Burun Estetiğini Devlet (SSK, SGK) Karşılar mı?

0
1486

Burun estetiği ameliyatı estetik kaygı göz edilerek yani sadece şekli beğenilmediği için yapılabilir. Bunun yanında bir de bazı fiziksel ve yapısal bozukluklardan kaynaklı burun estetiği ameliyatları yapılmaktadır. Bu durumda genelde burun kemiği eğriliğinden, yapısal bozukluklardan kaynaklanan sorunlar giderilir. Peki, mecburi ya da estetik açıdan yapılan burun ameliyatlarını devlet karşılar mı? SSK hangi durumlarda burun estetiği ameliyatını karşılar?

Devlet hastenesinde burun estetiği ve fiyatları

Öncelikle herkesin aklından geçen aynı soru, devlet hastanesinde burun estetiği yaptırılır mı? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi devlet hastanelerinde, devlet üniversite hastanelerinde estetik operasyonlar yaygın olarak yapılmaktadır. Aynı şekilde sgk anlaşması olan özel hastanelerde de estetik uygulamalar yapılabilir. Ancak hastalar, daha deneyimli olduğunu düşündüğü için özel kliniği olan estetik cerrahi doktorlarını tercih ederler. Çünkü devlet hastanesindeki estetik cerrah yılda 100 ameliyat yapıyorsa estetik kliğini olan doktor muhtemelen onun en az 10 katı daha fazla estetik yapıyordur. Biz de biliyoruz ki estetik operasyonların başarısı doktorun deneyimine bağlıdır.

Devlet hastanesi burun estetiği fiyatları 2018 yılı itibariyle özel kliniklere göre çok daha uygundur. Bu noktada burun ameliyatının ne amaçla yapılacağı da önemlidir. Mesela genis eti ya da burun içinden bir parça alınması gereken uygulamalarda estetik şart değildir. Burada burun şeklinde değişiklik yapmak için sizin özel olarak istekte bulunmanız gerekir. Ssk burun estetiği fiyatlarının cevabı sıfırdır. Yani klasik bir devlet hastanesinde burun estetiği olacaksanız bunu genelde kulak burun boğaz cerrahisi doktoru yapacaktır. Sağlık sorununu gidermek için yapılacağından da herhangi bir ücreti olmayacaktır.

Burun eti ameliyatını ssk karşılıyor mu?

Devlet hastanelerinde yapılan tüm uygulamalar sağlık durumunu iyileştirmek için yapılan uygulamalardır. Uyurken sizi uyandıran ya da ciddi horlamalara, gece nefesinizin kesilmesine neden olan burun etinin ameliyatla alınması gerekir. Uzman bir cerrah tarafından yapılan bu burun ameliyatı ssk tarafından karşılanır.

Devlet hastanesinde burun estetiğini hangi doktor yapıyor?

Devlet hastanelerinde burun ameliyatlarının tümünü kısa bir süre öncesine kadar sadece kulak burun boğaz cerrahisi uzmanları yapmaktaydı. Ancak şimdi devlet hastanelerinde de plastik cerrahlar çalışmaya başladı. Durum böyle olunca artık devletteki burun estetikleri de plastik cerrhalar tarafından yapılabilmektedir. Devlet hastanesinde estetik ameliyatının yapılabilmesi için uzman doktorun bu ameliyat gereklidir, sağlık sorunu teşkil ediyor diye rapor vermesi gerekir. Bu rapor kabul edildikten sonra ameliyat yapılır ve ücreti de ssk tarafından karşılanır.

Her devlet hastanesinde burun estetiği yapılır mı?

Ankara’da burun estetiği yapan devlet hastaneleri olduğu gibi İstanbul’da ve Türkiye’nin bir çok yerinde burun estetiği yapan devlet hastaneleri vardır. Estetik gerekli olmadıktan sonra yaptırmadan önce çok dikkatli olunması gereken bir noktadır. Çünkü sonrasında burnunuz düşebilir, nefes alma sıkıntıları yaşayabilirsiniz. Burun ameliyatı olmadan önce burun estetiği sonrası bakım ve iyileşme süreci hakkında detaylı bilgileri edinmelisiniz. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Burun kemiği düzeltme ya da burun törpüleme gibi uygulamalar daha basit uygulamalar olup devlet hastanesinde kolaylıkla yapılabilir. Burun ucu kaldırma, burun küçültme ya da burun şeklinde ciddi değişiklik gerektiren estetik uygulamalar için burun estetiği konusunda uzman bir cerrah tercih edilmesi gerekebilir. Sonuçta devlet hastanesinde burun ameliyatı yapan doktorlar genelde burun estetiği konusunda uzman plastik cerrahlar değildir.

SGK anlaşmalı özel hastanelerde burun estetiği ameliyatı

Sgk anlaşmalı hastanelerde burun ameliyatı sgk tarafından karşılanır konusu biraz karışıktır. Çünkü normal şartlar altında sgk anlaşmalı özel hastanelerde bir çok işlem sgk tarafından karşılanmaz ya da oldukça küçük bir miktar karşılanır. Bu gittiğiniz hastaneye de bağlıdır. Kalp damar hastalıkları gibi, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların ilaçları, muayaneleri, gerekirse operasyon masrafları ile hastanede kalım masrafları sgk tarafından daha yüksek miktarlarda karşılanır. Ancak estetik uygulamaların ancak muayene ve belki çok küçük bir miktarı karşılanacaktır.

Sonuç olarak; sağlık sorununa neden olan bir fiziksel problemi gidermek için burun ameliyatı yapıldığında, bu işlem şekil düzeltmeyi de kapsıyorsa sgk tarafından yani devlet tarafından karşılanır. Ancak bunun doktor tarafından gerekli olduğu raporu verilmesi lazımdır. Aksi taktirde burun ameliyatı devlet tarafından karşılanmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here