Basen Eritme

0
162

Kalça ve Basen Eritme

Yeni yazımız, özellikle spor yapan kadınlar tarafından bana sıkça yöneltilen bir soru: Kalça ve basen yağları nasıl erir? Sıkı durun! Yazımızın kalanında kadınların korkulu rüyası bu problemin sebeplerini ve çözümlerini paylaşacak, sizlere yardımcı olacağım.

Öncelikle, neden bu sorundan en çok kadınlar muzdarip sorusuna bir cevap bulalım. Vücudumuzdaki her şeyin sorumlusu hormonlar, bu konuda da sorumlu. Halk arasında kadınlık hormonu larak bilinen östrojen, kadın bedenine özgü kıvrımların oluşmasını sağlamak amacıyla kalça ve basenlerde yağ depolamaya meyillidir. 

Dengesiz beslenmeye ek olarak aşırı şeker ve basit karbonhidratların tüketilmesi, bu bölgedeki yağlanmaları çığrından çıkarır ve istenmeyen görüntülere sebebiyet verir. 

Spor salonunda bana genellikle bölgesel yağlanmalara çözüm olacak hareketler soruluyor. Ne yazık ki yaptığımız hiçbir hareket belli bir bölgedeki yağlara odaklanmaz, vücut, genetiğimize ve hormonlarımıza göre yağları istediği bölgeden kullanmaya başlar. 

İstenmeyen yağlanmalardan kurtulmanın anahtarı ise, düzenli spor ve dengeli beslenmedir. Peki bunlar nelerdir?

Basen Eritme Hareketleri

Kadınların çoğu, bacak egzersizi verdiğimde bana kaslanmak değil incelmek istediklerini söylüyor. Kadınlar, ne olur kaslanın yahu! Yağdan kaybedip kazandığımız kas bizim en büyük nimetimiz. Çünkü kas kitlesi ne kadar fazla olursa, bir antrenman sırasında yakılacak kalori ve yağ da o kadar fazla olacaktır.

Kadın vücudu, ekstra bir takviye olmadığı müddetçe korkulduğu gibi maskülen bir beden görünümüne sahip olmaz. Yani kadınlar hormon almadığı müddetçe, istemediği kadar kaslı bir fiziğe ulaşmaz. 

Ağırlık Antrenmanları 

Bu konuyu hallettikten sonra gelelim yapılması gereken egzersizlere. Bacak, kalça ve basen yağları için en doğru antrenman, ağırlık antrenmanları olacaktır. Özellikle bacaklar, vücudumuzdaki en büyük kas gruplarına sahip bölgelerdir. Bu bölgeyi çalıştırmak, hem maksimum kalori yakımı, hem kalp damar sisteminde azami düzeyde çalışma, hem de bazal metabolizmayı güçlendirmeyi sağlar. 

Kardiyo

Ağırlık antrenmanları gerekli olsa da tek başlarına yeterli olmazlar. Egzersiz programınıza bir de kardiyo antrenmanları eklemek şarttır. Kardiyo antrenmanı seçerken, uzun ve sıkıcı, rutin antrenmanlar yerine pek çok kas grubunu çalıştıran yüksek yoğunluklu antrenmanlara yönelmek daha faydalı olacaktır.

Kaslanıyorum Diye Egzersizleri Bırakmayın!

Başladığınız ağırlık antrenmanları ilk etapta antremansız bacak kaslarınızda artan glikojen depoları yüzünden daha hacimli bir görüntüye sahip olur. Üstteki yağ tabakası ile birleşen bu görüntü size daha da kalınlaşıyormuş hissi verecektir. Artan kas kütleniz ile beraber zamanla yağ kütleniz azalır. Geriye fit ve biçimli bacaklar kalır. 

Bacak antrenmanları,diğer bölgelere nazaran daha zorlu ve acılıdır. Ancak pes etmek yok! Çünkü bacak bölgeniz çalıştıktan sonra vücut maksimum düzeyde büyüme hormonu salgılar. Bu hormon hem vücuttaki yağları yakar, hem de pek çok dokuyu yeniler.

Beslenme

Amacımız yine yağ yakmak olduğu için, beslenme önerileri diğer yazılardan çok da farklı olmayacak. Gelin genel ve uygulaması basit önerileri  gözden geçirelim. 

  • Aniden sert diyetlere girmekten kaçının. Bunun yerine yaşam stilinizi değiştirin. Çünkü sert diyetler sizde kendisine yer bulamaz, sıkar ve sonunda bırakılır. 
  • Sağlıklı yağları ihmal etmeyin! Zeytin yağı, balıklarda bulunan yağlar, fındık, ceviz gibi yemişlerin yağlarını hayatınıza dahil edin. 
  • Ara öğün alışkanlığı edinin. Bu ara öğünlerde fındık, fıstık, ceviz, badem gibi kaliteli yağ bakımından zengin yemişleri tüketmeye çalışın. Bunlar sizi hem zinde tutar, hem de yağ yakmanıza yardımcı olur. 
  • Balığın yağlarını da unutmayın! Haftada en az bir kere tüketmeye çalışın. 
  • Öğünlerden önce su içmeyi alışkanlık halline getirin. Özellikle ana öğünlerden önce içilen su, daha az yemeye teşvik eder. Metabolizmayı canlı tutar.
  • Antrenmanlardan önce kahve içmeyi öneriyorum. Kalple ilgili bir sıkıntınız yoksa, antrenmandan önce içtiğiniz bir fincan sade kahve, antrenmanda yakacağınız yağ miktarını artıracaktır. 
  • Öğünlerinize sebze eklemeyi unutmayın. Sebzeler, vitamin ve mineraller açısından zengin oldukları için vücudu besler; lif içerikleri sayesinde bağırsak sisteminizin sağlıklı çalışmasını sağlar. 
  • Yoğurt ve kefir tüketin! Yoğurt ve kefir, içerdikleri bakteriler sayesinde bağırsak floranızı sağlıklı tutar, metabolizmanızı daha hızlı çalıştırır. 
  • Sabah kahvaltılarınıza yulaf ve keten tohumu ekleyin. İçerdikleri yüksek lif oranı sayesinde, sizi tok tutar ve bağırsaklarınızın daha sağlıklı çalışmasına yardım eder.

Bu bahsettiğimiz öneriler sayesinde, kısa bir sürede istediğiniz fiziğe sahip olup, yanında fiziksel ve ruhsal sağlığın da tadını çıkarabileceksiniz! Asla pes etmeyin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here