Bacakları Varisten Korumanın 9 Yolu

0
214

Bir kadın vücudunun en estetik bölgelerinden biri tabii ki bacaklar. Bacak güzelliğinin selülit ve çatlak gibi dertelerinin yanında bir de varis derdi var. Neyse ki zor da olsa olsa varisten korunmak mümkün. Varisten korunma yolları genç yaştan itibaren hassas olmaktan geçiyor.  Özellikle uzun saatler ayakta durmayı gerektiren meslekleri olanların bacaklarında kendini gösteren varisler, topuklu ayakkabı giymeyi seven kadınlar için de modern hayatın bir getirisi.

Peki bacaklarımızı varislerin sarmasını engellemek için ne yapacağız? Ya da bacaklarımızda varis varsa nelere dikkat etmeliyiz ki bu beladan kurtulalım? İşte bacakları varisten kurtulma yolları

Varis başlangıcında ne yapılmalı?

 

  1. Damar sağlığına dikkat

 

İşte altın kural: Kaliteli ve uzun yaşamak istiyorsak damar sağlığımıza çok dikkat etmemiz gerek. Varis hastalığı da toplardamarların genişlemesi ve şişmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlık. Kalp damar sağlığı sadece varis ve benzeri damar hastalıkları için değil tüm hayatımız boyunca sağlıklı ve mutlu bir durum için önemlidir. Varis, temelde bir dolaşım bozukluğudur. Bu dolaşım bozukluğu kendini bir çok yerde farklı şekillerde gösterebilir. Dolaşım bozuklukları ciddi sorunlardır ve ileri yaşlarda kalp krizlerine, yüksek tansiyona neden olabilir.

  1. Varis önleyici egzersizler yapın

Sürekli kalp yukarıda ayaklar aşağıda bir pozisyonda durduğumuz zaman, yer çekimi kanı devamlı aşağı çektiği için bacaklardaki kan miktarı artmaya başlar. Aşağıda biriken kanı yukarıya göndermek içinse vücudumuzu hareket ettirmemiz gerekir. Uzanma imkanı bulabiliyorsanız uzanmayı, bacaklarınızı yukarıya kaldırmayı da deneyebilirsiniz. Nasıl ki tansiyonumuz düştüğünde ayaklarımızı kalp seviyesinden yukarı kaldırıyorsak ve kan akışının düzenlenmesini sağlamaya çalışıyorsak aynı şekilde varisi önlemek için de kan akışını sürekli aynı yönde olmayacak şekilde değiştirmeliyiz. