En etkili göbek eritme egzersizleri nelerdir?

0
814

En etkili göbek eritme egzersizleri nelerdir? Kadınlar ve erkekler için göbek eritme hareketleri nelerdir? İşte en etkili göbek eritme egzersizleri ve hareketleri…

En etkili göbek eritme egzersizleri nelerdir?

Göbek bölgesinin düz olması egzersiz ve beslenme düzeni ile doğru orantılıdır. Çok sayıda kişi göbek bölgesindeki fazlalıklarından şikayetçidir. Göbek bölgesindeki yağlanmanın önüne geçmek ve bu bölgedeki yağları eritmek için belli başlı egzersizler ve hareketler mevcuttur. Aşağıda yazılı egzersizler özellikle omuz, kalça ve göbek bölgesini hedef alır ve metabolizmanın iyi çalışmasına destek olur.

En etkili göbek eritme egzersizleri ve hareketleri şu şekildedir:

En etkili göbek eritme egzersizleri ve hareketleri nelerdir?

Burpee

Bağırsaklarınızı şaşırtmak istiyorsanız olabildiğince çok fazla kas grubunu çalıştırmanız gerekir. Burpee birçok kas grubunu çalıştıran egzersizlerden biridir. Hareket şınav, zıplayarak ayağa kalkma ve tekrar şınav biçiminde devam eder. 

Amerikan Spor Sağlığı Yüksekokulu ACSM tarafından yapılan bir araştırma, 10 tekrar burpee hareketi yapmanın metabolizmayı hızlandırdığını ve göbek bölgesindeki yağlanmanın önüne geçtiğini ortaya koymuştur.

Mountain Climber

Mountain climber hareketli plank pozisyonudur. Şınav pozisyonu alın ve her tekrarda bir ayağınız göğüs hizasına gelecek şekilde harekete başlayın. Mountain climber direkt olarak göbek bölgesini hedef alan bir harekettir ve böylece yağ yakımını hızlandırır.

Hareket için 4 dakika ayırın. 20 saniye boyunca mountain climber hareketini yapın ve 10 saniye dinlenen. Dinlenme süresi bittikten sonra 20 saniye boyunca harekete devam edin. Toplamda 4 dakika boyunca tekrarlayın.

Kettlebell Swing

Kettlebell swing en çok kalori yakımı sağlayan egzersizlerden biridir. Kettlebell ile yapılan swing hareketi patlayıcı güç gerektirir ve bu güç direkt olarak göbek bölgesini hedefler. Kettlebell’i iki elinizle tutun. Yarı squat pozisyonu yapın ve bu sırada kettlebell’in iki bacağınızın arasından arkaya doğru geçtiğine emin olun. Kettlebell’in ulaştığı en son pozisyonun ardından patlayıcı kuvvetle beraber dik pozisyon alarak kettlebell’i başınızın üstünde dik duracak hale gelene kadar itin.

Medicine Ball Slam

Medicine ball slam (sağlık topu) boyun ve kalça arasında kalan kas gruplarının beraber çalıştığı bir egzersizdir. Bu harekette gücün merkezi karın bölgesidir. Böylece göbek bölgesinde yağların yakımı hedeflenmiş olur. 3 kilo ağırlığındaki bir medicine ball egzersiz için idealdir.

Medicine ball’u başınızın üzerine gelecek şekilde tutun ve tüm gücünüzle yere vurun. Hareketi birkaç defa tekrarlayın.

Dumbbell Overhead Lunge

Dumbbell overhead lunge, lunge pozisyonu yaparken baş üstüne gelecek ve hareket etmeyecek şekilde dumbbell kullanmayı gerektirir. Lunge pozisyonunda dumbbell tutmak gövdeyi çalıştırır. Bu egzersiz sırt ve kalça bölgesini hedefler. Böylece göbekte yağlanma sorununun önüne geçilir. 

Elinize bir dumbbell alın ve başınızın üzerine gelecek şekilde tutun. Bu sırada elinizi hiç hareket ettirmeyin ve lunge hareketi yapın. Hareketi ayaklarınızı değiştirerek tekrarlayın. Belli bir tekrar sayısından sonra diğer elinizle aynı sayıda tekrar yapın.

Kol sarkmasını önleyen ve kolları sıkılaştıran egzersizler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here