Cildiniz İçin Doğru Probiyotik Cilt Bakım Ürününü Seçme

0
691


Temizleyicilerden serumlara ve nemlendiricilerden yaşlanma karşıtı kremlere kadar, bugün piyasada bir dizi probiyotik infüzyonlu güzellik ürünü bulunmaktadır. Ancak diğer cilt bakım ürünleri gibi probiyotik içerikli ürünler de cilt tipine göre değişiklik gösterir.

Cilt tipinize göre hangi ürünü kullanacağınızı belirlemenizde yardımcı olmak ve her cilt tipi ve sorunu için en iyi probiyotik cilt bakım ürünlerinin nasıl olması gerektiğini sizin için derledik.

Kuru ciltler için:

Kuru cildi olan insanlar için, Aqua Posae Filiformis adlı bir postbiyotik içeren nemlendirici kremler, cildinizin mikroflorasını dengelemeye ve hidrasyonu iyileştirmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra organik hindistan cevizi yağı, deniz yosunu, sitrik asit ve aloe vera içerikli nemlendiriciler de cildinizi rahatlamaya ve cildinizin dengesini geri kazanmanızı sağlar.

Hassas ciltler için:

Hassas veya tahriş olmuş bir cildiniz varsa, peptitler, bitki kök hücreleri ve lactococcus ferment lizat gibi probiyotik içeriklerden oluşan besleyici serum ve kremler kullanabilirsiniz. Bu ürünler cilt dengenizi korurken, cilt gençleşmesini ve yenilenmesini hızlandıracak etkilere sahiptir.

Yağlı ciltler için:

Yağlı cilde sahip olanlar için ise arındırıcı bir temizleyicinin yanı sıra, cilt pH’ını dengeleyen ve nem bariyerini güçlendiren laktobasil probiyotikler ve glikolik asit karışımlı ürünler tercih etmek oldukça faydalı olacaktır. Topraktan elde edilen bir bakteri olan nitrosomonas eutropha içerikli ürünler de yine bu yağlı cilt tipi için oldukça faydalıdır. Cildi sakinleştiren ve akneye neden olan bakterileri uzak tutmak için, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip ürünler kullanmak gereklidir.

Karma cilt tipi için:

Antioksidanlar ve lactobacillus adlı probiyotiklerle yüklü ürünler cildin doğal florasını yenilerken, lekeleri azaltır, cilt tonunu aydınlatır ve canlandırır. Laktik asit ve Lactococcus Ferment Lysate gibi probiyotikleri içeren ürünler ise cildinizin serbest radikallere karşı doğal savunmasını güçlendirirken ve cilt tonunu eşitlemeye de yardımcı olur.

Yaşlanma karşıtı faydalar için:

Probiyotiklerle güçlendirilmiş cilt bakım ürünleri, cildinizi genç ve parlak kalmasını sağlayarak, stresin olumsuz etkilerine karşı cildi onarırken, cildin yenilenmesini teşvik ederek yaşlılık lekelerinin, ince çizgilerin ve diğer yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Küçük bir tavsiye:

Probiyotik içerikli bir cilt bakım ürünü satın alırken, Lactobacillus, Bifidobacterium, Vitreoscilla ve ksilitol gibi prebiyotik şekerleri barındıran ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Bu ürünleri kullanırken dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken en önemli nokta ise probiyotik içerikli cilt bakım ürünlerinin oldukça hassas olduğudur. Birçoğu açıldıktan sonra altı aylık bir son kullanma tarihine sahiptir ve serin bir ortamda muhafaza edilmeleri gerekmektedir. Hatta bazılarının buzdolabında bile saklanması gerekebilir. Bu yüzden aldığınız ürünün ambalaj talimatlarını dikkatlice okumalı ve bu talimatlara uymalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here