Bu Belirtilere Dikkat! Gizli Bir Seks Bağımlısı Olabilirsiniz!

0
804

Modern zamanların en büyük sorunlarından biri de bağımlılık. Şeker, tuz, sigara ve alkol derken en popüler bağımlılıklardan biri de seks bağımlılığı olmaya başladı. Kendine has bazı belirtileri olan cinsel bağımlılığı tanımlayabilmek için kendi kendinizi çok iyi bir şekilde izlemeniz gerekiyor. Bu yazıda haz bağımlılığı nedir, cinsel bağımlılık nedir, cinsel bağımlılık testi ve cinsel ilişki bağımlılık yapar mı sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Seks bağımlığığı (cinsel bağımlılık) nedir?

“Cinsel bağımlılık” tanısını önemli ölçüde tartışmak mümkündür. Tanım olarak, “seks bağımlılığı” kişinin kendini iyi hissedebilmesi için cinsel eylemlerde bulunmayı zorunlu bir ihtiyaç olarak görmesidir. Bağımlılık ne kadar çok eylemi yapmak istediğinizden çok yapmadığınız zamanlarda hissettiğiniz yoksunluk ile tanımlanır. Yani sigara bağımlılığı gün içerisinde ya da haftada ne kadar çok sigara içtiğinizden ziyade sigara içmediğinizde nasıl hissettiğinizle alakalıdır. Günde bir sigara içiyor olabilirsiniz ancak evde sigara olmadığını fark ettiğiniz anda gecenin bir yarısında buz gibi havada sigara aramaya gidiyorsanız bağımlısınız demektir.

Aynı zamanda bağımlılıklar mutsuzluk anlarında akla gelmesi ile kendini gösterir. Yani eğer mutsuz olduğunuz anda, gergin ya da sinirli olduğunuz anda sigara içmek, alkol almak istiyorsanız kesinlikle bağımlısınız demektir.

Seks bağımlılığı, pedofili veya hayvansallık gibi bozukluklarla karıştırılmamalıdır. Bu bir davranış bozukluğudur. Fiziksel bir madde yerine bir eyleme duyulan bağımlılıktır.

Bazı insanlar için seks bağımlılığı çok tehlikeli olabilir ve ilişkilerde ciddi zorluklara neden olabilir. Uyuşturucu veya alkol bağımlılığı gibi, bir kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığını, kişisel ilişkilerini, yaşam kalitesini ve güvenliğini olumsuz yönde etkileme potansiyeli vardır. Toplumda oldukça yaygın olduğu düşünülmesine rağmen çoğunun teşhis edilemediği biliniyor.

Cinsel bağımlılığı olan bir kişinin birden fazla seks partneri arayacağına inanılıyor, ancak bu kendi başına bir rahatsızlık belirtisi değil. Yani birden fazla cinsel partner ihtiyacı duymak ya da sık ilişkiye girme isteği bağımlılık belirtisi değil.

Seks bağımlılarının, cinsel eylemleri günde birden fazla kez gerçekleştirmek için yaşamlarını ve faaliyetlerini önemli ölçüde değiştirebileceği ve ciddi olumsuz sonuçlara rağmen davranışlarını kontrol edemediği bildiriliyor.

Cinsel bağımlılık testi! Bu belirtilere dikkat!

Cinsel bağımlılık testi aşağıdaki belirtilerin sizde ne ölçüde olduğuna dikkat çekmek için yapabileceğiniz bir soru cevap testidir. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır, herhangi bir bağımlılığınız olduğunu düşünüyorsanız en kısa zamanda uzman bir doktora görünmelisiniz. Bu yazıdaki seks bağımlılığının belirtileri sadece bilgi verme amaçlıdır.

Cinsel bağımlılık belirtileri şunlardır;

Cinsel bağımlılığın belirtilerinden biri de bu davranış bozukluğu olan kişinin davranışlarını gizleme konusunda yetenekli hale geldiği ve durumu eşlerden, ortaklardan ve aile üyelerinden gizli tutabildiğidir. Davranışları hakkında yalan söyleyebilir ya da durumları çarpıtabilirler.

  • Ancak bazen belirtiler çok açık bir şekilde göze çarpmaktadır. Eğer herhangi bir kişide aşağıdaki belirtilerin bir kısmı varsa kişinin cincel bağımlı olduğu düşünülebilir;
  • Kronik, takıntılı cinsel düşünce ve fantezilere sahip olmak
  • Yabancılar dahil, birden fazla partnerle zorunlu ilişkiye girmek
  • Davranışları örtmek için yalan söylemek
  • Günlük yaşama, üretkenliğe, iş performansına vb. müdahale etse bile, seks yapmakla meşgul olma
  • Davranışları durduramamak ya da kontrol edememek
  • Cinsel davranışlar nedeniyle kendini veya başkalarını tehlikeye sokmak
  • Seksten sonra pişmanlık veya suçluluk hissi
  • Diğer olumsuz kişisel veya mesleki sonuçların yaşanması
  • Zorlayıcı davranışlar, örneğin aldatma stresiyle ilişkileri zorlayabilir – bazı insanlar bir ilişkideki aldatmayı açıklamanın bir yolu olarak seks bağımlılığı olduğunu iddia edebilirler.

Cinsel aktivitenin tadını çıkarmanın cinsel bağımlılık belirtisi olmadığını hatırlamak önemlidir. Cinsel ilişki, sağlıklı bir insan aktivitesidir ve zevk almak normaldir. Ayrıca, eşler arasındaki cinsel ilgi düzeyindeki farklılıklar, eşlerin cinsel bağımlılığı olduğu anlamına gelmez.

