El ve Ayak Terlemesinde Bilinmeyen Risk!

0
631

El ayak terlemesi toplumda çok fazla görülen bir terleme sorunudur. Genel olarak genetik ya da beslenme kaynaklı bir terleme problemi gibi görülse de bazen hiç bilinmedik hastalıkların habercisi olabilir. Vücudumuz farklı şeylere farklı tepkiler verir, bu tepkileri doğru değerlendirmek önemlidir. Bu yazıda uzman görüşlerine dayalı olarak el ayak terlemesi neden olur, nasıl tedavi edilir ve el ayak terlemesi için hangi doktora gidilir konularında bilgiler bulabilirsiniz.

El ayak terlemesi neden olur?

Vücudun tamamında terleme, deri altındaki ter bezlerinin salgıladığı salgılar sayesinde olur. Normal şartlar altında vücudun sıcakla baş etme yöntemi olan terleme aslında sağlıklı olmanın bir göstergesidir. Yani terlemek hastalık ya da sağlıksızlık anlamına gelmez ancak bir çok şey gibi aşırı terleme de hastalık belirtisi olabilir.

El ve ayak terlemesinin nedenleri arasında ilk sırayı hormonal bozukluklar alabilir. Bunların dışında psikolojik ve nörolojik sorunlar da ellerde ve ayaklarda ciddi terleme sorununa neden olabilir. El ayak terlemesinin diğer nedenleri şunlardır;

El ayak terlemesi nedenleri nelerdir?

  • Psikolojik sorunlar, takıntılı ruh halleri, kontrol edilemez heyecanlanmalar ve aşırı kalp çarpıntıları,
  • Menopoza bağlı hormonal değişimler
  • Troid bezlerindeki bozukluklar
  • Aşırı kilo, obezite
  • Kanser hastalıkları
  • Tüberküloz ve kronik hastalıklar

El ayak terlemesi için hangi doktora gidilmeli?

El ayak terlemesi için öncelikle endokrinolojiye ya da da iç hastalıklarına gidebilirsiniz. Çünkü ilk etapta ellerinizde ve ayaklarınızda aşırı terleme varsa nedeni araştırılır. El ayak terlemeleri yukarıda saydığımız gibi ciddi hastalıklar kaynaklı olabileceği gibi hiç bir nedene bağlı olmadan sadece gergin anlarda, mutsuz ve stresli anlarda da olabilir. Bunu anlamak için doktorunuz gerekli tahlilleri yaptıktan sonra sizi ilgili doktora ve departmana yönlendirecektir. Ayrıca eğer herhangi bir hastalık nedeniyle terleme sorununuz yoksa çözüm yöntemleri konusunda da sizi yönlendirebilir.

El ayak terlemesi olanlar ne yapmalı?

İlk olarak doktora giderek bu terlemenin nedenini araştırmalıdır. Çünkü tüm hastalık ya da sorunların çözümü için öncelikle sorunun nedeninin aydınlatılması gerekir. El ayak terlemelerindeki en büyük neden genelde hormonal değişimler ya da troid bezlerindeki sorunlardır. Eğer terleme sorununuz bu hastalıkların herhangi birinden kaynaklanmıyorsa o zaman terleme tedavisi yapan herhangi bir kliğine başvurabilirsiniz.

Dermatoloji klinikleri ve estetik cerrahlar terleme tedavisi için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemler içerisinde terleme ameliyatı ve botoks ile terleme tedavileri de vardır.

El ayak terlemesi ameliyatı nedir, nasıl yapılır?

El ayak terlemesi tıpkı koltuk altı terlemesi gibi ellerde ve ayaklarda bulunan ter bezlerinin aşırı çalışması sonucu ortaya çıkar. Terleme ameliyatlarında genelde kullanılan yöntem ter bezlerinin cerrahi yöntemlerle çıkarılması işlemidir. Ancak bu yöntem çok mecbur kalınmadıkça hastalara pek önerilen bir yöntem değildir. Çünkü insan vücudundaki her şeyin bir var oluş sebebi vardır ve çok gerekmedikçe cerrahi olarak hiç bir doku, organ ya da parça çıkarılmamalıdır.

El terlemesi ameliyatı yerini şimdilerde ameliyatsız estetik yöntemlerinden biri olarak kullanılan botoks tedavileri aldı. Botoksla terleme tedavisi oldukça etkili sonuç veren, kalıcı olmayan güvenli ve kolay bir yöntemdir. Bu konuda daha detaylı bilgi için Aşırı terleme sorucunu tamamen çözülebilir mi yazımıza göz atabilirsiniz.

Çocuklarda el ayak terlemesi ve tedavisi

Çocuklarda el ayak terlemesi genelde stres ve strese bağlı duygu durum bozukluklarından kaynaklanır. Herhangi bir iş yaparken ellerin aşırı terlemesi çocuklar gergin olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Ancak anne babaların emin olmak için çocuklarını doktora götürüp tam olarak neden kaynaklandığını anlaması gerekir. Eğer nörolojik ya da fizyolojik bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyorsa o zaman farklı tedavi yöntemlerine bakılabilir. Bazen beslenme ve bazı gıdalara alerji de çocuklarda aşırı terlemeye neden olabilir.

Psikolojik durumlar ve bazı ciddi psikolojik hastalıklar çocuklarda el ayak terlemesine neden olabilmektedir. Eğer çocuğunuzda ciddi bir terleme sorunu olduğunu düşünüyorsanız hiç zaman kaybetmeden uzman bir çocuk doktoruna başvurmalısınız.

Stresten el ayak terlemesi için krem ve alternatif çözümler

El terlemesini önleyici kremler satılmaktadır. Ancak bunların ne kadar güvenilir olduğu sorgulanabilir. Şöyle ki el ve ayak terlemesi özellikle de stres kaynaklı olduğunda kolay kolay engellenebilir bir durum değildir. Önleyici kremler kullanmak yerine daha çok kurulama mendilleri ile çözülebilir. Eğer kontrol altına alınamayacak kadar ciddi bir sorunda hiç zaman kaybetmeden botoks ile tedavi yöntemlerine göz atılmalıdır.

Ameliyatsız el ayak terlemesi tedavisi ve botoks

El ayak terlemesi tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler botoks ve iyontoferez yöntemleridir. Botoksla terleme tedavisi koltuk altı terleme tedavisinde de kullanılan bir yöntem olduğu için son derece güvenilirdir. Ter bezlerinde uygun noktalara botoks uygulaması yapılarak bölgede daha az terleme olması sağlanır. Böylece stres anlarında elleri ayakları terleyen kişiler daha konforlu bir hayata kavuşurlar.

El ve ayak botoksu, yaşı ve sağlığı uygun olan herkese yapılabilir. Sadece aynı gün içerisinde hem ele hem ayaklara yapılmaz. Çünkü bir gün içerisinde ikisine birden madde enjekte edilmesi normal miktarın üzerine çıkılmasına neden olabilir. Bu nedenle el ve ayak botoksu genelde ayrı günlerde yapılır.

İyontofer ile terleme tedavisinde ise el ve ayaklarda belirlenen noktalara elektrotlar ile elektrik akımları verilir. Bu akımlar sayesinde ellerde ve ayaklardaki ter bezleri daha az çalışır hale getirilir. Bir çok hastanede el ayak terlemesi tedavileri yapılmaktadır. Ibrahim saraçoğlu gibi alternatif tıp ve doğal tedavi yöntemi uzmanlarının önerdiği yöntemleri de deneyebilirsiniz. Ancak terleme tedavilerinde alternatif tedavi yöntemleri çok etkili olmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here