Dişeti Manikürü ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
678

Diş estetiği yanında diş eti estetiği de son zamanların popüler estetik konularından bir tanesi. Ince dudaklara dolgu yapılması, diş etleri fazla görünen kişilerin dudak yapısına estetik ile müdahale edilmesi yanında diş eti manikürü de oldukça popüler bir hale geldi. Ismi çok bilinmeyen bu diş eti estetiği yönteminin özellikleri, nasıl yapıldığı ve diş eti manikürü yaptırırken dikkat edilmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Dişeti manikürü (gingivoplasti) nedir?

Zaman içerisinde çeşitli nedenlerle diş eti çekilmesi olduğu gibi diş eti büyümesi ve genişlemesi de olabilir. Genelde diş eti büyümesi çeşitli ilaçların kullanılması sonucu karşılaşılan bir durumdur. Diş eti büyümesine neden olan başlıca ilaçlar; eklem romatizması ilaçları, diyabet ilaçları, sedef hastalığı ve immün baskılayıcı ilaçlardır. Diş eti büyümesine neden olan ilaçlar yanında diş eti büyümesinin genetik olması da söz konusudur. Bu etler zamanla büyüyebilir ya da doğuştan çok büyük ve dikkat çekici görünür.

Büyük diş etleri gülerken çok fazla dikkat çektiği için estetik görünmez. Bunun yanında diş etlerinin büyük ve geniş olması dişlerin daha küçük ve kalın görünmesine de neden olur. Yani diş etleri kısaltıldığında, dişeti manikürü dediğimiz işlem yapıldığında dişler ortaya çıkar. Büyük dişler daha güzel görünür. Ayrıca uzun ve büyük dişler kişinin yüzünü de daha uzun ve zayıf gösterir.

Diş eti manikürü yukarıda saydığımız nedenlerle ya da daha farklı nedenlerle dişetleri doğuştan büyük olan, sonradan zaman içerisinde büyüyenlere ya da küçük dişlerini daha büyük göstermek isteyenlere yapılır. Diş eti manikürü, diş etleri içerisinde yemek artıklarından kaynaklı sorunlar oluşması durumunda da uygulanır.

Diş eti manikürü hangi durumlarda tercih edilir?

Dişeti manikürü yani gingivoplasti dişlerin kısa görünmesi durumunda, diş etlerinin uzaması durumunda tercih edilir. Ayrıca diş etlerinin asimetrik olduğu durumlarda tercih edilir.

Diş eti manikürü yapılmadan önce mutlaka diş taşlalarının tamamen temizlenmiş olması gerekir. Aynı zamanda dişler arasındaki plakaların da temizlenmiş ve diş etlerinin sadece bu işlem için hazır hale getirilmiş olması gerekir. Gingivoplasti kolay bir işlem olmasına rağmen tüm dişlere uygulanacaksa uzun sürebilir. Gülüş tasarımı ve diş estetiğinde en çok kullanılan hatta olmazsa olmaz bir yöntemdir.

Gingivektomi ve gingivoplasti işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bu işlem sonrasında diş etlerinizin üzerine bir bandaj yerleştirilir. 10 gün boyunca kalması gereken bu bandajı işlem sonrasında kesinlikle çıkarmamanız gerekir. Bandaj diş etleriniz üzerinde olduğu sürece de diş etlerinize zarar verebileceğiniz kıtırlı, sert ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Genelde çorba gibi sulu ya da püre gibi yumuşak yiyecekleri tercih etmelisiniz. Diş doktorunuz bu süreçte kullanmanız için ağrı kesici ya da ağız gargarası verebilir. Bunları doktorunuz belirttiği sürece düzenli olarak kullanmalısınız.

Diş etleri üzerindeki bandaj çıkana diş temizliği buralarda dokunmadan özenle yapılmalıdır. Dişlerin yumuşakça fırçalanması önemlidir. Ayrıca bandajlara dokunmayacak şekilde diş ipi kullanımı da önemlidir. Dişeti manikürü uygulaması sonrasında bandajlar çıkınca diş temizliği sırasında bir miktar dişeti kanaması normaldir. Eğer kanamanız çok fazla olursa o zaman doktora gitmeniz gerekir.

Diş eti uygulaması sonrasında diş etleri 3-4 hafta içerisinde iyileşir. Ancka her şeyin tamamen iyileşmesi ve diş etlerinin ilk haline dönmesi yaklaşık iki ya da üç ay alacaktır.

Dişeti manikürü uygulaması, son zamanlarda gülüş tasarımı altında en çok tercih edilen uygulamalardan biri olup porselen diş uygulamalarından önce ya da implant diş uygulamalarından sonra tercih edilir. Dişetlerinin iyileşmesi ve durumu kişiye, çevresel etkenlere, hastanın sigara içip içmediğine göre değişir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here