Dermatologlara göre pürüzsüz bir cilt için yöntemler

0
355

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için bazı püf noktaları vardır. Yazımızda dermatologlara göre pürüzsüz bir cilt için yöntemler konusunu ele alacağız.

Dermatologlara göre pürüzsüz bir cilt için yöntemler

Cilt sağlığı çevresel etkiler, stres, yaşlılık ve güneş sebepli faktörlerden etkilenir ve zamanla daha pürüzlü, sarkık ve kırışık görünebilir. Egzama, balık pulu hastalığı, tavuk derisi ve sedef hastalığı gibi sorunları olan kişilerin cildi kuru ve pürüzlü bir hal alır. Nem oranının düşük olduğu kuru iklim bölgelerinde yaşayan kişilerin de ciltleri pürüzlü görünür.

Kadınlarda perimenopoz ve menopoz gibi faktörler sebebiyle oluşan kimyasal ve hormonal değişiklikler cildin pürüzsüz görünümüne olumsuz etki eder. Yaşlandıkça vücut genç görünümü sağlayan temel elementleri daha az üretmeye başlar. Menopoz döneminde vücudun ürettiği kolajen oranı yüzde 45 azalır. Bunun yanı sıra cilt yeterince nemlendirilmiyorsa pürüz oluşumu hızlanır.

Peki pürüzsüz bir cilt için uygulanması gereken yöntemler nelerdir? İşte dermatologlara göre pürüzsüz bir cilt için uygulanması gereken yöntemler şunlardır:

Dermatologlara göre pürüzsüz bir cilt için yöntemler

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin

Besin değeri az olan işlenmiş gıdalar, karbonhidratlar ve alkol vücuttaki iyi bakterilere zarar verir ve bağırsaklardaki mikrobiyoma olumsuz etki eder. Bu gıdaların tüketilmesi enflamasyona yol açabilir ve cildi daha hızlı yaşlandırır.

Besin değeri az olan işlenmiş gıdalar yerine vitamin ve antioksidan bakımından zengin ürünler tercih edilmelidir. Renkli meyve ve sebzeler cildin serbest radikallere karşı direncini artırır. Omega 3 bakımından zengin olan balıkların tüketilmesinde de fayda vardır.

Yeterli ve kaliteli uyku

Stres ciltte tahribata yol açar. Özellikle vücudun yeterince dinlenmediği durumlarda cilt tahribatı hızlanır. Bu durumda yaşlanma süreci çok daha erken yaşlarda başlar. Sağlıklı vücut ve cilt için günde mutlaka 7 ila 8 saat kaliteli uyku almak gerekir.

Düzenli egzersiz

Düzenli olarak egzersiz yapmak yüzdeki damarlara giden kan oranını artırır. Böylece yüz bölgesine daha çok mikrobesin ulaşır ve yüz sağlığı güçlenir. Düzenli egzersiz yapmak enflamasyonu azaltır, cilt için önemli role sahip hormonları dengeler ve serbest radikallere karşı koruyuculuk sağlar.

Cilt temizliği

Cildin düzenli olarak temizlenmesi ve belli aralıklarla soyulması daha pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Bu sayede ciltte bulunan ölü hücreler temizlenir. Cildin tipine göre temizlik yapılmalıdır. Cilt soyucu özelliğe sahip kremler cildi ölü hücrelerden ve akne ve siyah nokta gibi cilt kusurlarından arındırır. 

Cildinizi nemlendirin

Cilt tipi ister kuru ister yağlı olsun cildi nemlendirme oldukça önemlidir. Cildin nemlendirilmesi sebum üretimini dengeler. Böylece ciltte nem kaybının önüne geçilir. Cilde düzenli olarak nemlendirici özelliğe sahip krem ya da losyon uygulanmalıdır. Hiyalüronik asit, gliserin ve seramid içeren nemlendirici ürünleri tercih etmekte fayda vardır. 

Bol su tüketin

Su cildin en iyi arkadaşıdır. Her gün düzenli olarak bol sıvı tüketmek cildi nemlendirir ve hücreleri dolgunlaştırır. Sağlık ve pürüzsüz bir cilt için günde mutlaka 8 ila 10 bardak su için. 

Güneş ışığından uzak durun

Güneş kaynaklı UV ışınları cilt sağlığını olumsuz etkiler. Yaşlı bireylerde oluşan cilt sağlığı sorunlarının temelinde genellikle Güneş vardır. Güneş ışını bağlayıcı dokuyu meydana getiren kolajen ve elastine zarar verir. 

Güneş ışığından 30 ila 50 faktörlü kremler ile korunmak gerekir.

En iyi akne tedavileri nelerdir? Akne nasıl geçer?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here