Botoks İle İlgili Doğru Bilinen 8 Yanlış

0
761

Botoks, çok uzun yıllardır kadın ve erkekler tarafından kullanılan yaşlanma belirtisi olan kırışıkları ortadan kaldıran bir yöntem ve preparatın adıdır. Botoks bu kadar popüler olmasına rağmen hala bir çok kişi tarafından büyük önyargı ile yaklaşılan bir tabu konusudur. Biz bu yazımızda botoksla ilgili doğru bilinen tüm yanlışları sizlerle paylaşıp aklınıza takılan soruların cevaplarını vereceğiz.

Botoks, botulinum Toksin adı verilen bir maddenin kaslara enjekte edilmesi ile kasların geçici olarak felç edilmesi işlemidir. Geçici bir işlemdir.  

Botoks hakkında doğru bilinen yanlışlar;

  1. Botoks doğal değildir, ben doğallık seviyorum algısı. Yanlış!

Botoks, doğru ve yeterli miktarda yapıldığı sürece dışarıdan çok anlaşılan ve yapay duran bir uygulama değildir. Botoksu kaç yaşında, nerede ve ne kadar yaptırdığınız bu noktada çok önemlidir.

2. 40 yaşından önce botoks yaptırılmaz. Yanlış!

27 yaşından itibaren özellikle de 30 yaş ile beraber yüzdeki çizgiler ortaya çıkmaya başlar. Özellikle beyaz tenli ve sarışın kişilerde yüz çizgileri çok daha belirgin olup erken yaşta ortaya çıkar. Bu sebeple geç kalmadan ve çizgiler derinleşmeden botoks uygulaması yaptırmak lazım.

3. Bir kere botoks yaptırırsan hep yaptırman gerekir. Yanlış

Botoks sürekli yaptırılması gereken bir işlem değildir, sonucunu beğenmezseniz ya da istemezseniz bir daha yaptırmazsınız. Altı ay sonra botoksun etkisi geçer. Sonrasında da çizgileriniz ilk baştakinden daha belirgin olmaz, aksine az da olsa iyileşme kalır.

4. Botoks yaptıran herkes kaşları kalkın, hep şaşkın gibi görünüyor. Yanlış!

Estetik uygulamalarını genel görünümle değerlendirmeyin. Yüzdeki görünüm hangi bölgeye ne kadar botoks uygulandığı ile ilgilidir. Herkes aynı şekilde görünmez.

5. Botoks mimikleri ortadan kaldırır, botokstan sonra gülemez ya da üzgün görünemezsiniz. Yanlış!

Botoks mimikleri değil onların oluşturduğu çizgileri etkiler. Yani göz kenarı çizgileriniz ya da gülünce oluşan dudak kenarı çizgilerinize etki eden uygulama sizin göz kırpmanızı ya da gülmenizi kesinlikle etkilemez.

6. Yaşı ilerleyen herkes botoks yaptırmak zorundadır. Yanlış!

Yaşı ilerleyen herkes genç görünmek için botoks yaptırmak zorunda değildir. Cildi zor kırışan kişiler ya da kırışıklıklarından rahatsız olmayanların botoks yaptırması gerekmez. Yani bu durum tamamen kişiseldir.

7. Botoks maddesi zehirdir. Yanlış!

Herhangi bir zehirli maddenin ya da yılan zehirinin yüze enjekte edilmesi delilik olurdu heralde. Kim yüzüne zehir enjekte edilmesini kabul edebilir ki. Botoks maddesi olan botulinum toksin maddesinin zehir olduğu iddia edilmektedir. Bu tamamen bir şehir efsanesidir. Bu madde, Botoks clostridium botulinum adındaki bakterinin toksin maddesidir. Kasları geçici olarak felce uğratma etkisi vardır. Çok çok güçlü bir madde olduğu için iyice seyreltilerek belirli dozlarda uygulanır.

8. Botoks etkili kremler,losyonlar vs vardır. Yanlış!

Botoks etkisi gösterebilen ve harici şekilde uygulanabilen herhangi bir krem losyon ya da cilt ürünü yoktur. Şu anda günümüz imkanları ile botoks etkisini ancak botoks işlemi ile görebilirsiniz.

Sonuç olarak, botoks herkesin yaptırmak zorunda olduğu bir işlem değildir. Uzman doktor tarafından yapıldığında yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran, aslında bir nevi mucizevi bir yöntemdir. Bir çok kadın ve erkek böyle bir yöntem varken ve hiç bir zararı yokken neden daha yaşlı, kırışık görünmek isteyeyim diye düşünerek botoks yaptırır. Eğer siz de yaptırmaya karar verirseniz, uzman bir doktora yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here