Cilt Bakım Ürünlerini Karıştırmak Tehlikeli Mi?

0
313

Cilt bakımı yeterince basit görünüyor. Temizleriz, ton veririz, nemlendiririz. Serumları, maskeleri veya peelingleri karıştırabiliriz. Bir ürün tükenirse, markayı, birincil bileşenleri veya alışkanlıklarımızı yok sayarak başka bir ürüne geçebiliriz. İstediğimiz sonuçlara ulaşabilmek için, ürünleri ve tedavileri karıştırmayı veya katmanlamayı düşünebiliriz. Peki bu gerçekten iyi mi? Cilt bakımının her türlüsü iyi midir? Aslında durum bu kadar basit değil.

Cilt bakımı ve özellikle birkaç safhadan oluşan bir uygulama yaparken, reçete edildikleri sıraya dikkat etmek önemlidir. Çoğu ürün sinerjik olarak çalışmak için yaratılmıştır, yani doğru kullanıldığında cilde zarar veremezler. Farklı ürünleri birleştirmek ise insanlar için zor olsa da cilt bakım uzmanları tarafından uygulanabilir.

Malzemelerin birleştirilme tehlikesinin minimalden yıkıcıya çok büyük bir etki alanına sahip olabilir. Örneğin hassas cilde sahip bir kişi laktik asitli bir temizleyici, alfa hidroksil asitli bir toner ve retinol bazlı bir nemlendirici kullanıyorsa, cildi muhtemelen yanma hissi ile çok tahriş olabilir.

Cilt bakımı bir çeşit kimya deneyi gibidir. Bazı kimyasallar birlikte harika çalışır. Ancak diğerleri kesinlikle birleştirilmemelidir. En iyi sonuçlar, mümkün olan en iyi tedavi rejimine yardımcı olmak için nitelikli bir cilt bakım uzmanı eşliğinde elde edilir. Örneğin hiperpigmentasyonu olan bir kişi için karıştırılması gereken spesifik bileşenler, önce melanini baskılayan bileşenlerle birlikte peeling için bir retinol bazı ve elbette bir SPF içermelidir. Bitki bazlı bileşenler, bir meyve asidi eksfoliyatörü ve kimyasal olmayan güneş koruyucu ile birlikte bir melanin baskılayıcı olarak sinerjik olarak çalışabilir. Hiperpigmentasyonla uğraşırken her zaman bir antioksidan, tercihen tüm antioksidanların en nüfuz edici etkisine sahip olan L-Askorbik asit içerebilir.

Ürünler katmanlı ve karışık olabilir, ancak sadece talimatlara göre ve aktif bileşenlere dikkat ettiğimizde. Aksi takdirde, bir cilt bakım profesyonelinin ele alması ve düzeltmesi gereken ve muhtemelen ele alınması için tamamen yeni bir cilt bakımı rejimine ihtiyaç duyulacak yeni problemlere merhaba diyebiliriz. Bir cilt bakımı uzmanı, belirli bir kişinin özel ihtiyaçlarına bağlı olarak çeşitli ürünleri karıştırarak beraber kullanabilir, tabi gereksiz ve aşırı uyarıcı olmadıkları sürece. Tüm bunlar dışında kullanıcıların da, kullandıkları ürün hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Kulaktan dolma bilgilerle ürün satın almak ya da kullanmak, faydadan çok zarar verir.

Son dönemde salgın gibi yayılan sözde “sağlık uzmanlarını” da gerçek uzmanlardan ayırabilmek çok önemli. Lazer tedavisi ya da peeling gibi konularda ehil olmayan uzmanların görüş ve tavsiyeleri, güzellik endüstrisinde bir sağlık ve güvenlik problemine dönüşmüş durumda. Gün geçtikçe hatalı önerilen ürünlerle ilgili önemli sorunları olan hastalarda büyük artışlar görülüyor ve bu hastalar dermatologların hasarı tersine çevirmelerini ihtiyaç duyuyor.

Cilt bakım ürünlerini karıştırıyor musunuz? Ürünler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz buna hemen bir son verin, yoksa her halükarda bir profesyonele başvurmanız gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here