Diz Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

0
494

Bacak estetiği kendi içerisinde uygulanan yöntem ve bölüme göre çeşitlenir. Bacak estetiği ameliyatları içerisinde ise en çok ilgi gören estetik diz estetiğidir. Bazı hastalıklardan kaynaklı ortaya çıkabilen diz sorunlarının giderilmesinde, spor yaparken oluşan sakatlıklar nedeniyle ya da tamamen görünüm nedenleri ile tercih edilen diz estetiği uzman bir cerrah tarafından yapılması gereken ciddi bir operasyondur. Bu makalede uzman görüşleri ve önerileri ile birlikte diz estetiği nedir, nasıl yapılır, diz estetiği ameliyatı sonrası süreci konularında bilgileri bulabilirsiniz.

Diz estetiği ameliyatı nedir?

Bacak estetiği ameliyatları kadınların ihtiyaçlarına göre uygulanan çeşitli estetik operasyonları kapsar. Diz estetiği ameliyatı, bu operasyonlar içerisinde sadece diz ve çevresine yapılan işlemleri ifade eder. Yağ birikimlerinden kaynaklı durumlar, küçükken düşlemelerden kaynaklı kayıklıklar ve şekil bozuklukları, aşırı kilo alıp vermelerden kaynaklı sarkıklıkları gidermek için yapılan operasyonlardır.

Diz estetiğinin sağlık açısından önemi

Diz estetiği genelde bu bölgede oluşan aşırı yağlanmaları ve ödemleri gidermek için uygulanan cerrahi yöntemlerdir. Eğer bu bölgedeki aşırı yağlara zamanında müdahale edilmezse diz bölgesinde yağlar dizin hareketini engeller. Sadece görünüm açısından değil uzun vadede dizin kullanımı açısından da önemlidir.

Eklemlere baskı yapan yağların alınması sayesinde hasta daha iyi hareket edebilir ve spor yapabilir hale gelir. Eklemler kullanılmadığı sürece zaman içerisinde kireçlenmeye, tutulmaya başlar. Ileri yaşlarda yürüme problemlerinin çok büyük bir kısmı aşırı kilo ve kireçlenmeye bağlı hareketsizliklerden kaynaklanır.

Dizdeki fiziksel bozukluklar ve kaymalar bütün hayatı etkileyen bir durum olabilir. Ortopedik cerrahi ile düzeltilen bu işlemlerden sonra bazen görünümü daha iyileştirmek için estetik operasyonlar uygulanması gerekebilir.

Diz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Diz kapağı estetiği ameliyatı, temelde aslında bir yağ aldırma işlemdir. Bölgede bulunan yağa ve miktarına göre liposuction,vaser gibi yöntemlerden uygun olanı tercih edilir. Yağ alındıktan sonra bu yağlar vücudun diğer kısımlarında dolgu işlemi için tercih edilebilir.

Yağlar alındıktan sonra sarkan deri ise gerilerek bacak inceltilir. Diz kapağı şekillenir. Bacağın ortasında bulunan ve bacağın üst ile alt kısımlarını dengeleyen bu kısım daha estetik bir görünüm kazanır. Fazla derinin alınmadığı, derinin üst üste geldiği durumlarda çok kötü bir görüntü oluşur. Aşırı kilolu ve obez kişiler zayıfladıklarında diz kapağı kısımları da sarkar.

Diz kapağı germe işlemi kimlere yapılır?

Diz kapağı üzeri ciddi bir yağ dokusunun kolayca oluşabildiği bir noktadır. Kilo aldıktan sonra zayıflandığında bile diz kapağı çevresindeki yağlar kalabilir. O zaman buradaki yağların alınması gerekir. Yağlar alındıktan sonra oluşan bolluğu ortadan kaldırmak için de diz kapağı germe işlemi yapılır.

Diz kapağı germe estetiği, dizlerinde yağları aldıranlara, aşırı kilolu olup kilo veren ve diz kapaklarında sarkma olan kişilere yapılır. Bu işlem sonrasında sarkan deri toparlanacağı için bacak da eskisinden daha ince görünecektir.

Diz kapağı yağ aldırma ameliyatı sonrası süreç

Diz kapağını güzelleştirmek için yapılması gereken ilk işlem buradaki yağların alınmasıdır. Eğer aşırı yağlanma yoksa ve yağ alımından sonra ciddi bir sarkıklık oluşmuyorsa germeye gerek yoktur. Bu durumda yağ alımından hemen sonra genelde hastalar normal yaşantılarına dönebilir. Korse takmadan sadece dizlik ile bir süre idare edebilir. Hastaya göre değişebilen bu durum için doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir.

Eğer yağ aldırma işlemi sonrasında dizde sarkmalar, bolluklar ve kırışıklar ortaya çıkarsa o zaman diz kapağını germek gerekir. Germe işleminde fazla ve bol deri kesip çıkarılır. Bu işlem biraz daha detaylıdır. Bunun için hastanın hastanede kalması gerekebilir. Ayrıca operasyon sonrası gündelik hayat dönme süresi de değişir.

Diz kapağı sarkması için egzersiz var mıdır?

Diz içi yağ eritme için bir noktaya kadar etki edebilen çeşitli egzersiz hareketleri vardır. Bunları ilk kilo almaya başladığınız andan itibaren yaparsanız zaman içerisinde incelmesine neden olabilirsiniz. Ancak sarkmalar için maalesef egzersizler etkili değildir. Özellikle de aşırı kilo alıp verdikten sonra oluşan diz kapağı sarkması için egzersiz yoktur. Bu sarkmalar ancak ameliyatsız germe tedavileri ya da klasik estetik operasyonlar ile giderilebilir. Ameliyatsız estetik uygulamalarının başırı oranı da sarkıklığın az olması ya da yeni oluşmasına bağlıdır.

Diz kapağı yağ aldırma ameliyatı tek başına yeterli midir?

Kombine estetikler her zaman çok daha iyi sonuç veren uygulamalardır. Burada birbirinin etkisini tamamlayan estetikler yapılır. Mesela diz kapağı yağı aldırma işlemi sonrasındad diz kapağı germe ya da bacak içi germe işlemleri yapılır. Bu estetiklerden biri diğeri olmadan tek başına sonuç vermez. Tabi, başka operasyon gerekip gerekmediği de sizin vücut yapınıza bağlıdır. Eğer çok fazla yağlı değilse, diz kapağı deriniz tamamen gevşemediyse yağ aldırma ameliyatı tek başına yeterli olabilir.

Dizin şeklini düzeltmek için başka neler yapılabilir?

Diz kapağı estetiği denince akla direk yağ aldırma ve germe işlemi gelse de bazen şekil bozukluklarını gidermek için çeşitli dolgu işlemleri de uygulanabilir. Bazı hastalar da bacaklarının ve diz kapaklarının aşırı ince, zayıf olmasından şikayetçidir. Bu hastalar için ise diz kapaklarına farklı müdahaleler yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here