Coronavirüs (Koronavirüs) nedir? Coronavirüs (Koronavirüs) belirtileri nelerdir?

0
362

Tüm dünyada büyük paniğe sebep olan Coronavirüs (Koronavirüs) nedir? Coronavirüs (Koronavirüs) belirtileri nelerdir? Coronavirüs (Koronavirüs) nasıl tedavi edilir? Cerrahi yüz maskesi Coronavirüs’e (Koronavirüs) karşı korur mu?

corona virüs

Coronavirüs (Koronavirüs) COVID-19 yeni bir virüs türünün sebep olduğu solunum hastalığıdır. Coronavirüs (Koronavirüs) belirtileri kuru öksürük ya da akciğer yangısı gibi kendini gösterebilir. Virüsü kapan bazı kişiler hastalığı çok kolay atlatırken bazıları ise ciddi sağlık sorunları ile karşılaşır. Coronavirüs (Koronavirüs) hastalığına sebep olan virüsün insandan insana bulaştığı yapılan testlerle kanıtlanmıştır. 

Coronavirüs (Koronavirüs) nedir? 

Coronavirüsler (Koronavirüsler) insanlarda ve hayvanlarda hastalığa sebep olan virüs ailesidir. Coronavirüsler (Koronavirüsler) soğuk algınlığı ya da daha ciddi hastalıklara yol açabilir. COVID-19 olarak adlandırılan yeni tip Coronavirüs (Koronavirüs) ilk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. 

MERS ve SARS diğer Coronavirüs (Koronavirüs) türlerine örnek olarak verilebilir.

Coronavirüs (Koronavirüs) belirtileri nelerdir?

Coronavirüs (Koronavirüs) hafif kırgınlık ya da akciğer iltihabı gibi belirtiler gösterebilir. Coronavirüs (Koronavirüs) hastası bazı kişiler hastalığı oldukça hafif atlatır. Bazı kişiler ise hastalık sürecini ağır şekilde geçirir. Coronavirüs (Koronavirüs) belirtileri şunlardır:

  • Ateş
  • Öksürük, boğaz ağrısı ve yorgunluk gibi gribe benzer belirtiler
  • Nefes darlığı

Kimler Coronavirüs (Koronavirüs) riski altındadır?

Coronavirüs (Koronavirüs) vakalarının büyük çoğunluğu Çin’in Wuhan kentinde tespit edilmiştir. Yakın zamanda Çin, İran, İtalya ve Güney Kore’ye seyahat etmiş kişiler de risk altındadır. Coronavirüs (Koronavirüs) teşhisi konan kişilerle yakın temas halinde bulunan kişiler de risk grubundadır. 6 Mart 2020 itibarıyla Türkiye’de herhangi bir Coronavirüs (Koronavirüs) vakasına rastlanmadığı bildirilmiştir.

Coronavirüs (Koronavirüs) nasıl bulaşır?

İnsandan insana kolayca bulaştığı tespit edilen yeni tip Coronavirüs (Koronavirüs) genellikle şu gibi durumlarda başkalarına bulaşabilir;

  • Coronavirüs (Koronavirüs) teşhisi konan kişi ya da kişilerle yakın temas halinde olmak
  • Coronavirüs (Koronavirüs) teşhisi konan kişi ya da kişilerin vücut sıvısı ile temas etmek
  • Coronavirüs (Koronavirüs) teşhisi konan kişi ya da kişilerin vücut sıvısının bulaştığı nesne ya da yüzeylere temas etmek

Coronavirüs’ten (Koronavirüs) korunma önerileri

Çok sayıda kişi Coronavirüs (Koronavirüs) hastalığından korunmak için cerrahi yüz maskeleri kullanıyor. Fakat cerrahi yüz maskesi yalnızca Coronavirüs (Koronavirüs) teşhisi konan kişiler tarafından kullanılırsa faydalı olur. Coronavirüs (Koronavirüs) hastası olmayan kişilerin cerrahi yüz maskesi takması gereksizdir. Cerrahi yüz maskelerinin Coronavirüs (Koronavirüs) bulaşıcılığı riskini azalttığına dair çok az kanıt bulunur.

Coronavirüs (Koronavirüs) ya da herhangi başka hastalıklara karşı korunmanın bir numaralı anahtarı hijyendir. Hastalıklara karşı gerekli hijyeni sağlamak için:

  • Elinizi sık sık su ve sabunla yıkayın
  • Öksürürken ya da burnunuzu temizlerken ağzınızı kapatın ve mendil kullanın
  • Başka kişilerle olan temasınızı olabildiğince azaltın ve yakın temastan kaçının
  • Coronavirüs’e (Koronavirüs) yakalandığınız tespit edilirse karantina benzeri koşullar oluşturun.

Coronavirüs (Koronavirüs) nasıl teşhis edilir?

Coronavirüs (Koronavirüs) belirtilerini taşıdığınızı düşünüyorsanız ve sağlıklı hissetmiyorsanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Sağlık çalışanlarına hastalık belirtileriniz, seyahat geçmişiniz ve yakın zamanda temas halinde olduğunuz kişi ya da kişiler hakkında bilgi verin. Doktor ya da hastaneye gidecekseniz mutlaka cerrahi yüz maskesi takın. Nefes almada zorluk yaşıyorsanız dehal 112’yi arayın. 

Coronavirüs (Koronavirüs) tedavisi

Coronavirüs (Koronavirüs) için bulunmuş herhangi bir tedavi yöntemi ya da aşı olmasa da tıbbi tedavi birçok belirtiyi ortadan kaldırabilir. Coronavirüs (Koronavirüs) hastası olduğunuz kesinleşirse mutlaka karantina şartları altında kalın.

Coronavirüs (Koronavirüs) için karantina 

Coronavirüs (Koronavirüs) hastası olduğu tespit edilen kişiler okul, AVM, kreş ya da üniversite gibi kamuya açık alanlara gitmemelidir. Bu kişiler başkaları ile olan iletişimini mümkün olduğunca azaltmalı ve yemek ya da başka ihtiyaçlarını yardımla istemelidir. Coronavirüs (Koronavirüs) hastası olduğu tespit edilen kişi evine kesinlikle misafir çağırmamalıdır. 

Coronavirüs (Koronavirüs) COVID-19 hastalarının evde izole halde yaşaması ya da karantinaya alınması durumu stresli süreçler olabilir. Fakat bu süreçte sağlık destek hizmetlerinin mevcut olduğu ve sağlık çalışanlarının gerekli yardımı yapacağı gibi faktörler unutulmamalıdır.

EstetikGuide.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here