Cilt Tiplerine Göre En İyi Yüz Maskeleri

0
105

Cildinizin toparlanmaya ve yenilenmeye ihtiyacı olduğunu hissediyorsanız, yüz maskeleri cilt toparlama özelliğine sahip en üst düzey seçeneklerden biri olarak karşınıza çıkar. 

Donuk cildinizi canlandırmak, sivilcelerinizi tedavi etmek, cildinizdeki kızarıklığı yatıştırmak ya da ince çizgileri azaltmak mı istiyorsanız yazımızı dikkatle okumanızda fayda var. 

Peki, yüz maskelerini bu kadar harika yapan nedir?

“Yüz maskeleri cildin üzerini tamamen örter. Bu nedenle, sadece yaygın olarak uygulanan kremler ve serumlar gibi cildi kaplamakla kalmaz, aynı zamanda cildinizle daha uzun temas süresi avantajı sağlar. Bileşenlerinin derinlemesine nüfuz etmesine izin verir,” diyor dermatolog Dr. Robyn Gmyrek. Maske içeriğine bağlı olarak dolgun, hidratlı, yatıştırıcı etkisiyle pul pul dökülmeye veya yaşlanmaya karşı faydalar sağlayabildiğini de ekliyor.

Bununla birlikte, yüz maskeleri size kısa sürede sonuç alabildiğiniz hızlı bir destek verse de, en iyi sonucu cilt tipinize uygun tutarlı bir cilt bakım rejiminin bir parçası olarak uyguladığınızda verir. Gmyrek, tek başına düzenli maske kullanımının tutarlı sonuç vermediğini de özellikle vurguluyor.

En uygun yüz maskesini nasıl seçersiniz?

Kuru ve normal ciltler için: Hyaluronik asit, aloe vera, E vitamini, skualen veya seramid içeren yüz maskeleri bu cilt tipine en doğru bakımı sunar.  Bu nemlendirici bileşenler cildin doğal nem bariyerini yeniden inşa etmeye yardımcı olur ve anında dolgunlaştırıcı bir etki sağlar.

Hassas ciltler için: “Hyaluronik asit, gliserin, yulaf ezmesi, aloe vera, papatya ve seramidler gibi bileşenler, bu cilt tipi için mükemmeldir, çünkü iltihabı yatıştırmaya, nemlendirmeye ve azaltmaya yardımcı olurlar. Ancak seçtiğiniz yüz maskesinin tamamen kokusuz olduğundan emin olmanızda fayda var. Sentetik ve diğer kokuların yanı sıra uçucu yağlar hassas cildi tahriş edebilir.  Özellikle kurutma alkolleri (alkol denat veya SD alkol) içeren maskelerden hassas ciltler üzerinde sert etkileri olabildiğinden uzak durmalısınız.

Yağlı veya karma ciltler için: Karma veya yağlı bir cildiniz varsa, anahtar içeriklerden biri olarak kükürt içeren yüz maskeleri tercih etmelisiniz. Kükürt doğal olarak anti-bakteriyel ve anti-enflamatuardır. Ayrıca sebum (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) üretimini azaltmaya yardımcı olur ve kızarıklığı yatıştırır.

Akneye yatkın ciltler için: Cilt tıkanıklığı problemi yaşıyorsanız; salisilik asit, çay ağacı yağı, kaolin kili ve diğer emici kil formları içeren bileşenler içeren berraklaştırıcı veya yatıştırıcı yüz maskeleri cildin gözeneklerinde biriken fazla sebumu azaltmak ve kalıntıları çözmeniz için size yardımcı olabilir.

Tüm cilt tipleri için: Nemlendirici yüz  maskeleri ise her cilt tipine sahip kişinin yararlanabileceği maskelerdir.  Özellikle de akneli ciltler için kurutma özelliği olan -yüksek miktarda salisilik asit, benzoil peroksit ve reçeteli retinol içeren-  maskeler kullananlar için son derece faydalıdırlar. Bununla birlikte, eğer yağlı veya akne oluşumuna yatkın bir cildiniz varsa, yağsız ve komedojenik olmayan nemlendirici maskelerden tercih etmeye dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here