Daha Genç ve Canlı Görünümün Sırrı Yanak Dolgusu

0
1318

En eski zamanlardan bu yana dolgun yanaklar çekici ve sağlıklı bir görünümün, gençliğin sembolüdür. Elmacık kemikleri üzerine yapılabilen yanak dolgusu işlemleri sayesinde incecik yüzünüz olsa bile dolgun yanaklara sahip olabiliyorsunuz.

Yanaklara dolgu nasıl yapılır?

İlerleyen yaşla beraber yanaklarda çöküklük ortaya çıkmaya, yanaklar sarkmaya başlar. Özellikle de gençliğinde tombul yanakları olan insanların yanakları hızla sarkar. Bunun için yüz gerdirme gibi yüz dolgusu gibi yöntemler kullanılabilir. Ancak yaş ilerlemeden erkenden müdahale etmek isterseniz de yanak dolgusu yöntemini tercih edebilirsiniz. Yanağa dolgu, yüz dolgusunda kullanılan doğal malzemeler kullanılarak yapılır. Yağ enjeksiyonu yanak dolgusu ve özellikle de elmacık kemik belirginleştirilmesinde kullanılan uzun vadeli ve güvenli bir çözümdür.

Yanak dolgu işlemi cerrahi bir müdahale gerektirmeyen, hızlı sonuç veren ameliyatsız estetik uygulamalarından biridir. Bu dolgu işleminde çeşitli dolgu maddeleri kullanılabilirken kendi vücudunuzdan alınan yağlar da enjekte edilebilir.

Yüz dolgusu ile yanak dolgusu aynı mıdır?

Yüz dolgusu denince akla ilk olarak yanaklar gelebilir ancak yüz dolgusunda çene, üst yanak alt yanak, göz altı ve alın dahil bir çok alana yapılan dolgular kast edilebilir. Bazen yüz dolgusu yaparken birden fazla dolgu işlemini kombin halinde yapılır. Bu şekilde daha net ve kalıcı çözüm elde edilebilir. Mesela yanak dolgusu ile çene dolgusu birlikte yapılabilir yüz şekli daha net bir şekilde ortaya çıkarılır.

Yanaklara botoks yapılabilir mi?

Yüzde yanak dahil hemen hemen her noktaya botoks yapılabilir. Burada yüzünüzün neye ihtiyacı olduğu önemlidir. Mesela yanak çizgilerini açmak ve ortadan kaldırmak için yanak dolgusu yapılabilirken yenilerinin oluşmaması için çeşitli yerlere botoks uygulaması yapılabilir. Yüz dolgusu işlemlerinde de gerekli noktalarda botoks uygulamaları yapılır.

Kalıcı yanak dolgusu nedir?

Kalıcı yanak dolgusu ya da kalıcı yüz dolgusu çok sorulan, çok merak edilen bir konudur. Ancak vücutta hiç bir şekilde kalıcı dolgu uygulanmaması tavsiye edilir. Çünkü dolgu işlemlerinde kullanılan malzemelerin en önemli özelliği vücut tarafından eritilebilir olması, yani doğal olup vücutla uyumlu olmasıdır. Eğer siz kalıcı bir dolgu uygulaması yaptırırsanız burada kullanılan malzeme doğal olmayacaktır. Bu da zaman içerisinde alerjiye, çeşitli tepkimelere ve sorunlara neden olabilir. Hemen hemen hiç bir doktor hastasına kalıcı dolgu önermez. En doğrusu uzun vadede yavaş yavaş kaybolan dolguları tercih etmektir.

Yanak dolgusu öncesi sonrası çok farklı mıdır?

Yanak dolgusu, çok zayıf olan yanakları çöktüğü için olduğundan çok daha yaşlı görünen kişilerde mucize etkisi yaratabilir. Bu tarz hastaların before after fotoğraflarına baktığımızda oldukça farklı iki yüz görürüz. Hatta yanak dolgusu yaptıran ünlüler ve onların öncesi sonrası fotoğrafları oldukça popülerdir. Türkiye de ve dünyanın bir çok yerinde ünlüler yanak dolgusunu özellikle elmacık kemiği dolgusu ile birlikte tercih ederler.

Elmacık kemiği dolgusu yüze daha ince ve karakteristik bir hava katar. Güzellik trendleri zamanla değişir, bazen bazı şeyler çok moda olur. Nasıl ki seksenlerde incecik kaşlar modaydı şimdi ise kalın kaşlar moda, şimdi de çıkık elmacık kemikleri oldukça popüler. Tabi bu,bu estetik trendinin bir kaç sene içerisinde geçip geçmeyeceğini garanti edemez. Ancak günümüzde çıkık elmacık kemikleri güzellik kavramının olmazsa olmazı.

Yanak dolgusu uygulaması süresi nedir?

Dolgu öncesi bölgesel uyuşturucu kremler sürülebilir. Bu da dolgu sırasında iğnenin battığı noktalardaki acıyı azaltır ya da yok eder. Hastanın beklentilerine göre yapılacak işlemler belirlendikten sonra dolgu işlemi 15-20 dakika kadar sürer. Işlem sonrasında hasta günlük hayatına dönebilir.

İşlem sonrasında yüze buz uygulaması yapılır. Bu şekilde iğne batırılan noktalardaki şişme, kızarıklık ya da morarma önlenmiş olur. Dolgu malzemesi olarak doğal asitler kullanıldığı için çoğunlukla hastalarda bu malzemeye karşı herhangi bir alerjik reaksiyon oluşmaz. Ancak herkes farklıdır dikkatli olunması gerekir. Dolgu uygulamalarının uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir, aksi taktirde enfeksiyon oluşması riski söz konusu olabilir.

Yanağa dolgu yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Öncelikle doktorunuzun size uygulayacağı dolgu maddesini görmek isteyebilirsiniz. Bu dolgu maddeleri kişiye özel paketlerde küçük dozlar halinde satılır. Size uygulama yapmadan önce doktorunuzun yanınızda paketi açıyor olması gerekir.
  • Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız bunu önceden doktorunuza bildirmelisiniz, aspirin gibi kan inceltici ilaçlar ya da kalp, damar hastalıkları için ilaçlar alıyorsanız doktorunuza önceden haber vermelisiniz. Kan inceltici ilaçlar enjeksiyon sonrasında morarmaya neden olabilir.
  • Herhangi bir cilt hastalığınız ya da herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa da mutlaka uygulama öncesinde doktorunuza bildirmelisiniz.

Yanak dolgusunda iki dolgu maddesi kullanılır, yağ ve doğal hyaluronik asitler. Bu maddelerin ikisi de aşağı yukarı aynı kalıcılığa ve etkiye sahiptir. Dolgu uygulamaları hızlı sonuç veren kolay uygulamalardır ancak uzman doktorlar tarafından hijyen koşullarına uygun yerlerde yapılması çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here