Burun Estetiği Sonrası Bakım ve İyileşme Süreci

0
1379

Tüm estetik ameliyatlardan sonra bir bakım ve iyileşme süreci vardır. Burun estetiği sonrası bakımı ise en önemlisidir. Çünkü burnumuz yüzümüzdeki en önemli, en çok dikkat çeken kısımdır. Güzelleşmek için yaptırdığımız estetikten sonra dikkat etmezsek tam tersi olabilir, çok daha kötü bir görünüm oluşabilir. Estetik sonrası yapılması gerekenlerden oluşan harika bir burun estetiği sonrası rehberini sizler için hazırladık.

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler  

Estetik operasyonlar sonrasında vücudun kendini toparlaması gerektiğini bunun için de çok iyi bakım yapılması gerektiğini unutmamak lazım. Beslenmeden duş alımına, egzersiz konusunda uyuma pozisyonu ve cinsel ilişki konusuna kadar her noktada dikkatli olunmalıdır. Özellikle burun estetiği gibi hassasiyet gerektiren bir estetik ameliyat sonrasında bakım, beslenme konusunda çok dikkatli olunmalıdır

Burun estetiği sonrası bakım nasıl olmalıdır?

Tüm estetik uygulamalardan sonra yediğinize içtiğinize çok dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde iyileşme süreci sekteye uğrayabilir. Burun estetiği sonrası bakımı sırasında ilk olarak sigarayı bırakabilirsiniz. Bakım ve iyileşme süreci için operasyon öncesi bıraktığınız sigaraya kesinlikle yaklaşmayın.

 • 1 hafta işe gitmemelisiniz. Sabit bir şekilde çok fazla hareket etmeden kalmanız gerektiği için burun estetiği sonrasında 1 hafta işe gitmemelisiniz.
 • Ağır kaldırmamaya, yürüyüş dışındaki sporlara ara verilmelidir. 1 aydan sonra spor yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Estetik ameliyattan sonra en az 6 ay boyunca gözlük kullanılmamalıdır.

Burun ameliyatı sonrası banyo nasıl yapılır?

 • Burun ameliyatından sonra bir hafta burun ve çevresine su değdirmemeniz gerekmektedir. İsterseniz vücudunuzu yüzünüze su dokundurmayacak şekilde yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkamak için de kuaföre giderek saçlarınızı arkaya doğru atarak yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı evde yıkaması için birinden yardım alabilirsiniz. Saçlarınızı yıkamak için öne eğilmeye, saçlarınızı öne atmaya çalışmayın. Bu hem ağrıya hem de kanamaya neden olabilir.
 • Bakım aşamasında burun estetiği sonrası güneş kremi kullanımı
 • Dışarı çıkarken yüksek faktörlü güneş koruyucular en az 6 ay boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır. Havanın güneşli olması ya da olmaması önemli değildir. Yağmur yağıyor ya da bulutlu bile olsa mutlaka güneş koruyucularınızı sürmeden dışarı çıkmayın.

Burun estetiği sonrası iyileşme nasıl olur?

Estetik ameliyatın ertesi günü tam istediğiniz görünüme kavuşmayı bekliyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü burun ameliyatının tam olarak iyileşmesi ve şeklini alması 6 ay kadar sürecektir. Ameliyat sonrası doğru bakım yöntemleri, doğru beslenme ve dikkatli olunarak bu süreç desteklenebilir.

Ameliyattan sonra burnunuzu darbelerden, çarpmalardan çok özenle korumalısınız. Burun ameliyatı sonrası kanama olabilir, bu gayet normal bir durumdur. Kanamanın kontrol altında olması ve herhangi bir soruna neden olmaması için doktorunuz ile iletişimde kalmanız gerekir.

Burun ameliyatı sonrasında en az bir ay deniz, havuz, sauna, hamam, solaryum ve buhar banyosundan uzak durulmalıdır. Aksi taktirde ödem oluşumu artırılabilir.

Burun estetiği sonrası şişlik olur mu?

