Dövme Sildirme Yöntemleri Nelerdir?

0
1064

Büyük bir heyecanla yaptırılan dövmeler, zaman geçtikçe sildirilmek istenen bir görünüme neden olabilir. Dövme yaptırmak kalıcı bir işlem olduğu için, sildirmek de bir hayli zor bir sürece dönüşür.

Dövme yaptırmaya karar vermek bazen aylar ya da yıllar süren bir süreçten, bazen de bir anda alınan bir karardır. Ani bir kararla yaptırılan dövmelerin büyük bir kısmı hayal kırıklığıyla sonuçlanır. Profesyonel olmayan ellerde yapılan dövmeler hayal edildiği gibi olmayabilir ya da size kötü şeyler hatırlatan anılara yerini bırakabilir. Bu durumda da dövme sildirmek için araştırmalara başlayabilirsiniz. Eğer siz de dövmenizden bir an önce kurtulmak istiyorsanız, gelişen teknolojilerle vazgeçilen dövmelerden kurtulmak mümkün.

Dövme sildirme yöntemleri nelerdir?

Dövmelerden kurtulmanın imkansız olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz… İstenmeyen dövmelerden kurtulmak artık bir çok farklı yöntemle mümkün hale getirildi. En çok tercih edilen dövme sildirme yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Dövme çıkarma kremleri

Dövmelerden kurtulmak için kremler üretildiğini duymak size şaşırtıcı gelebilir. Sağlık açısından çok fazla önerilmese de, kullandıkça dövmelerin kaybolduğu alınan neticeler arasında yer alıyor. Dövme çıkarma kremlerini yurtdışında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Lazerle Dövme Sildirme

  1. Lazer kullanılarak yaptırılan dövme sildirme işlemi, en çok tercih edilen ve en güvenilir yöntem olarak bilinmektedir. Lazerle dövme sildirme yöntemi, etkili ama bir o kadar da karmaşık bir uygulamadır. Uygulamanın nasıl yapıldığı ve nasıl etki ettiğini kısaca şu şekilde açıklayabiliriz;
  2. Dövme mürekkeplerinin içinde ağır metal bileşenleri yer alır. Kurşun, bakır, manganez ve civa gibi metaller bulunduran mürekkepler, kalıcılıklarını bu ağır metallere borçlu diyebiliriz. Lazerle uygulanan dövme sildirme işleminde, mürekkep parçalarının vücuttan temizlenmesi amaçlanır. Lazerle parçalanan ağır metaller, beyaz kan hücreleri tarafından vücuttan atılır ve dövmenin yavaş yavaş silinmesini sağlar.
  3. Dövme sildirmek için kullanılan lazerler, Q-anahtarlı ya da ultra kısa darbeli lazerler olarak adlandırılır. Aşırı derecede sıcak ve çok dar bir frekansla çalıştırılırlar. PicoLaser ismiyle bilinen dövme sildirme lazeri, saniyenin trilyonuncu saniyesinde pikosaniye cinsinden çalışır ve bu hızla ısı, mürekkep parçacıklarını parçalamak için çok etkilidir. Koyu pigmentlerle yapılan dövmelerin silinmesi biraz daha fazla zaman gerektirir ve bazen de iz bırakabilir. Daha hafif ve yansıtıcı mürekkepler kullanılan dövmeler lazerlerle kolay biçimde vücuttan atılabilir.
  4. Lazerle dövme sildirme işleminde beklentilerinizi çok yüksek tutmamanız önerilmektedir. Eğer dövmeniz çok koyu pigmentlerde yapıldıysa, sildirme işlemi hayal edildiği gibi tam anlamıyla gerçekleşmeyebiliriz. Bu tür dövmeler sildirildiğinde az da olsa iz bırakabilmektedir. Lazerle dövme sildirme işlemi uygulatmak için öncelikle dövme yapısınızı kontrol ettirmenizde fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here