Ben Aldırma İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
1863

Açık tenli kişiler başta olmak üzere herkesin cildinde ben olabilir. Bazıları doğuştan gelen bu benlerin bazıları sonradan oluşur. Açık tenli insanların kollarında, ellerinde, yüzünde yani en çok güneş gören kısımlarında küçük büyük benler oluşabilir. Ayrıca yaşlanma sürecinde daha büyük et benleri ortaya çıkabilir.

Benler tehlikeli olabilir mi?

Et benleri dediğimiz büyük, üzerinde tüyler bulunan, genelde kendi içerisinde renk değişimleri bulunan benler tehlikeli olabilir. Bunların büyük bir kısmı zaman içerisinde cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara sebep olabilir. Bu sebeple en kısa sürede, ben büyümeden aldırmak gerekir. Sonradan oluşan benler, zaman içerisinde renk değiştiren benler, şekli bozulan etrafına rengi yayılan benler tehlikeli olabilir. Bu tarz bir beniniz varsa en kısa zamanda bir dermatoloğa görünmelisiniz.

Kimler ben aldırmalıdır?

Tehlikeli bir sonuçla karşılaşmamak için herkes benlerini aldırmalıdır. Bunun yanında bazı fiziksel özelliklere sahip insanların benlerini aldırması daha önemlidir. Bu özellikler;

  • Var olan bir beninde kanama, renk değişimi, şekil bozukluğu oluşan kişiler,
  • Kahverengi ve siyah bir beni olup rengi açılan,
  • Mavi siyah benler,
  • Renkli gözlü ve açık tenli olan kişiler ile
  • Genetik olarak cilt kanseri problemi olan kişiler benlerini kesinlikle aldırmalıdırlar.

Küçük ben aldırma ve büyük ben aldırma işlemi aynı mıdır?

Benlerin göründğü kısım kadar ve belki daha fazlası deri altında olabilir. Operasyonla alınması gereken bu benlerin sonrasında patalojiye tahlile gönderilip tehlikeli olup olmadığı da kontrol edilebilir. Ben aldırma operasyonu yöntemi benin büyüklüğüne, et beni olup olmaması ve görünmeyen kısmına bağlı olarak değişir.

Lazerle ben aldırmak kolay mıdır?

Gelişen teknoloji sayesinde bel aldırma operasyonları bir kaç dakikada tamamlanabilen oldukça basit cerrahi müdahaleler haline gelmiştir. Eskiden ben alındıktan sonra dikiş atılması gerekiyordu. Sonrasında kanama oluşabiliyor ve pansumana ihtiyaç oluyordu. ancak  şimdi lazerle ben aldırmak çok kadar kolay ve pratik bir hale geldi. Sonrasında pansuman gerektirmeyen bu yöntem temel ben alma yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Bel aldırmak iz bırakır mı?

Ben aldırmak iz bırakabilir. Eğer çok büyük ve derin bir beniniz varsa o alındığında orada minik bir çukur oluşabilir. Bu iz zaman içerisinde geçebilir. Eğer estetik cerrahi işlemi ile ben alınırsa dikiş izinin görünmemesi için en ince estetik dikiş atılır.

Ben aldırma devlet hastanesinde yapılabilir mi?

Devlet hastanesinde ben aldırmak mümkündür. Ben alma işlemi dermatologlar tarafından yapıldığı için özel hastanelerde, özel kliniklerde ve devlet hastanelerinde uygulanabilir.

Ben aldırma sonrası plastik cerrahi müdahalesi gerekir mi?

Plastik cerrahi ben aldırma sonrası kalan izi yok etmek için farklı yöntemler uygulayabilir. Yan yana bir kaç derin ve büyük benin alındığını düşünürsek burada büyük bir çukur oluşabilir. Sonrasında bu çukur zamanla azalır, ancak hiç iz kalmasını istemiyorsanız o zaman plastik cerrahi yöntemlerini araştırabilirsiniz.

Ben aldırmak zor bir işlem midir?

Gelişen teknolojik yöntemler sonucu artık neredeyse hiç bir operasyon acı verici, zor değildir. Ben aldırmak için bu operasyonlar içerisinde en kolay olanlarından biridir. Sonrasında hastanede kalmanız gerekmez. Hızla iyileşir ve normal gündelik hayatınıza dönebilirsiniz. Estetik kaygılarla da ben aldırmak mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here