Burun estetiği sonrası şişlik ve ödem en çok görülen etkilerdir. Bu ameliyat sonrası etkiler sizin cilt yapınıza,ameliyat öncesinde sigara içip içmediğinize, ne kadar hareket ettiğinize göre değişir. Ilk hafta hafif bir ağrı olabilir. Bunun yanında ciddi bir morluk ve şişlik ortaya çıkar. Bu gayet normal ve ön görülen bir durumdur, endişelenecek hiç bir şey yoktur.

Şişlik ve ödemi en aza indirmek için ameliyattan sonraki 3-4 gün burna düzenli olarak buz uygulayabilirsiniz.

Şişlik ve ödem bir kaç hafta içerisinde morlukla birlikte geçer. Ancak tüm ödemlerin geçip burnun şeklini alması altı ayı bulabilir.

Estetik sonrasında bakım sırasında beslenme

Estetik ameliyattan sonra beslenme çok önemlidir. Vücudun kendini hızla toparlaması, oluşan hasarları iyileştirmesi için sağlıklı beslenmelisiniz. Estetik sonrası yeme içme konusunda aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir;

 1. Limon ve limon suyu alın

C vitamini sayesinde kolajen yapıyı güçlendirir, cilt yapısını onarmayı sağlar. Ayrıca vücudun alkali dengesini düzenler.

2. Sık sık avokado yemeye çalışın

Son zamanların süper gıdalarından biri olarak kabul edilen avokado hücre yapısının yenilenmesinde oldukça etkili bir yiyecektir. Avokado içeriğindeki yüksek yağ miktarı sebebiyle çok fazla tüketilmemelidir, günde yarım avokado ideadlir. Içerisindeki bol bol antioksidanlar ile sağlıklı ve hücre yenileyicidir.

4.Ispanak yiyin

Ispanakları pişirmeden, mümkün olduğunca bıçakla kesmeden ellerinizle koprarak salatalarda kullanın. Isterseniz smoothieler yapabilirsiniz. Baklagiller ile karıştırıp harika yemekler haline getirebilirsiniz.

5. Soya ve soyalı ürünler tüketin

Soya sütü, tofu, soya filizini günlük beslenme rutininize almaya çalışın. E vitamini bakımından oldukça zengin olan bu yiyecekler hücre yenilenmesine ve oluşumuna yardımcı olur. Estetik ameliyat sonrasında oluşan kesilerin tedavisinde oldukça faydalıdır.

6. Kuruyemiş tüketin

Çiğ badem, fındık ve ceviz içerisindeki bileşenler sayesinde oldukça faydalı yiyeceklerdir. Estetik operasyon sonrası bakım döneminde hepsinden bol bol tüketebilirsiniz.

Burun estetiği sonrası oluşabilecek durumlar

Burun estetiği ameliyatı dünyada en fazla tercih edilen, hatta bazen hastaların birden fazla yaptırdığı bir estetik ameliyatttır. Diğer bir çok estetik operasyona göre oldukça az riskli olmasına karşın bazen ameliyat sonrası bazen de uzun vadede sorunlar oluşabilir. Bunlar genel olarak şöyledir;

 1. Burun estetiği sonrası kanama. Bu konudan yukarıda da bahsetmiştik, burun estetiği ameliyatı sonrası kanamalar olabilir. Kanama olması durumunda anında doktorunuz ile iletişime geçiniz.
 2. Enfeksiyon riski oluşabilir. Bunun ortaya çıkmaması için doktorunuz gerekli önlemleri almanız için sizi bilgilendirecektir.
 3. Şekil bozulmaları. Burun estetiği ameliyatı sonrası şekil bozulmaları genelde darbelerden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Ameliyat sonrası burnun uzun bir süre hiç bir şekilde darbeye maruz kalmaması önemlidir.
 4. Solunum sorunları. Burun ameliyatı sonrası solunum sorunları ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durum olduğunda ilaç tedavisi ya da ikinci bir operasyon gerekebilir.
 5. His değişikliği ya da doku kaybı. Burun estetiği yaptırdım ancak sonrasında burnum düştü cümlesini duymuşsunuzdur. Burun estetiği sonrasında doku kaybı ve buna bağlı düşüklükler oluşabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here