Botoks nedir, nasıl yapılır?

0
1652

Modern zamanların en popüler estetik uygulamarından biri olan botoks nedir? Botoks nasıl yapılır? Kimler botoks yaptırabilir, kimler yaptıramaz. Botoks ne işe yarar? Botoks iğnesinden botoks maskesine kadar, botoks hakkında merak edilen her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

botoks nedir, nasıl yapılır

Botoks nedir?

Botoks, Clostridium botulinum adı verilen bir bakteriden üretilen bir protein molekülüdür. Bu protein molekülü aslında uzun yıllardır farklı tedavilerde kullanılan bir ürün olmasına rağmen, estetik sektöründe son 10 yıl gibi bir süredir kullanılmaktadır. Derin olmayan yaşlanma belirtileri ile kırışıklarda etkili bu bu işlem, Amerika’da en fazla kullanılan estetik yöntemlerden biridir. Cerrahi olmayan bir uygulamadır. Botoks nedir sorusunun tam yanıtı, aslında botoks bu tıbbi protein molekülünün cilde enjekte edilmesi uygulamasıdır. Botoks dışında diğer yüz genleştirme uygulamaları için Ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri nelerdir? Bölümüne göz atmayı unutmayın.

Botoks nasıl yapılır?

Botoks nedir konusunda herkesin aklına bir şeyler oluşsa da botoks nasıl yapılır konusu biraz çekinceli bir şekilde sorulan bir sorudur. Botoks, çok çok ince botoks iğneleri ile cilde belirlenen alanlara bu protein molekülünün enjekte edilmesi şeklinde yapılır. Botoks işlemi öncesinde anestezik krem sürüldüğü için işlem sırasında herhangi bir acı hissedilmez. 10-15 dakika kadar süren uygulama sonrasında hafif bir acı hissedilebilir ancak bu da çok hızlı bir şekilde yok olacaktır. Cerrahi bir müdahale olmadığı için botoks yaptıranların gündelik hayatına hemen uygulamadan sonra dönmesi mümkündür.

Botoks ne işe yarar?

Aslında bu en önemli sorudur, botoks uygulaması cerrahi bir işlem olmadığı için yüzdeki çizgileri, yaşlanma belirtilerini nasıl ortadan kaldırmaktadır? Botoks ne işe yarar sorusundan ziyade botoks nasıl etki eder şeklinde sormak daha mantıklı olur. Özellikle yüz bölgesinde göz kenarlarında, ağız kenarlarında gülme, sigara içme, kaşları sürekli kaldırma gibi hareketleri yapmayı sağlayan yüz kasları vardır. Yüzdeki bu mimikleri harekete geçiren kaslar, sürekli aynı hareket yapıldığında cilde yerleşip derin çizgiler ve kırışıklıklar oluşturur.

Botoks işlemi, uygulanan bölgedeki sinirler arasındaki iletişimi durdurur, yani kasların çalışmasını engeller. Bu kaslar çalışmadığı için de yeni çizgiler oluşmaz, var olan ancak derin olmayan çizgiler hafifler ve ortadan kaybolur. Aslında botoks ile kırışıklıklardan kurtulma işlemi tam olarak kasların felç edilmesi esasına dayanır.

Botoks uygulamaları sadece kırışıkların giderilmesi için değil aynı zamanda farklı tedavi yöntemleri olarak da kullanılır. Örneğin aşırı terleme tedavisi olarak kullanılan koltuk altı botoksu tedavisi vardır. (bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz; Koltuk altı botoks tedavisi nedir, nasıl yapılır? yazımıza bakabilirsiniz.) Nörolojik spasttik kas problemleri tedavisinde de botoks uygulaması kullanılmaktadır.

Botoks kimlere yapılabilir?

18 yaşını doldurmuş herkes botoks yaptırabilir. Genelde 65 yaşına kadar yapılması tavsiye edilir. Botoks, çok ilerleyen yaşlarda derin kırışıklara etki eden bir yöntem değildir. Bu yüzden genelde otuzlu yaşlara gelindiğinde yaptırmaya başlamak uygun olur.

Kimler botoks yaptıramaz?

Botoks ile kırışıklıkları giderme işlemi hamile ve emziren kadınlarda uygulanması tavsiye edilen bir işlem değildir. Botoks yaptırmak isteyen herkesin doktoru ile detaylıca konuşması, uygun olup olmadığını öğrenmesi gerekir.

Botoks çeşitleri var mıdır?

Botoks, yapıldığı bölgeye göre isim alabilir. Burun bölgesine yapılan uygulama burun botoksu olarak adlandırılırken kaş ve kenarlarına yapılan işleme kaş botoksu, ağız kenarlarındaki kırışık tedavisi için yapılanlara dudak botoksu adı verilir. Alın bölgesindeki yatay çizgiler en yaygın çizgilerdir. Bu bölgeye alın botoksu uygulaması yapılır. Alın botoksu tüm yüz botoksu içerisinde en çok yapılan botoks uygulamasıdır. Bu işlemlerden hangisi ya da hangilerine ihtiyacınız olduğuna dokturunuz ile görüştükten sonra karar verebilirsiniz.

Botoks kalıcı mıdır?

Botoksun etkisi ne kadardır sorusunun cevabı sizin cildinize, yaşınıza ve uygulama miktarına göre değişir. İlk botoks etkisi genelde altı aya kadarken, ikinci ve sonraki botokslarınızda bu süre daha da fazla olacaktır. Botoks ile kırışık giderme işlemi düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir.

Botoks konusunda farklı bilgiler almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

KaydetKaydetKaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here