Domatesin Cilde En İlginç 10 Faydası

0
1952

Domates maskeleri, domates püreleri, peeling maskeleri derken domates cilt bakımı için kıymetli bir sebze haline geldir. Peki domatesin cilde faydaları nelerdir, neden bu kadar popüler bir domates maskesi tarifi var her yerde? Ayrıca domates maskesi herkes için faydalı mı?

Domates ve cilt lekeleri

Cilt maskelerinin temelde iki amacı vardır; birincisi cildi derinlemesine temizlemek ikincisi ise lekeleri gidermek. Nem maskeleri bunlardan tamamen farklıdır. Domates maskeleri cilt lekelerine iyi geldiği için bu kadar fazla ilgi görür. Ayrıca domatesi tüketmek de cilt açısından ve cilt lekeleri açısından oldukça iyidir. Domates içerisinde bol bol likopen vardır. Likopen cilde inanılmaz faydalı bir maddedir.

Domatesin sağlığa ve cilde faydaları nelerdir?

Cildi daha parlak ve canlı gösterir. İçeriğindeki likopen ve antioksidanlar sayesinde cilt bakımı yapar. Bu etkiler domatesi tüketerek de maske yaparak da elde edilebilir.

 1. Domates cildi yeniler. Domatesin içerisinde bol bol E vitamini ve C vitamini vardır. Bu vitaminler sayesinde cilt yenilenir, yaşlanma belirtileri ortadan kalkar.
 2. Domates derinlemesine cilt bakımı için idealdir. Pütürlü yapısı sayesinde maske olarak kullanıldığında derinlemesine temizleyici peeling etkisi ortaya çıkarır. Bildiğimiz klasik peeling malzemelerine göre çok daha etkilidir.
 3. Domates akne oluşumunu engeller. İçerisindeki salistik asit sayesinde varsa yüzdeki sivilcelerin tedavisinde de oldukça etkilidir.
 4. Asidik özelliği sayesinde cilt lekelerini tedavi eder. Çok derine inmemiş yani yüzeysel cilt lekelerinde domates bu lekeleri açar. Leke tedavisi maskesi olarak da kullanılır.
 5. Nem dengeliyici özelliği vardır. Domatesi alın ortadan ikiye bölün. Bir parçasını alıp yüzünüze güzelce sürün. Bekleyip yıkayın. Eğer çok yağlı bir cildiniz varsa daha az yağlı olduğunu, eğer çok kuru bir cildiniz varsa daha az kuru olduğunu fark edeceksiniz.
 6. Domates cilt beyazlatıcı bir özelliğe sahiptir. Yukarıda cilt lekeleri ile güneş lekelerini gidermede kullanıldığından bahsetmiştik. Aynı özelliği sayesinde cildin rengini de açmaktadır.
 7. Cilt gözeneklerini sıkılaştırır. Domatesi limon tozu ile kullandığınızda müthiş bir gözenek sıkılaştırıcı etkisi vardır.
 8. Cildinizi yumuşatır pamuk gibi yapar.
 9. Tansiyonu dengeler, kansere karşı korur, bağışıklığı güçlendirir. Bu faydalar daha çok domates suyu içildiğinde ya da domatesin kendisi yenildiğinde ortaya çıkar. Dolaylı olarak da sağlıklı bir cilt için etkilidirler.

Domates suyu cildi beyazlatır mı?

Evet domates suyu cildi beyazlatır, işte size harika bir cilt beyazlatıcı maske tarifi!

Cilt beyazlatıcı domates maskesi tarifi:

 • Bir adet domatesin kabuklarını soyun. Sonra bunu rondodan geçirip incecik yapın.
 • Içerisine hamur kıvamına gelene kadar beyaz un ekleyin. Iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze sürün.
 • Beş dakika kadar bekledikten sonra yıkayın. Bunu haftada bir iki kez yapabilirsiniz.

Domates maskesi zararları nelerdir?

Domatese alerjiniz olabilir. Eğer domatese alerjiniz varsa ve siz bunu bilmiyorsanız, domates maskesini sürdüğünüz andan itibaren cildiniz tepki vermeye başlar. Kızarma ve yanma hissi sizi hastaneye götürecek kadar bile fazla olabilir. O yüzden herhangi bir domates maskesini denemeden önce alerjisiniz olmadığından emin olunuz.

Ayrıca domates maskesi asitli olduğu için hassas ve ince derili ciltler için uygun değildir.

Sivilceye domates sürülür mü?

Sivilceye domates sürmek çok mantıklı bir hareket olmayabilir. Sivilceler antibakteriyel maddeler ile temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Ancak bir süredir var olan yeni oluşmamış sivilcelere domates sürülebilir.

Domates ve şeker maskesi

Bu maske peeling maskesidir. Domates ve limon ise daha çok nemlendirme ve sivilceleri kurutmak için kullanılan maskelerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here