Çinko takviyesi nedir? Çinko takviyesi ne işe yarar?

0
234

Çinko takviyesi nedir? Çinko takviyesi ne işe yarar? Çinko takviyesi ürünleri potansiyel faydaları ve zararları nelerdir? İşte çinko takviyesi hakkında bilinmesi gerekenler…

Çinko takviyesi nedir? Çinko takviyesi ne işe yarar?

Çinko vücut sağlığı için gerekli mikro besinlerden biridir ve vücutta en çok bulunan iz minerallerindendir. Çinko bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekeri seviyesini düzenler, cilt, göz ve kalp sağlığını korumayı sağlar. 

Günümüzde piyasada çok sayıda çinko takviyesi ürünü satılmaktadır ve bu ürünlerin bazı hastalıklara karşı direnç sağladığı şeklinde tanıtımı yapılmaktadır. Makalemizde çinko takviyesi ürünlerinin faydaları, zararları ve yan etkilerini inceleyeceğiz.

Çinko takviyesi nedir? 

Çinko takviyesi ürünleri piyasada farklı özelliklere göre satılmaktadır. Piyasada satılan çinko takviyesi ürünleri şunlardır:

  • Çinko glukonat
  • Çinko asetat
  • Çinko sülfat
  • Çinko pikolinat
  • Çinko orotate
  • Çinko sitrat

Yukarıda yazılı çinko takviyesi ürünlerinden en yaygın satılan ve tercih edilen çinko glukonattır. Çinko pikolinat ise vücut tarafından daha iyi emilir. Çinko içeren burun spreylerinin koku kaybına yol açtığı bilinmektedir ve bu ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir.

Çinko takviyesi ne işe yarar?

Çinko takviyesi potansiyel faydaları nelerdir?

Çinko genel sağlık için önemli bir mikrobesindir. Çinko takviyesi ürünlerinin potansiyel faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Çinko takviyesi bağışıklık fonksiyonunu güçlendirebilir

Çinko içeren takviye ürünler bağışıklık fonksiyonunu güçlendirebilir ve enflamasyona karşı mücadeleye katkı sağlayabilir. Çinko takviyesi ürünleri konulu yapılan 7 farklı araştırmanın sonucuna göre 80 ila 92 gram çinko içeren çinko tabletler, soğuk algınlığı süresini yaklaşık yüzde 33 azaltmıştır.

Antioksidan görevi de gören çinko enflamasyonu azaltır, kalp rahatsızlıkları, kanser ve diyabet gibi kronik sağlık sorunlarına karşı koruyuculuk sağlar. 50 yetişkin bireyin katıldığı çinko takviyesi ürünlerinin etkileri konulu bir araştırma, bir yıl boyunca 45 mg çinko glukonat ürünü tüketiminin enflamasyon belirteçlerini ve enfeksiyon sıklığını azalttığını ortaya koymuştur.

Çinko takviyesi ürünleri kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir

Çinko vücutta kan şekeri seviyesini ve insülin salgılanmasını düzenler. İnsulin kan dolaşımındaki şekeri dokulara transfer eden hormondur. Çinko takviyesi ürünleri konulu yapılan bir araştırma, diyabet tanısı konmuş yetişkin bireylerin düzenli olarak çinko takviyesi almaları durumunda kısa ve uzun vadede kan şekeri düzenlemeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Çinko takviyesi konulu bir başka çalışma ise bu ürünlerin tüketilmesinin insülin direncini azalttığını belirtilmiştir.

Çinko takviyesi ürünleri akne oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir

Çinko takviyesi ürünleri genellikle cilt sağlığını koruyucu etkisi ile pazarlanır. Çinko sülfat ürünü özellikle ileri derecede akne sorunu olan kişiler için önerilir. 

Çinko takviyesi ürünleri kalp sağlığını destekleyebilir

Kalp rahatsızlıkları dünya genelindeki ölümlerin yüzde 33’ünden sorumludur. Yapılan araştırmalar çinkonun kalp rahatsızlıklarına sebep olan faktörleri azalttığını ortaya koymuştur. Çinko takviyesi ürünleri de bu sebeple kalp rahatsızlıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Çinko takviyesi ürünleri sarı nokta hastalığı sürecini yavaşlatabilir

Sarı nokta hastalığı bir tür görme rahatsızlığıdır ve dünya genelinde oldukça yaygındır. Çinko takviyesi ürünleri yaş sebepli sarı nokta hastalığı sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. 

Çinko takviyesi potansiyel zararları nelerdir?

Çinko takviyesi ürünleri talimatlara uygun şekilde kullanılırsa fayda sağlayabilir. Fakat talimat dışı ya da doktor gözetimi dışında kullanım bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi sorunlara yol açabilir.

Çinko vücudun bakır emilimini azaltabilir ve zaman içerisinde bu mineralin eksikliğine yol açabilir. Çinko takviyesi ürünleri bazı antibiyotiklerin emilimini azaltıcı etkiye sahiptir. 

C vitamini takviyesi nedir ve ne işe yarar?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here