C vitamini takviyesi nedir? C vitamini takviyesi ne işe yarar?

0
225

C vitamini takviyesi nedir? C vitamini takviyesi ne işe yarar? C vitamini takviyesi yararlı mı zararlı mı? İşte C vitamini takviyesi hakkında bilinmesi gerekenler…

C vitamini takviyesi nedir? C vitamini takviyesi ne işe yarar?

C vitamini ya da askorbik asit metabolizma ve bağışıklık sistemi üzerinde hayati rol oynar. Vücut C vitamini üretemez bu sebeple C vitamini gıdalar aracılığı ile vücuda alınır. Taze meyve ve sebzeler C vitamini bakımından zengin gıda kaynaklarıdır. C vitamini ayrıca piyasada satılan multivitamin ya da C vitamini takviyesi gibi ürünlerde de mevcuttur.

C vitamini takviyesi nedir?

Meyve ve sebze bakımından zengin beslenen kişilerde C vitamini eksikliği görülmez. C vitamininin belli başlı kanser türleri riskini azalttığına dair yaygın bir görüş olsa da sadece C vitamininin bu etkiyi gösterip göstermediğine dair net bir kanıt yoktur. 

Günümüzde çok sayıda kişi piyasada satılan C vitamini takviyesi ürünlerini satın alır ve kullanır. C vitamini takviyesi ürünlerinin bazı hastalıklara karşı direnç kazandırdığı şeklinde pazarlanmasının bilimsel bir dayanağı yoktur. Piyasada satılan bu ürünlerin genellikle kardiyovasküler hastalıklara, kireçlenme sorununa, güneş yanıklarına ve kırışıklıklara iyi geldiği söylenir. Fakat bu ürünlerin sağladığı faydalara yönelik iddialar bilimsel çalışmalarla kanıtlanmamıştır.

Yüksek dozda C vitamini alımının soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklara karşı direnç sağladığına dair genel bir algı vardır. Yapılan bazı araştırmalar yüksek dozda C vitamini alımının mevsimsel hastalıkların süresini en fazla bir gün kısalttığını göstermiştir. Bu araştırmalar ayrıca C vitamini takviyesi ürünlerinin koruyucu etki sağlamadığını ortaya koymuştur. Fakat bu araştırmalarda yarı Arktik bölgede görev yapan askerler, maraton koşucuları ve kayakçılar için C vitamini takviyesi ürünlerinin soğuk algınlığına karşı bir miktar etki gösterdiği belirtilmiştir.

C vitamini takviyesi ne işe yarar?

Kişinin günlük olarak tamamlaması gereken C vitamini miktarı kadınlar için 75 mg, erkekler için 90 mg’dir. Hamile kadınlar için bu oran 120 mg’dir. Yetişkin bireyler için vücudun tolere edebileceği maksimum C vitamini miktarı 2000 mg’dir. 

C vitamini suda çözünebilir özelliktedir. Bu sebeple C vitamini vücutta depolanmaz, vücuttan idrar yoluyla atılır.Günlük önerilen oranda gıda ve takviye kaynaklı C vitamini almak herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz. Bazı kişilerde gıda ve takviye kaynaklı aşırı C vitamini alımı bulantı, kusma, midede yanma, gastrit, yorgunluk, cilt kızarması, baş ağrısı ve uykusuzluk gibi sorunlara yol açabilir. Kronik karaciğer ve böbrek sorunları, gut hastalığı ve böbrek taşı gibi sorunları olan kişiler günde 1000 mg’den fazla C vitamini tüketmemelidir. 

C vitamini takviyesi yararlı mı zararlı mı?

Birçok uzman C vitamini takviyesi ürünlerinin para tuzağı nitelendirir. Yüksek dozda C vitamini alımı yarardan çok zarar getirir. Düzenli olarak yüksek dozda C vitamini takviyesi kullanmak metabolizmanın normalden çok daha hızlı çalışmasına yol açar. Bu sebeple düzenli olarak C vitamini takviyesi tüketen kişiler bu ürünleri birden bırakmamalıdır. İlk etapta günlük C vitamini oranı 500 mg’ye indirilmeli ve ardından meyve ve sebze kaynaklı C vitamini alımı sağlanmalıdır. 

Vitamin eksikliği belirtileri nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here