Haz bağımlığı nedir?

Haz bağımlığı günümüz modern insanın genel olarak sahip olduğu bir bağımlılık tarzıdır. Genel itibariyle bu söylenebilir ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu bağımlılığın hayatınızı olumsuz bir şekilde etkileyip etkilemediğidir. Eğer siz haz aldığınız şeyleri yapmaya çalışıyor, özellikle de buna yönelik şeyler yapıyorsanız bu sizi haz bağımlısı yapmaz. Ancak haz aldığınız şeyleri yapmak için işiniz, aile ilişkileriniz vs etkileniyor, yalan söylemek zorunda kalıyorsanız oz zaman bu ciddi bir bağımlılık haline gelmiş denilebilir.

Cinsel ilişki bağımlılık yapar mı?

Cinsel ilişkinin bağımlılık yapması konusunda bilimsel olarak bakıldığında, vücudunuzun bir kere yapmış olduğunuz için bunu yeniden isteyeceğini gösteren bir belirtisi yoktur. Çünkü cinsel bağımlılık eğilimi olan kişiler henüz cinselliğe başlamadan bunun farkına varabilirler. Psikolojik açıdan baktığımızda ise bir kere yediğiniz ve tadını çok beğendiğiniz bir kurabiye düşünün. Sonrasında ı kurabiyeyi her gördüğünüzde ya da aklınıza kurabiye geldiğinde doğal olarak tadına bakmak isteyeceksinizdir. Cinsel ilişki de bu şekilde. Bu nedenle önceki tecrübeler bu konuda oldukça önemlidir. Kötü cinsel ilişki tecrübeleri sonrasında bir daha asla ilişkiye girmek istememenize neden olabilir.

İlişki bağımlılığı nedir?

Ilişki bağımlılığı ise seks bağımlılığından çok daha farklı olarak hayatında ilişkisi olmadan asla duramayan insanlardır. Aslında davranış bozuklukları arasında resmi olarak bir ilişki bağımlılığı tanımı yoktur. Halk arasında ya da arkadaşlar arasında sürekli sevgilisi olan ve sevgilisi olmadığında mutsuz olan insanlara verilen bir isimdir bu.

Erkeklerin sekse düşkünlüğü sorunu

Toplumda erkeklerin sekse aşırı düşkün olması ve kadınların bunu istememesi gibi yaygın ancak yanlış bir kanı söz konusudur. Kadınlar, hormonal olarak erkeklerden daha fazla libido ve cinsel isteğe sahiptir. Ancak toplum, kültür ve din gibi normlar kadınların bu hislerini bastırıp erkeklerin psikolojik olarak özgür olmalarına neden olmuştur. Ilişki içerisinde kadınların daha aktif olması daha fazla keyif almasına bağlıdır. Bu konuda yardım almak için Kadınların En Fazla Keyif Aldığı 10 İlişki Pozisyonu yazımıza göz atabilirsiniz.

İlişki içerisinde partneriniz sizi ilişkiye girmeye zorlamıyorsa, sizden farklı isteklerde bulunmuyorsa, siz kabul etmediğinizde gidip başkaları ile birlikte olmuyor ve bu konuda size yalan söylemiyorsa o zaman partneriniz bağımlı değildir. Sadece seksten gerçekten keyif alıyor olabilir. Bunun en doğru çözümü ise sizin de aynı şekilde seksten keyif almaya çalışmanız olabilir.

Npamatem ve cinsel bağımlılık tedavisi

Cinsel bağımlılık teşhisi tartışmalı olduğu için kanıta dayalı tedavi seçenekleri de yetersizdir. Doktorunuz tedavi için aşağıdaki yöntemlerden bir ya da bir kaçını kullanmayı deneyebilir.

Hastanede yatarak tedavi programları

Cinsiyet bağımlılığı kurtarma programları sunan birçok hasta tedavi merkezi vardır. Çoğunlukla, seks bağımlılığı olan insanlar, dürtülerinin kontrolünü yeniden kazanmalarına ve iyileşmeye başlamalarına yardımcı olmak için en az 30 gün boyunca normal günlük yaşamlarından çıkarılır. Bu tip programlar tipik olarak derinlemesine bireysel ve grup terapisi seansları içerir.

12 adım programları

Çeşitli grup programları bu konuda destekleyici olabilir.

Bu gruplar, üyelerin tamamen seks yapmaktan vazgeçmeleri gerekmiyor, ancak zorunlu ve yıkıcı cinsel davranışlardan kaçınmaları teşvik ediliyor. Aynı zorlukları ele alan diğer kişilerle yapılan grup toplantıları iyi bir destek sistemi sağlar.

Bilişsel davranışçı terapi

Bu terapi türü, bir kişinin cinsel dürtüleri tetikleyicileri tespit etmesine ve nihayetinde davranışları nasıl değiştireceğini öğretmesine yardımcı olabilir. Bu, lisanslı bir zihinsel sağlık terapisti ile birebir seanslarla sağlanır.

İlaç

Bazı insanlar ilaç tedavisinden yararlanabilirler. Bazı antidepresanlar, dürtüleri hafifletmeye yardımcı olabilir (bu, bazı antidepresanların libido azalmasına neden olabilecek veya cinsel deneyimin diğer yönlerini bozabilecek olası yan etkilerinden ayrı olarak) hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bir doktorun bu durum için ilaç yazıp yazmayacağı belli değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here