D vitamini takviyesi nedir? D vitamini takviyesi ne işe yarar?

0
312

D vitamini takviyesi nedir? D vitamini takviyesi ne işe yarar? D vitamini takviyesi yararlı mı zararlı mı? İşte D vitamini takviyesi hakkında bilinmesi gerekenler…

D vitamini takviyesi nedir? D vitamini takviyesi ne işe yarar?

D vitamini doğal şartlarda Güneş ışığının cilde temas etmesiyle üretilen vitamindir. Fakat kış aylarında soğuk ve daha az gün ışığı alan yerlerde yaşayan kişilerde D vitamini eksikliği sorunları baş gösterebilir. 

Genellikle Güneş kaynaklı olan D vitamini eksikliğinin altında yatan başka sebeplerde bulunabilir. Mililitre başına 12 nanogram değerin altında D vitamini, D vitamini eksikliği anlamı taşır. D vitamini eksikliği özellikle daha koylu tenli ve obez bireylerin sağlığını tehdit eder. Güneş kremi kullanmak D vitamini eksikliğine yol açar.

D vitamini eksikliği vücutta belli başlı sağlık sorunlarına yol açar. Bağırsaklarda kalsiyumun emiliminin sağlanması için D vitaminin gereklidir. D vitamini ayrıca kemik sağlığını güçlendirir, enflamasyonu azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücre büyümesine katkı sağlar.

D vitamini takviyesi nedir?

Doğal yollarla alınan D vitamininin eksikliği durumunda D vitamini içeren ürünlere başvurulur. Günümüzde piyasada satılan süt ve süt ürünleri içerisinde D vitamini katkısı da mevcuttur. Eczanelerde ve marketlerde farklı markaların D vitamini takviyesi ürünleri de satılmaktadır. 

Bir tür D vitamini formu olan D2 vitamini mantarda bulunur. D3 vitamini de somon ve ton balığı gibi yağlı balıklarda, süt ve süt ürünlerinde ve yumurta sarısında mevcuttur. Sadece gıda temelli D vitamini alımı, günlük D vitamini ihtiyacının tamamlanmasını sağlamaz. D vitamini takviyesi ise günlük D vitamini ihtiyacının tamamlanmasına yardımcı olur.

D vitamini takviyesi ne işe yarar?

D vitamini takviyesinin kemik sağlığına katkı sağladığına yönelik genel bir algı mevcuttur. Yapılan araştırmalar D vitamini takviyesinin doğal yollarla alınan D vitaminine göre daha az etkili olduğunu göstermiştir. 

D vitamini takviyesi belli başlı hastalıkların riskini de azaltmaz. Yine de genel olarak D vitamini eksikliği tip 2 diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebilir. D vitamini takviyesinin sağlığa olan faydaları konusunda bilim dünyasında ortak bir görüş yoktur. D vitamini eksikliği olduğunu düşünen kişilerin mutlaka bir doktora başvurması ve doktor gözetiminde bu ürünleri kullanması önerilmektedir.

Vegan beslenen kişiler D vitamini içeriği bakımından zengin olan balık, et, yumurta, süt ve süt ürünlerini tüketmezler. Bu sebeple vegan beslenen kişilerin genelinde D vitamini eksikliği vardır. Vegan beslenen kişiler için üretilen bitki bazlı süt ürünlerine D vitamini takviyesi eklenir. 

Obezite teşhisi konan kişilerin D vitaminine olan ihtiyacı fazladır. D vitamini eksikliği kişide kilo almaya ve obezite gibi sorunlara yol açabilir. Obezite teşhisi konan kişilerin birçoğu, çevresel etkiler ve psikolojik sebepler dolayısıyla dışarı çıkmak istemez. Sosyal hayattan uzaklaşan bu kişiler dışarı çıkmadığı için ciltlerine doğrudan Güneş ışığı temas etmez. 

Sağlık sorunları bulunan yaşlı bireyler de günün büyük bölümünü kapalı mekanlarda geçirir. Bu sebeple Güneş ışığı temasından mahrum kalırlar ve D vitamini eksikliği sorunu ortaya çıkar. Ayrıca kişi yaşlandıkça Güneş ya da gıda temelli D vitamini sentezleme süreci daha az etki göstermeye başlar.

D vitamini takviyesi yararlı mı zararlı mı?

D vitamini eksikliği olduğunu düşünen kişiler D vitamini takviyesi almayı tercih etmek yerine bir doktora başvurmalıdır. D vitamini eksikliği yorgunluğa ve ağrılara sebep olsa da bazı durumlarda hiçbir belirti göstermeyebilir. D vitamini eksikliği başka sağlık sorunlarının habercisi de olabilir. Bu sebeple mutlaka doktora görünmek gerekir.

Tesettürlü kadınlar için D vitamini eksikliğini tamamlama yöntemleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here