Burun Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

0
807

Burun dolgusu son zamanların en popüler ameliyatsız burun estetiği yöntemlerinden bir tanesidir. Peki burun dolgusu nasıl yapılır, burun dolgusu yaptıranlar memnun kalır mı? Bu uygulama nerelerde yapılır? Buruna dolgu yaptırma konusunda merak edilen her şeyi sizler için bir araya getirdik.

Burun dolgusu nedir?

Yüz gençleştirme yöntemlerinden biri olan dolgu uygulaması artık burun şeklini değiştirmek için de uygulanabilir hale geldi. Burun dolgusu, hyaluronik asit veya benzeri bir madde kullanılarak burun dışına yapılan dolgu uygulamaları ile buruna şekil verilmesi işlemidir. Ameliyatsız, cerrahi bir müdahale olmadan yapılan bu dolgu işlemi sayesinde yüzün görünümü değiştirilebilir.

Kalıcı burun dolgusu nedir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz vücuda yararlı asitler kullanılarak yapılan dolgular kalıcı değildir. Ameliyatsız estetik yöntemlerinin hemen hemen hepsinde kullanılan dolgular geçicidir. Kalıcı dolgu hem sağlık açısından hem de kullanım ömrü açısından çok tercih edilmemektedir. Doktorlar da kalıcı dolgu işlemini önermez.

Burun ucu dolgusu nedir?

Burun ucu dolgusu, ucunda düşüklük olan burunlarda uygulanır. Yaşla, zamanla ya da herhangi bir kaza sonucu oluşan burun düşüklüklerinde uygulanan bu yöntem oldukça başarılı sonuçlar verir.

Burun dolgusu nasıl yapılır?

  • Bu işlem yaklaşık 10-15 dakika süren oldukça kolay, ağrısız acısız bir işlemdir. Genel anestezi gerektirmeyen bu işlemden sonra direk gündelik hayata dönülebilir.
  • Burun şeklinde değişiklik yapmak veya burun eğriliğini düzeltmek için gerekli bölgelere dolgu uygulaması işlemidir. Bu uygulama yapılmadan önce operasyonun yapılacağı hastanın çok iyi bir şekilde tetkik edilmesi gerekir ayrıca, uygulama sonrasında oluşabilecek olası durumlar değerlendirilmelidir.

Burun dolgusu ile yapılabilecek işlemler

Burun dolgusu ile;

  1. Burun kanatlarındaki çentikler düzeltilebilir.
  2. Burun asimetrisi düzeltilebilir
  3. Burun sırtındaki eğrilik düzeltilebilir, burun sırtı düzleştirilebilir.
  4. Dudak ve burun arasındaki boşluk ayarlanabilir.
  5. Estetik ameliyatı sonrasında burunda oluşan sorunlar giderilebilir.
  6. Burun ucundaki düşük giderilip burun ucu kaldırılabilir.

Yukarıda saymış olduğumuz işlemler genel olarak burun dolgusu ile yapılabilen işlemlerdir. Ancak bunların yapılabilecek olup olmadığının anlaşılması için hastanın mutlaka muayene edilmesi gerekir.

Buruna dolgu yapılırken ağrı, acı olur mu?

Burun dolgusu işlemi acısızdır. Dolgu maddesi içerisinde anestezik maddeler de olduğu için neredeyse hiç bir şey hissetmezsiniz. Uygulama öncesinde de bölgeye anestezik kremler sülür ve önceden tedbir alınır.

Ameliyatsız burun estetiği kim tarafından yapılır?

Ameliyatsız burun estetiği yani burun dolgusu dahil tüm bu estetik uygulamaları alanında uzman ve tecrübeli estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aksi durumda çok ciddi sorunlar ile karşılaşmak mümkündür.

Burun dolgusu zararları var mıdır?

Ameliyatsız estetik uygulamalarının hepsinde olan alerjik reaksiyon riski burada da mevcuttur. Tüm dolgu uygulamaları sonucunda; enfeksiyon, kanama ya da granülom oluşabilir. Işinin uzmanı bir estetik cerrahi uzmanı tarafından yapıldığı sürece bu yan etkiler yok denecek kadar az ortaya çıkar.

Burun dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Burun dolgusunun süresi en fazla 18 aydır. Tüm dünyada kullanılan en güvenli dolgu malzemelerinin kullanım ömrü 18 aydan fazla değildir. Piyasada daha uzun ömürlü burun dolgusu görürseniz bunların sizin sağlığınıza zarar veren korsan uygulamalar olduğunu unutmayınız.

Op. Dr. Defne Erkara

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here