Çene Büyütme Nedir?

0
40

Güçlü veya zayıf bir çenenin kişinin karakterinin, liderliğinin ve çekiciliğinin gücü hakkındaki yargıyı etkileyebileceği bir sır değildir. Aslında, çenenizi kozmetik bir cerrahi prosedürle yeniden şekillendirmek, sadece çenenizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda çene çizginizi de geliştirebilir, boynunuzu daha belirgin hale getirebilir ve bazı yüz asimetrilerini veya deformitelerini düzeltebilir.

Çene büyütme nedir?

Çene büyütme, ya çene kemiğinin yeniden şekillendirilmesi ya da çene konturunu yeniden yapılandırmak, gençleştirmek ya da arttırmak için cildin altına cerrahi olarak yapay bir implant yerleştirilmesini içerir. Bazı durumlarda bu yöntemlerden her ikisi de kullanılır.

Çene büyütmelerinde kullanılan çene implantları tipik olarak katı silikon (silastik), gortex veya medpordan yapılır ve çeşitli yüzlere ve istenen sonuçlara uyacak şekilde, birçok stil ve boyutta bulunur. Erkekler ve kadınlar genel olarak yüzün simetrisini artıracak bir implant seçer.

Tüm kozmetik cerrahi prosedürler gibi, çene büyütme de iyi bir plastik cerrahla görüşmenizi gerektirir.

Operasyon

İşlem genel olarak ilave uyuşma gücü için bölgeye lokal anestezik enjekte edilerek, genel anestezi altında yapılır. Daha sonra ya kemiğin içine ya da çene kemiğinin önüne ve kası altına sokmak için bir cep oluşturarak, ya ağzın içi ya da çenenin altında bir kesi yapılır. İmplant yerleştirildikten sonra, dikiş veya vidalarla kemiğe sabitlenir ve daha sonra kesi dikilir.

Bazı operasyonlarda ise çeneyi yuvarlamak için basit bir implanttan daha fazlası gerekebilir. Bu durumda cerrahınız çene kemiğine erişim sağlamak için alt damak boyunca ağzınızda bir kesi yapacak ve daha sonra bir kemik testeresi veya keski kullanarak bu bölümü törpüleyecektir. Daha sonra en iyi sonuçları elde etmek için çene kemiği hareket ettirilebilir, tellerle sabitlenebilir veya vidalanabilir.

İyileşme

Kısa bir gözlem süresinden sonra, muhtemelen aynı gün eve gidebilirsiniz. Cerrahınız kısıtlı bir diyete uymanızı söylüyorsa, bunu da yapmanız gerekecektir. Muhtemelen yüzünüzde bir sıkıştırma sargısı veya cerrahi pansuman olacaktır. Bunları da cerrahınızın söylediği süre boyunca açmamalısınız. Şişkinlik ve morarma olabilir, ancak her ikisi de bir hafta içinde normal aktivitelere (makul bir şekilde) dönmeniz için yeterince dağılmalı ve ameliyattan 4 ila 6 hafta sonra tamamen gitmelidir. Enfeksiyon riski ile birlikte, implantın kayması veya yerinden çıkması ile ilişkili diğer anormallikler, sinirlere ve kaslara zarar verebilir. Cerrahınız hangi belirtilere karşı dikkatli olunacağını size söyleyecektir. Ayrıca çene bölgesinde 3 aya kadar uyuşma hissedebilirsiniz. Operasyondan sonra aynada gördüğünüz sonuç tüm bu rahatsızlıkları kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Eğer çenenizi sevmiyorsanız, bu konuda bir şeyler yapabilirsiniz. Öncelikle iyi bir cerrah bulun, ardından çene büyütme veya çene implantının sizin için uygun olup olmadığına karar verin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here