Cilt Bakımı 101: Yüzümü Nasıl Yıkamalıyım?

0
56

Kalktınız, dişlerini fırçaladınız, yüzünü yıkadınız. Klasik ve basit rutininizde, ne ters gidebilir ki?

Görünüşe göre çok şey. Çünkü çoğumuz yanlış yapıyoruz gibi görünüyor. Sağlık ve güzellik dergileri, bloglar, vloglar, sabah şovları… Hepsi, bu kadar basit bir şey yapma şeklimizin aslında cildimizde problemlere neden olabileceğini gözlemleyebileceğimiz örneklerle dolu.

Bu sert gerçeklik üzerinde durmak yerine, çözümlere doğru ilerleyelim mi? Hassas yüz bölgemizi tam olarak nasıl yıkamamız gerektiğine bir bakalım.

Ellerini yıka

Yüz bölgenizin herhangi bir bölümüne dokunmadan önce kendi ellerinizi yıkamayı unutmayın. Elleriniz yıkamadan önce tam bir bakteri deposudur. Kirli ellerle yüzünüze dokunmanız, tahriş ve aknelere yol açabilir.

Su sıcaklığı

Evet, su sıcaklığı önemlidir. Yüzünüzü çok sıcak (hatta çok soğuk) suyla yıkamak cildinize zarar verebilir ve daha fazla iltihaplanmayla, tahrişe neden olabilir. Temizlemek ve durulamak için ılık suya güvenmek cildinize zarar vermeden yıkamanın en iyi yoludur.

Sert ürünlerden kaçının

Amerikan Dermatoloji Akademisi, alkol içermeyen, nazik, aşındırıcı olmayan bir temizleyici kullanmanızı öneriyor. Plastik cerrahınız veya dermatoloğunuz, cildiniz ve sahip olabileceğiniz cilt koşulları veya intoleransları hakkında müthiş bilgi kaynaklarıdır, bu nedenle hangi cilt bakım ürünlerinin seçileceğinden emin değilseniz, onlarla görüşebilirsiniz.

Yıkamadan önce makyajınızı çıkarın

Bu gereksiz görünebilir, ama bize güvenin, öyle değil. Yıkama ve makyaj kalıntılarını yüzünüzün her tarafına sürmemek için, özellikle de maskara, astar, ağır bazlar ve rujları çıkarmak söz konusu olduğunda, makyajınızı önce bir makyaj mendili ile çıkarmak en iyisidir.

Aşırı ovmaktan kaçının

Yüz yıkarken çok fazla sürtünme cildinize zarar verebilir. Parmak uçlarınızla hafif bir dokunuş ve nazik bir temizleyici, yüzünüzü temizlemek için fazlasıyla yeterlidir.

Evde peeling yapıyorsanız, çok yağlı olmayan, nazik bir ürün kullandığınızdan emin olun. Aşırı peeling, kronik cilt tahrişine ve hızlandırılmış yaşlanmaya yol açabilir. Bu, aslında bir peelingten beklediğiniz en son şeydir. Tüm önlemlerinize rağmen başarılı olamadığınızı hissediyorsanız bu işlemler için bir profesyonelden yardım almanızda fayda var.

Temiz bir havlu kullanın

Yüzünüzü yıkamadan önce ellerinizi yıkamakla ilgili ilk uyarımızı hatırlayın, elleriniz yıkanmadan önce bakterilerle doludur. Kirli havlular da öyle. Yüzünüzü kurutmak da, yüzünüzü yıkamakla aynı öneme sahip bir iştir. Fazla sert ovalamadan, yumuşak ve temiz bir havlu kullanarak yüzünüzü kurulayın.

Hepimiz yüzümüzü yıkamak zorundayız, o yüzden bunları yapmayı unutmayın:

  • Ellerini yıka.
  • Ilık su ve minimum miktarda nazik bir temizleyici kullan.
  • Makyajı çıkar.
  • Aşırı sert ovalamadan kaçın.
  • Yumuşak, temiz bir havlu kullanın ve kurula.

Son olarak, hassas bir cildiniz varsa veya hassas bir cilde sebep olacak bir cilt rahatsızlığı veya başka bir tahrişle uğraşıyorsanız, herhangi bir cilt bakımı rutini uygulamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here