Çift Çene Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
1302

Çift çeneye sebep olabilen iki farklı bileşen vardır. Bunlar, zayıf veya az gelişmiş çene (mikrogenia) ve / veya ekstra yağ ve deriden oluşan fazla dokudur.

Aşırı kilo, kötü bir diyet, kötü duruş ve genetik özellikleriniz de bu probleme yol açabilir. Peki sonsuza dek korkunç bir çift, üçlü ya da dörtlü çeneye maruz kalmaya mahkum muyuz? Hayır, değiliz. Bunun için çenenizi gizleyecek saç ve makyaj hilelerinden çok daha işe yarayacak çözümler mevcut.

Ameliyatsız Tedaviler:

Kybella, SculpSure ve CoolSculpting gibi minimal invaziv tedavilerin hepsi çift çenenin görünümünü azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Cerrahi olmayan tedaviler, her zaman cerrahi bir seçeneğin sunabileceği aynı emin sonuçlar sunmasa da, sundukları sonuçlar oldukça iyi olabilir.

Kybella, yağ hücrelerini hedefleyen ve yok eden deoksikolik asit (vücutta doğal olarak oluşan bir madde) içeren enjekte edilebilir bir tedavidir. Kybella’nın yan etkileri minimaldir. Enjeksiyon yapılırken hissedeceğiniz ağrı dışında, bazen enjeksiyon bölgesinde birkaç gün boyunca geçici morarma ve şişlik görülebilir.

Sculpsure, çift çeneyi azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanılan başka bir cerrahi olmayan tedavidir. Hedeflenen yağ hücreleri lazerle parçalamak için çene altındaki yağ yastığına bir aplikatör yerleştirilir. Vücut tarafından emilen yağ hücreleriyle beraber çift çeneniz kaybolmaya başlar. Yan etkiler minimaldir (kızarıklık, hassasiyet) ve iş yaşamınızda neredeyse hiçbir kesintiye sebep olmaz.

Son olarak, cerrahi olmayan alanda son yöntemimiz CoolSculpting olarak bilinir. Bu yöntemde yağ hücrelerini insizyon veya enjeksiyon olmadan yok etmek için aşırı soğuk kullanılırr. Aplikatörü çenenin altına yerleştirdikten sonra, CoolMini kriyolipoliz teknolojisi ile küçük yağ ceplerinin dondurulması hedeflenir. Çift çene görünümünde iyileşme görülmesi için birkaç seans tekrarlanmalı ve birkaç ay beklenmelidir. Şişlik ve ağrı gibi yan etkileri bildirilse de, günlük hayatınızda kesintiye sebep olabilecek bir tedavi yöntemi değildir.

Cerrahi İşlemler:

Çene liposuctionı, çift çeneyi tedavi etmek için son derece popüler bir yoldur. Plastik cerrahınız, küçük bir kesi içinden sokulan küçük bir kanül (tüp) yoluyla fazla yağ ceplerini çıkarmak için minimal invaziv bir teknik kullanacaktır. Çürük, şişme ve hassasiyet gibi yan etkileri olabilir. Sonuçlar hemen ortaya çıksa da birkaç haftalık dinlenme süresi gerektirebilir.

Bir diğer yol da, boyun germe operasyonudur. Sarkık cildin ortadan kaldırılması için alttaki boyun kasları gerdirilir. Çoğu cerrahi prosedürde olduğu gibi, sonuçlar derhal görülse de (şişlik ve morarma gibi yan etkiler altında saklansalar bile) en az bir hafta iyileşme süresi gerektirecektir. Boyun germe operasyonu, hem çift çeneyi hem de yaklaşan sarkmayı aynı anda tedavi etmek için liposuction ile birlikte kullanılır. Muhtemelen iki haftaya kadar iyileşme süresine ihtiyacınız olacak, şişme ve morarma yan etkileriyle karşılaşsanız da sonuçlar kalıcı ve muhteşem olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here