Dövme Üzerine Bir Sohbet

0
352

dövme yaptıranlarAa dövme mi o! Kalıcı mı? Yaa ben de istiyorum aslında ama…

…Çok acımadı mı?

Dövme inanılanın ve inandırılanın aksine acılı bir işlem değil. Elbette teninize batan iğneler hiç acıtmıyor da denemez fakat rahatsız edici,korkutucu bir acı değil. Dövmede acıtan kısım yapılma kısmı değil yaptıktan sonra tekrar tekrar silinip temizlenmesidir, ki bu da oldukça doğaldır. Hiçbir şey olmayan bir bölgeyi bile defalarca silince tahriş olur ve acır. Dövmede duyulan en büyük acı da işte bu defalarca silinen bölgedeki tahriş acısından farklı değildir. 

…Şimdi o ömür boyu orada kalacak,e sıkılırsam napacağım?

Dövme yaptırmak önemli ve güzel bir şehre yeni bir bina yaptırmaya benzetilebilir. Uzman ellerde yapılmış estetik ve bakımlı bir binayı,üstelik şehrin silüetine de yakışmışsa, görmekten kimse sıkılmaz fakat ucuza kaçılmış,kalitesiz yahut sıradan bir binadan sıkılmamak da işten değildir. Böyle bir durumda iki seçenek vardır,bina ya yıkılır ya da yerine yenisi yapılır. Ancak bu, hem masraflı hem zahmetlidir. En doğrusu; en güzel,en özgün ve en yakışan şekilde yaptırmaktır dövmeyi. 

…Kime yaptıracağıma nasıl karar vereceğim?

Yapılacak dövmeyi seçmek kadar o dövmeyi kimin yapacağını seçmek de önemlidir. Her dövme teçhizatı olan dövme sanatçısı olmaz. Çağımızda dövme sanatçısını seçmek oldukça kolay çünkü sosyal medyada sanatçılar hesapları üzerinden işlerini paylaşıyor ve tarzı kendinize yakın geleni bulma şansı sunuyor. Karar verdiğiniz sanatçılarla birebir iletişime geçmenizi ve dövme atölyesini ziyaret ederek tanışmanızı da şiddetle tavsiye ederim. 

benim dövmem
Yazıda bahsi geçen dövmem

…Bir türlü karar veremiyorum ne yaptıracağıma. 

Yapılacak dövme seçimi konusunda iki görüşüm var. Birincisi çok anlamlı bir dövme,ikincisi o kadar da anlamlı olmayan ama gözünüze çok güzel gelen bir dövme. Ben gözüme çok güzel gelip o kadar da anlamlı olmayan bir dövme yaptırmayı tercih ettim çünkü bugün anlamlı olan bir durumun yarın bendeki anlamını yitirebileceğini düşünüyorum. Fakat anlamını asla yitirmeyeceğinize emin olduğunuz bir dövmeyi tasarlayıp ya da tasarlatıp en estetik haliyle yaptırmak muhtemelen en mantıklısı olacaktır. Ancak bu noktada öneriden de ziyade bir uyarım var. Dövme sayfalarını gezerken denk geldiğiniz bir başkasındaki dövmeyi asla tasarımı güzel diye yaptırmayın, çünkü sizin için sadece güzel olan bir dövme bir başkasının hayatının en önemli parçası olabilir. Hiç tanımadığım birinin hayatının en değerli parçasını sağ kolumda taşımak istemezdim,ya siz? 

…Kaynım yaptırdıydı benim,bozuldu,iltihap kaptı,rengi soldu…

Dövme ilk yapıldığında en basit haliyle açık yaradır. Açık yaraya doktorun söylediği gibi davranmazsanız doktorun vadettiği gibi iyileşmesini de bekleyemezsiniz. Dövmede de durum farksızdır. Dövme sanatçısı nasıl bakmanız gerektiğini söylemişse öyle bakmalısınız aksi takdirde bozulması ve iltihap kapması işten değildir. Dövme bakımı konusunda yazılır çizilir ama en doğru bilgi yaptırdığınız yerden aldığınız bilgidir her zaman. İyi bakılan,gereken özen gösterilen dövmeye de hiçbir şey olmaz. 

… İyi yerler çok pahalı!

Kalite bir miktar parayı gerektirir. Dövme yaptıracağınız yerin fiyatı düşükse şüphelenmeniz gerektiğini söyleyebilirim çünkü teninize işleteceğiniz her şeyin en iyi kaliteyle yapılması gerekir ve en iyi kalitenin biraz tuzlu olması normaldir. Ömür boyu vücudunuzda taşıyacağınız bir şeyden bahsediyoruz efenim,karpuzdan değil. 

Sonuç olarak,eğer yaptırmaya kararlıysanız uzun uzadıya araştırın,öğrenin ve yaptırın. Sormaktan,defalarca fikir değiştirmekten sıkılmayın. İçinize tam anlamıyla sinen dövmeyi ve yapacak kişiyi seçmeden asla sıkılıp hadi yaptırıyorum artık deyip yaptırmayın. Her şey içinize sindikten sonra da durmak için sebebiniz yok. Artık yaptırıp her gün dövmenize hayranlıkla bakmaya başlayabilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here