Dudak dolgunlaştırma yöntemleri nelerdir?

0
768

Kalın ve çekici dudaklar için uygulanan dudak dolgunlaştırma nedir, dudak dolgunlaştırma yöntemleri nelerdir? Hangi dudak kalınlaştırma yöntemi sizin için daha uygundur? Dudak büyütme ve dudak kalınlaştırma konusunda tüm bilgiler

dudak dolgunlaştırma yöntemleri

Dudak dolgunlaştırma nedir?

İnce dudakları kalınlaştırmak, şekil bozukluğu olan dudaklara şekil vermek ya da dudak çizgilerini belirginleştirmek için yapılan uygulamalara dudak dolgunlaştırma denir. Bu uygulamalar, sağlıklı ve dudağı bu işleme uygun kişilere yapılır. Uzmanı tarafından yapılması gereken dudak dolgunlaştırma işlemi enjeksiyon ve dolgu olmak üzere iki farklı şekilde yapılır.  Dudak kalınlaştırma veya dudak dolgunlaştırma işleminde yönteme ve amaca göre farklı maddeler kullanılabilir. Dolgu uygulamaları hakkında detaylı bilgi için Dudak dolgusu nasıl yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Dudakları dolgunlaştırma yöntemleri nelerdir?

Enjeksiyon ile dudak dolgunlaştırma yöntemleri

Kolajen gibi vücuda zararı olmayan malzemeleri dudağa enjekte edilmesi ile yapılan işlemlerdir. Enjeksiyon ile dudak dolgunlaştırmada genelde lokal anestezi kremleri kullanılır. Acı eşiği çok düşük olan kişiler için daha etkili uyuşturucu iğneler kullanılabilir. Kolajen gibi malzemelerin alerji yapması ihtimaline karşı, dudak dolgunlaştırma işlemi yapılmadan önce bu madddelerin uygulama yapılacak kişi için alerjik olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kişinin kendi vücudundan alınan yağın dudaklara enjekte edilmesi ile de dudak dolgunlaştırma yapılabilir. Yağ enjeksiyonunda alerji tehlikesi ya da vücudun bu malzemeyi kabul etmemesi durumu olmaz. Diğer işleme göre daha uzun vadeli bir sonuç alınabilir. Yağ enjeksiyonu kalıcı dudak dolgunlaştırma uygulamasına en yakın uygulamalardan biridir. Bu yağlar genelde kişinin kalça gibi yağlı bölgelerinden alınır.

Dudak dolgunlaştırmada kullanılan bir diğer madde ise Restylane’dir. Altı yedi ay gibi bir kalıcılığı olan bu madde, hayvansal hiç bir hammadde içermez. Cildin ürettiği bir şeker molekülü olduğu için uygulamadan sonra altı yedi ay içerisinde vücut tarafından yok edilir. Eridikten sonra bu enjeksiyonun yeniden yapılması gerekir.

Artecoll, hylaform ve dermalojen gibi maddeler de, enjeksiyon ile dudak dolgunlaştırma işlemlerinde en çok kullanılan diğer popüler malzemelerdir.

Dolgu ile dudak dolgunlaştırma

Alloderm gibi bağışlanmış insan dokuları ya da kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokularının kullanıldığı dudak dolgusu işlemidir. Dudak içerisinde belirlenen yerlere minik kesikler atılarak bu dokular yerleştirilir. Bu dolgu maddelerinin alerjik olması ya da vücut tarafından kabul edilmemesi gibi bir durum yoktur. Dolgu maddeleri ile dudak dolgunlaştırma konusunda aklınıza gelebilecek bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kalıcı dudak dolgunlaştırma yöntemleri nelerdir?

Modern estetik uygulamalarında kalıcı dudak dolgunlaştırma yöntemleri yerine geçici olanları tercih edilmektedir. Kalıcı uygulamalarda alerjik reaksiyonlar, hastanın memnun kalmaması ya da şekil bozukluklarının oluşması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Kalıcı dudak dolgunlaştırmada yapılan işlemi geri almak çok zor olduğu için artık bu yöntem pek tercih edilmemektedir.

Kaşıkla dudak büyütme mümkün müdür?

Sosyal medyada ve çeşitli yerlerde kaşıkla dudak büyütme, değişik kremler ve yağlar ile dudak kalınlaştırma yöntemleri görülmektedir. Bu yöntemlerden hiç biri uzun süreli kalıcı ve gerçek sonuç veren dudak kalınlaştırma yöntemlerinden biri değildir. Dudağa dolgu ya da herhangi bir madde enjeksiyonu yapılmadan dudak büyütme işlemi yapılması mümkün değildir.

Dudak dolgunlaştırıcı ürünler nelerdir? İşe yarar mı?

Sürüldüğünde ya da uygulandığında dudakları büyütme, kalınlaştırma ya da dolgunlaştırma  gibi etkileri olduğu iddia edilen bazı dudak dolgunlaştırıcı ürünler vardır. Pul biber gibi doğal ürünlerin yanında çeşitli kimyasal yağların da dudakları kalınlaştırdığı iddia edilmektedir. Ancak bilinmelidir ki, dolgu ve enjeksiyon gibi estetik müdaheleler dışında hiç bir yöntem gerçek bir  dudak dolgunlaştırma yöntemi değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here