Burun Kemeri Törpüleme Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

0
1644

Estetik dünyasında en çok tercih edilen estetik ameliyatların başında burun estetiği gelir. Yamuk, eğri, kemerli, büyük ya da olması gerekenden daha küçük burunlara yapılan estetiklerde burnun özelliğine göre değişir. En hızlı burun güzelleştirme yöntemlerinden biri burun törpüleme ameliyatıdır.

Burun kemeri törpüleme ameliyatı, daha çok burnunda kemerli yapı olan ya da burnun üst kısmında çıkıntı bulunan kişilere uygulanır. Estetik doktorlarının ilk yapmaya başladığı uygulamalardan biri olan burun törpüleme, yapılması en kolay ve hızlı sonuç veren uygulamalardan da biridir.

Burun kemiği törpüleme ameliyatı nedir?

Burun kemeri- burun kemiği törpüleme ameliyatı; burun kemiği üzerindeki çıkıntı ve eğriliklerin törpülenerek düzeltilmesidir. Bu işlem estetik cerrahlar tarafından yapılan, burun yapısındaki bozuklukların düzeltilmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Burun törpüleme ameliyatı ne zaman tercih edilir?

Yüzdeki ifadeyi değiştiren, görünümü direk olarak etkileyen en önemli unsurlardan biri burundur. Burnun yamuk, eğri, kemerli, ucunun düşük olması ya da fazla kalkık olması gibi durumlar kişiyi rahatsız eder. Bu görünüm kişinin psikolojisini, kendine özgüvenini ve hayatını direk etkiler. Bu nedenle de yüz hatlarından özellikle de burun yapısından memnun olmayan kişilerin hiç zaman kaybetmeden estetik uzmanına görünmesi gerekir.

Estetik uzmanları hastanın burun yapısına göre gereken işlemleri belirler. Bazı burunlar sadece törpüleme işlemi ile düzeltilebilirken bazılarının burun törpüleme estetiğinden sonra farklı işlemler ile tamamlanması gerekir. Küçük yaşlarda burun kırılması yaşanırsa ilerki yaşlarda bu kemik kaynarken oluşan çıkıntı olabilir. Bu tarz kemik çıkıntıları törpüleme işlemi ile kolayca giderilebilir.

Burun kemeri  düzeltme işlemi ameliyatsız yapılabilir mi?

Ameliyatsız burun törpüleme uygulaması adı altına yapılan bazı uygulamalar vardır. Bunlar aslında temelde burun dolgusu benzeri yöntemlerle yapılır. Ameliyatsız burun estetiği uygulamalarının belirli bir noktaya kadar, geçici olarak çözümler sunduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Hafif çıkıntılar, eğrilikler, minik kemerler burun dolguları ile düzeltilebilir. Ancak daha büyük işlemler, burun küçültme ameliyatları ancak estetik operasyonlar ile yapılabilir.

Ameliyatsız burun estetiklerinin geçici çözümler olduğunu, bir seneye kadar etkili olup sonrasında etkisini yavaş yavaş yitirdiğini unutmamak lazım.

Öncesi ve sonrası ile burun kemeri düzeltme ameliyatı

Burun kemeri düzeltme ameliyatı öncesinde özel olarak herhangi bir şey yapılması gerekmez. Tüm uygulamalarda olduğu gibi ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaçların alınmaması, beslenmeye ve uykuya dikkat edilmesi, sigara ve alkol alınmaması gibi konulara dikkat edilmelidir.

Burun kemeri düzeltme ameliyatı sonrasında iyileşme, diğer burun estetiği uygulamalarına göre çok daha hızlı ve kolaydır. Çünkü klasik burun estetiğinde burun kemiğinin kırılması gerekir. Bu sebeple de ameliyattan sonra burun çevresinde, göz çevresi ve göz altlarında, yüzde şişlikler ve morluklar olur. Ancak burun törpüleme işleminde kemik kırılmadığı için ödem oluşmaz, morluk ve şişlik de yok denecek kadar az olur. Bu sebeple de iyileşme çok hızlıdır.

Burun törpüleme yaptıranlar nelere dikkat etmelidir?

Klasik burun estetiğindeki kadar büyük bir ameliyat olmadığı için törpüleme işlemi sonrasında hastalar günlük hayatlarına çok daha kısa sürede dönebilirler. Ameliyat sonrasında doktorlarının önerilerine dikkat etmeleri, sigaradan uzak durmaları gerekir.

Burun törpületenlerin burun içini nemlendiren ürünler kullanması, okyanus suyu spreyleri ile burun içerisindeki rahatlamayı sağlaması yeterlidir. Kemer törpüleme işleminden sonra kanama beklenmez.

Burun törpüleme ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Plastik cerrahınız sizin burnunuzu inceledikten sonra ne işlem yapılması gerektiğini, törpüleme işleminin tek başına bu yeterli olup olmayacağını söyleyecektir. Uzman bir estetik doktoru tarafından yapılan ameliyat sonrasında iyileşme süreci oldukça kolaydır. Diğer burun estetiklerinde olduğu gibi tamponlar vs olmayacaktır. Ancak kemer törpüleme işlemi sırasında burun ucu kaldırma, küçültme işlemleri de yapılırsa bu durumda ameliyat sonrası iyileşme süreci daha farklı olabilir.

Kemerli burun ameliyatı fiyatları

Estetik operasyonların hepsinde olduğu gibi kemerli burun estetiğinde de fiyatlar doktora, ameliyatın nerede ve hangi yöntemler kullanılarak yapıldığına, hastanın burnuna ve ihtiyacı olan işlemlere göre değişir. Çünkü güzel ve estetik bir buruna sahip olmak istiyorsanız birden fazla işlemin yapılması gerekebilir.

Ameliyatsız estetik uygulamarı ve burun estetiği hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz “Burun dolgusu nedir, nasıl yapılır? “ yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here