El dezenfektanı nedir? En çok tercih edilen el dezenfektanı hangisidir?

0
816

El dezenfektanı nedir ve kullanımı nasıldır? En çok tercih edilen el dezenfektanı hangisidir? Alkol bazlı el dezenfektanı nedir ve nasıl kullanılır? İşte el dezenfektanı hakkında bilinmesi gerekenler…

El dezenfektanı nedir? En çok tercih edilen el dezenfektanı hangisidir?

El dezenfektanı ellerdeki enfeksiyöz etkenleri azaltmak için kullanılan sıvı ya da jeldir. Alkol bazlı el dezenfektanı birçok durumda su ve sabunla el yıkamaya alternatif olarak gösterilir. Mikroorganizmaları öldürme konusunda etkili olan el dezenfektanı su ve sabuna oranla daha cilde daha uygundur. Yine de tuvalet kullanımı ardından el dezenfektanının yerine su ve sabun kullanılarak ellerin yıkanması önerilir. 

Alkol bazlı el dezenfektanı nedir? 

Alkol bazlı el dezenfektanı izopropil alkol, etanol ve n-propanol karışımları içerir. Birçok sağlık örgütü içerisinde yüzde 65 ila 90 oranında alkol bulunan el dezenfektanı kullanılmasını tavsiye eder. Alkol yanıcı bir madde olduğu için alkol bazlı el dezenfektanı kullanırken dikkatli olunmalıdır. Alkol bazlı el dezenfektanı mikroorganizmalara karşı etkili olsa da sporlara (mantar vb.) karşı etkili değildir. Bazı alkol bazlı el dezenfektanı türleri cildin kurumasını engellemek için gliserol içerir. 

Alkol 1363 yılından bu yana antiseptik olarak kullanılmaktadır. Alkolün antiseptik olarak yaygın kullanımı 1800’lü yıllarda başlamıştır. Alkol bazlı el dezenfektanı Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen Temel İlaçlar Model Listesi’nde yer alır.

Alkol bazlı olmayan el dezenfektanı nedir?

Alkol bazlı olmayan el dezenfektanı kullanımı tavsiye edilmez. Alkol bazlı olmayan el dezenfektanı mikroorganizmalar, nörovirüsler ve clostridium difficile bakterisine karşı daha az etkilidir. Alkol bazlı olmayan el dezenfektanı benzalkomium klorin ya da triklozan içerebilir. 

Alkol bazlı el dezenfektanı nasıl kullanılır? Alkol bazlı el dezenfektanı kullanımı nasıldır?

Alkol bazlı el dezenfektanı kullanımı aşağıda belirtildiği gibidir:

  • Alkol bazlı el dezenfektanı ürününü avuç içine sıkın
  • Avuç içine sıktığınız alkol bazlı el dezenfektanı ürünü ile ellerinizi ovuşturun
  • Alkol bazlı el dezenfektanı ürününü elinizin tüm yüzeylerine kuruyana kadar uygulayın

En çok tercih edilen el dezenfektanı hangisi olmalıdır?

Yüzde 90 oranında alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı her türlü el yıkama işlemi ve ürününe göre virüsleri öldürmede en etkili ürün ve yöntemdir.

El dezenfektanı fiyatları nedir?

El dezenfektanı fiyatları ürünün markasına ve içerdiği alkol oranına göre değişiklik gösterir. Genel olarak el dezenfektanı fiyatları 10 liradan başlamaktadır. Daha yüksek fiyatlarda el dezenfektanı da mevcuttur. 

El dezenfektanı zararları nelerdir?

Alkol bazlı el dezenfektanı cilt üzerine uygulanması durumunda olumlu etki gösterir. Alkol bazlı el dezenfektanı ürününün ağızdan alınması ve yenmesi durumunda alkol zehirlenmesi meydana gelebilir. 

Yeni tip koronavirüs COVID-19 belirtileri nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here