Doğal Yollarla Testesteron Seviyesi Artırma Yöntemleri

0
896

Testosteron ana erkek cinsiyet hormonudur, ancak kadınlarda da az miktarlarda vardır. Testesteron hormonunun azlığı da fazlalığı da sorunlara neden olabilir. Özellikle erkekler için daha önemli bir hormon olan testesteronu doğal olarak artırmanın yolları vardır.

Testesteron seviyesini arttırma yolları

Testesteron; erkek testislerinde ve kadın yumurtalıklarında üretilen bir steroid hormonudur. Böbreküstü bezleri de az miktarda üretmektedir.

Erkeklerde ergenlik döneminde kas büyümesi, daha derin ses ve saç büyümesi gibi fiziksel değişikliklerin ana faktörlerinden biridir. Bununla birlikte, optimal seviyelere sahip olmak, yetişkinlik döneminde ve hatta yaşlılık döneminde de önemlidir. Yetişkinlerde yeterli testesteron seviyesi genel sağlık, hastalık riski, vücut kompozisyonu, cinsel işlev ve hemen hemen her şey için önemlidir.

Ek olarak, testosteron seviyenizi arttırmak sadece birkaç hafta içinde kas kütlesinde ve canlılıkta hızlı artışlara neden olabilir . İlginç olarak, kadın sağlığı ve cinsel mutluluğunda da önemli bir rol oynar. Yapılan araştırmalara göre hem kadın hem de erkek açısından testesteron seviyesi oldukça önemlidir.

Doğal olarak testesteron arttırma yöntemleri nelerdir?

  1. Egzersiz ve ağırlık çalışmak

Egzersiz, yaşam tarzıyla ilgili birçok hastalığı önlemek için en etkili yollardan biridir. İlginçtir ki, testosteron seviyenizi de artırabilir.

Büyük bir inceleme çalışması düzenli olarak egzersiz yapanların daha yüksek testosteron seviyelerine sahip olduklarını göstermiştir. Özellikle yaşlılarda, egzersiz testosteron seviyelerini, zindeliği ve reaksiyon süresini arttırır.

Obez erkeklerle yapılan yeni araştırmalar, artan fiziksel aktivitenin, testosteron düzeylerini arttırmak için kilo verme diyetinden daha yararlı olduğunu göstermektedir.

Ağırlık kaldırma gibi direnç eğitimi, hem kısa hem de uzun dönemde testosteronu arttırmak için en iyi egzersiz türüdür.

  1. Protein, Yağ ve Karbonhidrat tüketmek

Ne yediğinizin testosteron ve diğer hormon seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu nedenle, uzun süreli kalori alımı ve diyet stratejinize dikkat etmelisiniz. Sürekli diyet veya aşırı yeme testosteron seviyelerini bozabilir.

Yeterli protein alımı ile  karbonhidrat alımı testesteron seviyelerinin dengelenmesi için önemlidir.

Bununla birlikte araştırmalar, yeterli sağlıklı yağların da testosteron ve sağlık için yararlı olduğunu göstermektedir.  Dengeli beslenme ile testesteron seviyesini yükseltmek mümkün.

  1. Stresi Azaltmak ve Kortizol Düzeylerini Dengelemek

Araştırmalar her zaman kortizol hormonu düzeyinin yükselmesinin her anlamda çok zararlı olduğunu göstermektedir. Kortizolda doğal olmayan yükselmeler testosteronu hızlı bir şekilde azaltabilir. Bu hormonlar tahterevalli bir şekilde çalışır: biri yükseldikçe diğeri alçalır.

Stres ve yüksek kortizol aynı zamanda yiyecek alımını, kilo alımını ve organlarınız etrafındaki zararlı vücut yağının depolanmasını da arttırabilir. Kilo alımı testesteron seviyesini düşürür. Ilaçsız doğal yöntemlerle testestoren artırmak için hayatınızdaki stresi azaltmak zorundasınız.

Sağlıklı gıdalar, düzenli egzersiz, iyi bir uyku, keyifli olmak ve dengeli bir yaşam tarzına dayalı bir diyete odaklanın, bunların hepsi stresi azaltabilir ve sağlığınızı ve testosteron seviyenizi geliştirebilir.

