Dövme Nedir, Dövme Nerelere Yapılabilir?

0
685

Dış görünüşü güzelleştirmek adına çeşitli uygulamaların yapıldığı görülebilir. Erkeklerin olsun, kadınların olsun kafalarındaki imajı vücutlarına yansıtmak için uğraş verdikleri aşikardır. Bütün bunlar düşünüldüğü zaman bazı unsurların daha çok ortaya çıktığı, toplumun da estetik değer ve yargılarına göre söz konusu unsurların daha geniş kitlelerce kabul gördüğü anlaşılabilir. Bunların başında ise dövme yaptırmak gelir.

dövme nedir

Dövme nedir ?

Sevilen imge, yazı, harf ya da görsellerin vücuda kazındığı, hem estetik açısından hem de hayata karşı duruşu yansıtması açısından kişiyi iyi hissettiren, bir takım özel ve vücuda zararı olmayan boyalarla uygulanan sanatsal şekillere dövme denir. Bu uygulamalar neticesinde güzel sonuçlar alınmaktadır. Burada önemli olan ise hangi tip dövmelerin yaptırılacağı, dövme yaptırmak için kimlere gidilmesi gerektiği, dövme bakımı ve cilt sağlığıdır. Bütün bu konulara hakim olduktan sonra vücudu güzelleştirmek ve tavrı korumak için dövme seçenekleri değerlendirilebilir.

Dövme Nasıl Yapılır?

Toplum nazarında dövmeler geçici ve kalıcı olmak üzere ikiye ayrılır. Aslında orijinal dövmeler kalıcıdır ve özel işlemler olmadan geçmeleri mümkün değildir. Ancak günümüzde özellikle kalıcı işaretlerden korkmak ya da çekinmek, çocukların büyüyünce fikirlerinin değişmesini göz önünde bulundurmak gibi durumlardan ötürü geçici dövmelere ihtiyaç duyulmakta, bu da yeni bir dövme türü gibi algılanmaktadır. Söz konusu dövmeler aslında “hint kınası” olarak bilinen materyallerin kullanılması ile sağlanır. Bu dövmeler kısa süreler içinde, en geç 3-4 haftalık periyotlar dahilinde yok olur. Ancak gerçek dövmeler ise deriye işlenir ve yok olmazlar.

Dövme ustaları ve bu alandaki uzman zanaatkarlar tarafından yapılan dövmeler, özel iğne ve kalemleri ile cilde işlenir. Deri altından deri üstüne kadar ilmek ilmek işlenen ve en nihayetinde hedef görüntüyü ortaya çıkaran bu işlemler sonucunda kişi hem psikolojik olarak, hem de dış görünüm olarak mutlu hisseder. İster sevdiği kişilerin isimleri olsun, ister çeşitli harfler olsun, ister kalp simgesi veya kanat görseli gibi çeşitli desenler olsun dövmeler ile vücuda işlenebilir. Bunu profesyonel bir şekilde yapmanın yanı sıra, dövme atölyelerinin hijyenik olması da gereklidir.

Dövme Nerelere Yapılabilir?

Dövmeler istenen her yere yapılabilir. Vücudun görünen ya da görünmeyen tüm bölgelerinde dövme işlemleri uygulanabilir haldedir. Örnek olarak kollara, bacaklara, el ya da parmaklara, bele, sırta, omuzlara, göğüslere ve akla gelen her türlü uzva dövme yapılabilir. Dövme sanatçıları uygulama bölgelerine göre malzemelerini hazırlarken, çizimler ya da şekiller üzerinden dövme yapımına başlanır.

Dövmeler Nasıl Silinir?

Özel iğneleri, kaliteli malzemeleri ve dövme materyalleri ile işlenen şekiller ya da yazılar, zaman zaman sildirilmek istenebilir. Bu tür zamanlarda ise dövme ustalarının teknolojik cihazlardan yararlanarak bu dövmeleri silmeye çalıştıkları görülebilir. Silinen dövmenin yerinde ilk zamanlar kızarıklıklar oluşabilirken, zaman içinde ilgili bölge eski haline gelecektir. Gerek dövme yaparken, gerek ise dövmeleri silerken temizlik ve hijyen çok kritik bir önem taşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here