dumbella, platesle, ağırlıklarla aklınıza gelebilecek her şeyle ve her yerde kollarınızı sıkılaştırma egzersizleri yapabilirsiniz. Kas yapmadan, kollarınızı erkeksi bir hale getirmeden inceltme ve sıkılaştırmanın yolu düzgün bir beslenme ile düzenli egzersizden geçer. Unutmayın, beslenme ile desteklenmeyen hiç bir egzersiz uzun vadede işe yaramaz. Aynı şekilde egzersiz ile desteklenmeyen diyet de sarkık ve şekilsiz bir vücuda sahip olmanıza neden olur.

Kolların sıkılaşması için başka ne yapılabilir?

Yürüyüş, hafif tempoda koşu yapmak ve tüm kardiyo egzersizleri kollarınızı inceltir. Özellikle kilo verdikten sonra sarkan kollarınızı sıkılaştırmak için ise özel olarak o bölgeyi çalıştıran egzersizler yapmalısınız.

Kol sıkılaştırma kremleri işe yarar mı?

Kol inceltme ve sıkılaştırma egzersizleri dışında kullanacağınız kremler gerçekçi sonuçlar vermeyecektir. Bölgesel zayıflama ve bölgesel incelme kremleri, insanları umutlandıran ancak sonuç vermeyen uygulamalardır. Vücudun tamamı aynı anda zayıflar, sadece bir bölgeyi tek başına inceltmek pek mümkün değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here