Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

0
542

Yaz ayları ile artan cilt lekeleri özellikle güneş etkisi ile ortaya çıkar. Güneş lekeleri dışında sivilce lekeleri, hamilelikten kaynaklı lekeler, yaşlanma ile ortaya çıkan lekeler ile  çiller de cilt lekeleri arasındadır. Peki bu cilt lekeleri nasıl geçer? Doğal yöntemler ve maskeler ile bunları geçirmek mümkün müdür?

Cilt lekeleri neden oluşur?

Cilt lekesi oluşumunu engellemek için öncelikle nedenlerini araştırıp ortadan kaldırmanız gerekiyor. Cilt lekelerinin oluşumunda başlıca etki gösteren sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Uzun süre boyunca güneşe maruz kalmak
  • Kalıtsal ve genetik faktörler
  • Kullanılan kozmetik ürünleri, kimyasal maddeler ve bazı ilaçlar
  • Solaryum gibi doğal olmayan bronzlaşma yöntemleri

Cilt lekesi denilince akla ilk gelen bölge yüzümüzüdür. Ancak, cilt lekeleri yalnızca yüz bölgesinde değil, vücudun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilmektedir.

Cilt lekeleri Nasıl Giderilir?

Cilt lekeleriyle mücadele konusunda yardım alabileceğiniz bir çok alternatif mevcut. Bunlardan bazıları medikal, bazıları ise bitkisel yöntemlerdir.

Asit içeren kimyasal ürünler kullanmak: Cildin soyulması için kullanılan bu yöntemle, lekeli bölgelerin dışarı atılmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; bu tür kimyasal ürünlerin bazılarının kanserojen madde taşıyor olmasıdır. Eğer kimyasal olmayan asitli ürünler tercih etmek isterseniz, sirke iyi bir alternatif olacaktır.

Kimyasal peeling: Lekeli olan cilt tabakasının soyulmasıyla lekeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için de kimyasal peeling yöntemini denemenizi öneriyoruz.

Lazer uygulaması: Cilt lekelerinden kurtulmak için lazer uygulamasını tercih edebilirsiniz. Kimyasal peeling gibi, lazer uygulamasında da cilt tabakasının soyulması sağlanır. Lazerle cilt yüzeyi soyduracaksanız, tatil döneminize denk getirmeye dikkat etmenizi öneriyoruz.

Cilt lekesi gideren kremler: Dermatoloji uzmanına danışarak eczanelerden alabileceğiniz dermo-kozmetik kremler ile cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz. Özellikle de güneş lekeleri için çok faydalı olduğunu söylemek mümkün.

Cilt lekelerini gidermek için maske önerileri

Bitkisel maskeler, cilt lekelerinin en sağlıklı biçimde giderilmesini sağlamaktadır. Evde kolaylıkla bulabileceğiniz bu malzemelerle, siz de leke giderici maskenizi hazırlayabilirsiniz.

Maske önerisi -1

Maydanoz ve taze limon suyuyla hazırlayabileceğiniz bu maske, lekelerin giderilmesinde etkili olacaktır. Maydanozu doğrayıp kaynar suya ekleyin ve 15 dakika kadar bir süre kaynatın. Soğuduktan sonra süzüp 5 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Bu karışımı her gün lekelerin olduğu bölgeye pamukla sürebilirsiniz.

 Maske önerisi -2

Bu maske tarifinde ise bir çok farklı malzemeyi bir araya getirmeniz gerekecek. Malzemeler: 1 yemek kaşığı kafur yağı, rendelenmiş maydanoz, 2 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık, 1 çorba kaşığı kadar rendelenmiş soğan ve son olarak 1 çorba kaşığı kil.

Bu malzemelerin tümünü iyi biçimde karıştırarak maskenizi hazır hale getirin. Hazırladığınız maskeyi lekeli bölgeye sürün. En az 2 hafta kadar her gün düzenli olarak cildinize uygularsanız, lekelerin azaldığını hatta yok olduğunu görebilirsiniz.

Tabi bu tavsiyelerin hiçbiri doktorun vereceği tavsiyelerin yerini tutmaz ve herkeste aynı sonucu vermez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here