Diş Beyazlatma Kalemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

0
2652

Dişlerin bembeyaz olması doğal yollarla neredeyse imkansız. Çünkü zaten diş, yapısı gereği aşırı beyaz olmayan bir kemiktir. Hafif sarımtrak yapısı sebebiyle ışıldayan bir görünüm oluşturmaz. Ancak çeşitli diş beyazlatma yöntemleri sayesinde bembeyaz inci gibi dişlere sahip olmak mümkün. Bu diş beyazlatma yöntemlerinden biri de diş beyazlatma kalemi. Son zamanlarda oldukça ilgi gören bu diş beyazlatma kalemi nedir, nasıl kullanılır bir bakalım.

Diş beyazlatma kalemi nedir?

Içeriğinde hidrojen peroksit bulunan bu kalemler dişlerin beyazlamasını, sarı renginden açılarak çok daha parlak bir renk almasını sağlıyor. Klasik diş beyazlatma yöntemlerine göre çok çok daha ekonomik olan bu kalemler, dişin beyazlamasını sağlayan kimyasalların bir araya getirilip kalem şeklinde kullanılanılabilir duruma dönüştürülmüş halidir.

Taşınması çok kolay olduğu için her an yanınızda taşıyabileceğiniz bu diş beyazlatma kalemi, diş üzerinde bulunan lekelerin rengini ağartıp bazılarının yok olmasını sağlamaktadır.

Diş beyazlatma kalemi kullanımı nasıldır?

Sigara, çay ve kahve gibi maddelerin aşırı kullanımı sonucu dişlerde oluşan lekeleri gidermek için diş beyazlatma kalemini kullanmadan önce kullanma talimatını okumalısınız. Signal diş beyazlatma kalemi en popüleri olsa da şu anda oldukça iyi sonuç veren bir çok diş beyazlatma kalemi bulunmaktadır. Bunlardan hangisini tercih ederseniz onun kullanma talimatını dikkatlice okumalısınız. Çünkü her markanın farklı özellikleri olabilir. Bu da hem dişlerinize hem de kendinize zarar vermemeniz için önemlidir.

Normal şartlar altında aşağı yukarı bütün diş beyazlatma kalemleri kullanımı benzerdir. İlk adım olarak dişlerinizi temizlemeniz gerekir.

 1. İlk iş dişlerinizi güzelce fırçalayın.
 2. Ikinci adım olarak diş ipi ile dişlerinizin arasında kalanları temizleyin.
 3. Üçüncü adımda ise diş kaleminizi kullanın. Bu kalemden yeterli miktarda (fazlasını değil) dişlerinizin üzerine sürün.
 4. Sonrasında talimatlara göre bekleyin ve yıkayın.
 5. Diş beyazlatma kalemini haftada iki kereden fazla kullanmamak gerekir. Çünkü içerisindeki kimyasallar dişlerinizin yapısına zarar verebilir.
 6. Diş beyazlatma kalemi zararları nelerdir?

Diş beyazlatma kaleminin zararları olarak belirlenen ve tespit edilen bir sonuç yoktur. Markanın kullanma talimatlarına uyulmaması, aşırı kullanımı ya da yanlış kullanımı sonucu ortaya problemler çıkabilir. O yüzden bu konuda dikkatli olmak gerekir.

Diş beyazlatma kalemini kullanırken şunlara dikkat edin;

 1. Kalemi kullanmadan önce dişleriniz temiz ve kuru olmalı. Eğer dişleriniz ıslak olursa yapacağınız işlem bir işe yaramaz, dişlerinizi beyazlatamazsınız.
 2. Diş beyazlatma kalemini kullandıktan sonra en az 10 dakika boyunca hiç bir şey yememeli ve içmemelisiniz. Aksi taktirde dişleriniz yine eski haline döner, kalemin etkisini göremezsiniz.
 3. Diş eti problemleri olanların bu kalemleri kullanmadan önce mutlaka diş dokturuna danışması, kullanmasının uygun olup olmadığını öğrenmesi gerekir. Yoksa diş etine çok daha fazla zarar verir.
 4. Bu diş beyazlatan kalemin markası ne olursa olsun, içerisindeki maddenin kesinlikle yutulmaması, cilde dokundurulmaması gerekir. Yutma ihtimaline karşı da hamile kadınların kullanması uygun değildir. Anne bu kimyasalları yutarsa bebeğe zarar verebilir.

Diş beyazlatma kalemini kimler kullanamaz?

 • Diş eti hastalıkları olanlar, sürekli diş eti kanaması olanlar
 • Hamile ve emziren kadınlar.
 • 12 yaşın altındaki çocuklar

Bunların dışında herhangi bir diş sağlığı problemi olmayan herkes bu beyazlatma kalemlerini kullanabilir.

Diş beyazlatma kalemi eczanelerde var mı?

Diş beyazlatma kalemi gratis gibi kozmetik mağazaları dahil tüm eczanelerde bulunabilen bir malzemedir. Kullanımı ve etkileri hakkında emin olmak isterseniz eczanelerden almayı tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here