Düzenli Olarak Koşmanın Faydaları Nelerdir?

0
1031

En ekonomik, yer ve zaman problemi olmayan, yapılması en kolay spor koşudur. Düzenli olarak koşmanın yaraları hem fizyolojik hem de psikolojiktir. Koşu süresi ne kadar olmalıdır? Kimler koşu yapabilir kimler koşu yapamaz?

Düzenli koşu nedir?

Her sabah akşam ya da istediğiniz herhangi bir zamanda, doğru ayakkabı ve kıyafetler ile temposunu sizin belirlediğiniz bir düzeyde koşmaya koşu denir. Bu koşu süresince kesinlikle durulmaz. İsterseniz beş dakika koşarsınız isterseniz 10,20. Öncesinde vücudu ısıtmak için ise yürüyebilirsiniz. Bu koşu programlarının düzenli olabilmesi için kesinlikle haftada en az üç gün olmalıdır.

Koşmanın cilde faydaları nelerdir?

Koşunun en güzel yani süper bir terleme yani toksin atma yöntemi olmasıdır. İnsanlar bunun için saatlerce saunlarda ter döküyor. Ancak hareket halindeyken koşu gibi aktif yöntemlerle toksin atmak en iyi yöntemdir. Koşarken yüzünüzün bile terlediğini görebilirsiniz. Bunun sonucu olarak da daha sağlıklı, parlak ve canlı bir cilde kavuşursunuz. Tüm vücudunuzdaki cilt değişikliğini çok kısa bir süre içerisinde fark edebilirsiniz.

Koşmanın kaslara faydaları nelerdir?

Koşmak direk olarak yağ yakımı sağlar. Bu yağ yakımı sonrasında yeni kas oluşumlarını destekler. Koşmak, tüm vücutta düzenli ve orantılı kas gelişiminin oluşmasını sağlar. Sürekli ve düzenli yapılan sporlar içerisinde en hızlı etki gösterendir.

Koşmanın cinselliğe faydaları nelerdir?

Koşu, büyüme hormonu salgıatan bir spordur. Aynı şekilde tüm hormonların daha düzenli ve fazla salgılanmasını sağlar. Erkeklerde erkeklik hormonunun, kadınlarda östrojenin daha fazla salgılanmasını sağlar. Bunun sonucunda da daha sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayatı destekler.

Koşmanın zayıflamaya etkisi var mıdır?

Düzenli koşarak en hızlı şekilde zayıflayabilirsiniz. Doğru ve sağlıklı bir beslenme düzeni ile desteklendiğinde koşu harika bir zayıflama yöntemidir. Yağ yakımı sağlayıp kas oluşturduğu için çok hızlı sonuç verir. Kasların uzamasını ve genişelemesini sağlar. Uzun mesafe koşuları ile kısa mesafe koşularının etkileri biraz farklıdır. Daha güçlü ve sağlam bir kas yapısı için etkili kısa mesafe koşular tavsiye edilir. Ancak daha uzun, dayanıklı kaslar için ise uzun mesafede düşük tempolu koşular tavsiye edilir.

Uzun mesafe koşmanın faydaları

Uzun mesafe koşucuları, düzenli maraton koşanlara dikkat ederseniz oldukça incedirler. Kaslı ve geniş bir vücuttan ziyade uzun ve dar bir yapıları vardır Uzun mesafe koşmanın en büyük faydası mükemmel bir incelik vermesidir. Düşük tempolu uzun mesafeli koşular ile zayıflayıp süper fit bir görünüm kazanabilirsiniz.

Koşmanın bacaklara faydası nedir?

Kısa ya da uzun mesafe fark etmeksizin koşu bacaklar için çok faydalıdır. Bacaklardaki yağları erimesini sağlar. Kasları belirgin hale getirir ve sıkılaşma ortaya çıkar. Selülit görünümünü azaltmada da çok önemli bir etkisi vardır.

Koşunun beyne faydası

Koşu, stresi azaltır. Depresyonu ve psikolojik sıkıntıları gidermede oldukça faydalıdır. Aynı şekilde beyindeki hücrelerin artmasını sağlar ve beyin gelişimi ile fonksiyonlarını düzenler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here