Dudak Estetiği Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

0
1102

Yüz, ilk görüşte en çok dikkat edilen bölgedir. Yüzde en çok dikkat çeken noktalardan biri dudaklardır. Ağız yapısı, dudakların kalınlığı ve şekli, burun ile mesafesi yüzün genel görünümünü direk etkiler. Bazen doğuştan gelen şekil bozukluklarını düzeltmek bazense daha çekici dudaklara sahip olmak için dudak estetiği uygulamları yapılır. Dudak estetiği nedir, kapsamında neler bulunur?

Dudak estetiği nedir?

İnce dudakların kalınlaştırılması için yapılan dolgu işlemlerine, yamuk ya da şeklinde bozukluk olan dudakların şeklini düzeltmek için yapılan işlemlere dudak estetiği denir. Dudak estetiği genel olarak dolgu işlemlerini ifade eder. Dudak estetiğinde tercih edilen bir kaç farklı dolgu yöntemi vardır. Bunların başında vücutta doğal olarak da bulunan hyluronik asit ile dolgu gelir.

Dudak estetiği ameliyatı türleri nelerdir?

Hemen hemen tüm kadınlar kalın, dolgun dudakları olmasını ister. Ancak bazı kadınların dudakları doğuştan aşırı dolgun ve kalın olabilir. Bu tarz durumlarda da dudakların çeşitli estetik ameliyatlarla inceltilmesi gerekir. Dudak estetiği ameliyatı türleri içerisinde;

  • Dudak asma,
  • Dudak içinden ve dudak dışından kesiler ile yapılan estetik işlemler,
  • Dolgu işlemi ile yapılan estetik uygulamalar yer alır. 

Kalıcı dudak estetiği uygulamaları

Dudak genişliğinin daraltılması ve dudak inceltme

Dudak inceltme işletiminde dudak içerisindeki eliptik mukoza çıkarılarak dudağın hacim kaybetmesi sağlanır. Ancak dudak genişliğinin daraltıması daha zor ve farklı bir işlemdir. Bu ameliyatta hastanın doğuştan geniş olan ağız yapısı daraltılır. Kenardan yapılan daraltma işlemini sonrasında dikişlerin izi kalabilir. Bu nedenle hastanın bu ameliyatı olmadan önce iyice düşünüp karar vermesi gerekir.  Bu işlem sonrasında dudak genişliği 1- 1,5 cm daralabilir.

Dudak içinden ve dışından yapılan işlemler

Burada en çok tercih edilen işlem dudak kaldırma ya da lip lifting olarak da bilinen işlemdir. Dudak kaldırma işlemi, dudak ile burun arasındaki uzaklık olması gerekenden fazla olduğunda yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat genelde dudak içerisinden kesiler ile yapılan zor bir işlemdir. Dudak kaldırma ameliyatı konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Dudak içerisinde ve dışarıdan kesi ile yapılan işlemler sadece dudak kaldırma işlemi ile sınırlı değildir. Aşırı kalın dudakların inceltilmesi, çizgisi net olmayan dudaklara kıvrım verilmesi, geniş ağız yapısının daraltılması için de dudak estetiği ameliayatları tercih edilmektedir.

Kesi ile yapılan özellikle de dudağın dış kısmından kesi yapılarak uygulanan estetik işlemlerden sonra dışarıdan görünür bir iz kalma ihtimali söz konusudur. Bu konuda hastalar ameliyat öncesinde uyarılır, herhangi bir iz kalma riski olduğu belirtilir. Ameliyat sonrasında kesi tam dudak çizgisine geldiği için belirsiz de olabilir, ancak iz kalma ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerekir.

Yamuk dudak estetiği ameliyatı

Dudakta doğuştan gelen ya da sonradan oluşan bozukluklar çok çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Dudaktaki bozukluğa göre kullanılacak yöntem belirlenir. .modern dudak dolgusu yöntemleri artık bir çok şekil bozukluğunun tedavisinde kullanılabilen bir yöntemdir.

Dudak Estetiği Fotoğrafları

Yukarıda dudak estetiği öncesi sonrası fotoğraflarından birini görebilirsiniz. Fotoğrafta da görüldüğü gibi dolgu işlemi ile dudağa hacim ve şekil verilebilmektedir.

Doğal dudak dolgusu

Dudak dolgularında yağ enjeksiyonu ya da asit dolgusu tercih edilir. Hyluronik asit, zaten vücutta var olan bir madde olduğu için doğal dudak dolgusu olarak kabul edilebilir. Ayrıca kalıcı dolgu olmadığı için de zaman içerisinde etkisi geçer.

Dudak hareketleri sırasında hissedilmeyen, dudağın hareketlerine göre şekil alabilen doğal dolgu maddeleri sayesinde dudaklar kalın ve şekilli hale getirilebiliyor. Dudak dolgunlaştırma işlemi güzel dudaklar yaratmak, dudaklar üzerindeki ve çevresindeki ince çizgileri yok etmek için de kullabılan bir yöntem. Dudak dolgunlaştırma işlemi sonrasında ağzın büzüşmüş gibi durmaması için işlemin uzman doktor tarafından dikkatle yapılması gerekir. Aksi taktirde dudak hareketleriniz kısıtlanır.

Yağ enjeksiyonu ile dudak dolgusu

Yağ enjeksiyonu çoğunlukla tercih edilen bir dolgu yöntemi değildir. Doktorunuzun uygun görmesi durumunda tercih edilebilir ancak diğer dolgu yöntemleri çok daha etkili ve kullanışlıdır.

Ağız çevresi kırışıklıklarından kurtulmak için dudak dolgusu

Dudak dolgunlaştırma işleminde kullanılan dolgu maddesi ağız çevresinde oluşan ince kırışıklıkların tedavi edilmesinde de tercih edilebilir. Ağız çevresindeki kırışıklar için botoks da uygulanabilir ancak botoks ağız hareketlerini etkileyebileceği için çok tercih edilmez.

Dudak kenarındaki çizgiler çok derin değilse dudak dolgusunda kullanılan madde ile kolayca doldurulabilir. Eğer bu ağız kenarı çizgileri derinse, bu çevredeki deri çok kalınsa doktorunuz farklı yöntemler ile deriyi inceltebilir, çizgileri doldurabilir, gerekiyorsa da germe işlemi yapabilir. Farklı estetik yöntemlerinin bir arada kullanılması da gerekiyor olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here