  1. Biraz Güneş Alın veya Ek D Vitamini Alın

D vitamini hızla dünyanın en popüler vitaminlerinden biri haline geliyor. Araştırmalar çeşitli sağlık yararları olduğunu ve doğal bir testosteron güçlendiricisi olabileceğini göstermiştir.

Yaşlılarda, D vitamini ve kalsiyum da düşme riskini azaltan testosteron seviyelerini optimize etmiştir.  Testosteronu arttırmak ve D vitamininin diğer faydalarını almak için bol bol güneşe çıkın bulunduğunuz yerde yeterli güneş yoksa d vitamini takviyesi alabilirsiniz.

  1. Vitamin ve Mineral takviyeleri alın

Multivitaminlerin faydaları hararetli bir şekilde tartışılsa da, spesifik vitaminler ve mineraller faydalı olabilir. Yapılan çalışmalar çinko ve B vitamini takviyelerinin sperm kalitesini% 74 oranında artırdığını göstermiştir.  Çinko ayrıca sporcularda ve çinko eksikliği olanlarda testosteronu artırır.

A, C ve E vitaminlerinin cinsiyet hormonu ve testosteron düzeylerinde bir rol oynayabileceğini öne sürülmektedir.  Mevcut tüm vitamin ve minerallerden, testosteron ile ilgili araştırmalar D vitamini ve çinko takviyelerinin en iyi olabileceğini göstermektedir.

  1. Bol, huzurlu, yüksek kaliteli uyku uyumak

İyi uyku her şey için önemlidir.  Ayrıca, testosteron seviyelerine de önemli etkileri olabilir.

İdeal uyku miktarı kişiden kişiye değişir, ancak yapılan bir çalışmada, gece başına sadece 5 saat uyumanın testosteron düzeylerinde% 15’lik bir azalmaya neden olduğu görülmüştür.

Uzun süreli bir çalışma, gece sadece dört saat uyuyanların testesteron seviyelerinin oldukça düşük olduğunu göstermiştir.

Bazı insanlar daha az uyku ile idare ediyor olsa da araştırmalar gece başına yaklaşık 7-10 saat uykunun testesteron seviyesini yükseltmede etkili olduğu kanıtlanmıştır.

  1. Doğal Testosteron Artırıcılardan alın

Zencefil özü tüketimi bitkisel testesteron artırma yöntemlerinde birinci sırada gelir. Zerdeçal gibi bazı bitki ve baharatların da doğal olarak testesteron artırır.

  1. Sağlıklı bir Yaşam Tarzı izleyin ve Östrojen benzeri Bileşiklerden uzak durun

Hormon seviyenizi etkileyebilecek diğer birkaç faktör vardır. Sağlıklı bir seks hayatı, cinsiyet hormonları ve testosteron seviyelerini düzenlemede önemli bir rol oynar.  Östrojen benzeri kimyasallara yüksek düzeyde maruz kalmak da testesteron seviyenizi etkileyebilir, bu nedenle BPA, parabenler ve bazı plastik türlerinde bulunan diğer kimyasallara günlük maruziyeti en aza indirmeye çalışın.

Muhtemelen alkol veya uyuşturucu kullanımı testesteron seviyelerini azaltır. Bunun aksine, kahkaha, mutluluk ve başarı sağlığınızı ve testosteron seviyenizi artırmaya yardımcı olabilir.

Testosteron Artırma Neden Önemlidir?

25-30 yaşından itibaren, bir erkeğin testosteron seviyeleri doğal olarak azalmaya başlar.Bu bir sorundur çünkü güçlü araştırmalar düşük testosteron ve obezite, artan hastalık riski ve erken ölüm arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Sağlıklı testosteron seviyeleri, östrojen ve progesteron gibi diğer anahtar hormonlarla birlikte kadınlar için de önemlidir.Bu nedenle, herkes testosteron seviyelerini optimize etmek için gerekli yaşam tarzı adımlarını atmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here