Egzama Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
589

Deri ile ilgili çeşitli rahatsızlıkların zaman zaman oluşması ve ortaya çıkması, son derece normaldir. Alerjik reaksiyonlar, ırsi geçen problemler ya da çeşitli sebeplerden dolayı kendini gösteren sıkıntılar pek çok zaman dikkat çeker. Bu sıkıntıların atlatılmasındaki en temel unsur, doğru bir teşhis konması ve bunun üzerine doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır. Deri hastalıkları ve rahatsızlıkları dendiği zaman ilk akla gelen sorunlardan birisi de egzemadır.

Egzama Nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilen egzema, temel olarak deride kızarıklık, kaşıntı ya da şişme ile belirti verir. Yaygın olarak görülen, farklı kimselerde de bir nedenle kendini gösterebilen egzema, tam bir çözüm ya da net bir uygulama yöntemi ile geçmemektedir. Her ne kadar sebepleri tam olarak ortaya konsa bile egzema tedavisinde kesin sonuçlardan söz edilemez.

Egzema ve Tedavisi

Deride döküntülere neden olabilen egzema, bulaşıcı bir hastalık değildir. Yani bu rahatsızlık, insanların yan yana iken birbirlerine bulaştırabilecekleri bir hastalık olarak değerlendirilemez. Söz konusu rahatsızlığın genetik olarak taşındığı ya da çevresel faktörlerce tetiklenerek ortaya çıktığı görülebilir. Uzun dönemler boyunca kendini gösteren egzema, saman nezlesi ya da astım hastalıklarını da tetikleyebilir.

Kronik egzema kapsamında kaşıntılı ve döküntülü durumlar dikkat çeker. Kişinin ilgili bölgeyi kaşıması ile beraber çabuk bir biçimde çatlayan kalın deriler görülür. Akut egzema kapsamında ise deri üzerinde içi su dolu kabarcıklardan bahsetmek mümkündür. Şişkinlik, kızarıklık, kaşıntı hali sıkça tekrarlanır. Aynı zamanda her iki egzema da vücudu güçsüz düşürmeye ve bağışıklık sistemini zayıflatmaya zemin hazırlar.

Egzema Belirtileri Neler Olabilir?

Hastalığa dair bunca bilgiyi edindikten sonra, kişinin kendisinde egzema olup olmadığını anlamak istemesi ve bundan dolayı da belirtilere göz atmak niyetinde olması mümkündür.

  • Derinin kızarması, şişkinlik göstermesi, ufak su toplayan kabarıklıkların oluşması
  • Şiddetli kaşıntı ve yanma hali
  • Kabuklanmalar, kepeklenmeler, derinin kuruyup kalınlaşma hali
  • Derinin çatlaması ve renk değiştirmesi
  • Derinin renk değiştirmeden şiddetli bir biçimde kaşınması hali

Açıkçası egzema ile ilgili belirtiler kişide olsa bile bu durumun hangi egzemaya işaret ettiği, ne tip bir sorun ile karşı karşıya olunduğu çok net ortaya konamayabilir. Bu bakımdan dolayı da önemli olan kişinin kendisini en iyi şekilde hazırlaması ve bu sıkıntılardan kurtulmak için doğru adımları atmasıdır.

Egzema rahatsızlığı başta olmak üzere her türlü deri hastalığında ilk önce doktora gidilmelidir. Doktorun vereceği ilaç, krem ya da benzer materyaller ile derinin kendine gelmesi, kaşıntıların giderilmesi, ten üzerindeki tahribatların ortadan kaldırılması sağlanabilir. Bununla beraber daha iyi bir dış görünüş de elde edilebilir. Çünkü egzemaan dolayı ortaya çıkan döküntüler, çatlaklar ya da renk değişimleri en nihayetinde estetik açıdan da sorun yaratacağı için tedavi sürecinde bu konuda atılacak adımlar da önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here