Bel gamzesi nedir? Sporla bel gamzesi çıkar mı?

0
1231

Bel gamzesi nedir? Sporla bel gamzesi çıkar mı? Bel gamzesi hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir? İşte bel gamzesi hakkında bilinmesi gerekenler…

Bel gamzesi nedir? Sporla bel gamzesi çıkar mı?

Bel gamzesi bel bölgesinde girintilerdir. Bel gamzesi görüntüsüne yol açan girintiler pelvis ve omurganın birleştiği eklemin ve kalçanın üzerinde yer alır. Girintiler superior iliak omurga ve cildi birbirine bağlayan kısa bağ dokular sebebiyle oluşur. Bel gamzesi oluşumunun bir diğer adı da Venüs’ün gamzeleri’dir. Bel gamzesi genellikle kadınlarda görülür. 

Bel gamzesi nedir ve neden olur?

Bel gamzesine sebep olan girintilerin sebebinin genetik faktörlere bağlı olduğu düşünülse de buna dair net bir kanıt yoktur. Bu konu hakkında yapılan araştırma sayısı kısıtlıdır. Yine de bel gamzesine yol açan etkenin baskın genetik özellik olduğu düşünülmektedir.

Sporla bel gamzesi çıkar mı?

Bel gamzesi egzersiz ve spor ile ortaya çıkan girintiler değildir çünkü bu bölgede vücudu güçlendiren kas kütlesi bulunmaz fakat kilo vermek bel gamzesinin daha çok fark edilmesine sebep olur.

Sakral gamze nedir? Sakral gamze ve bel gamzesi arasındaki fark nedir?

Bel gamzesi ve sakral gamze benzer özellikler taşısa da farklılıkları vardır. Bel gamzesi olan kişilerde kalçanın hemen üzerinde iki girintili bölge olur. Sakral gamze olan kişilerde bir girinti olur ve görünüm buruşukluk şeklindedir. 

Hem bel gamzesi hem de sakral gamze doğuştan gelen bir özelliktir. Her iki gamze türü de sağlık açısından risk yaratmaz. Bel gamzesi göze daha güzel görünür fakat sakral gamze bazı hallerde aşağıdaki tıbbi rahatsızlıklarla özdeştirilebilir:

  • Spina bifida occulta
  • Tethered kord sendromu

Bahsi geçen spinal sorunlara olan yatkınlık, doğum sırasında sakral gamze çevresinde şu durumlar varsa daha fazladır:

  • Kıl öbeği
  • Et beni
  • Cilt renginde solgunluk
  • Morarma

Spina bifida occulta ve tethered kord sendromu genellikle tedavi gerektiren sorunlar değildir fakat sakral gamze ile doğan bebeğin olası spinal kord risklerini kontrol etmek için MRI ya da ultrason kontrolü yapılabilir.

Bel gamzesi hakkında doğru bilinen yanlışlar

Bel gamzesi hakkında çok sayıda batıl inanç bulunmaktadır. Bel gamzesinin cinsel yaşamı kuvvetlendirdiği düşüncesi bunlardan biridir. Bel gamzesi olan kadınların daha kolay orgazm olduğu da doğru bilinen yanlışlardandır.

Bu düşüncelere yönelik herhangi bir bilimsel çalışma ya da kanıt yoktur. Erkeklerin bel gamzesi olan kadınlardan daha çok etkilendiği ise bazı araştırmalarla ortaya konmuştur.

Hamilelikte en güvenli seks pozisyonları nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here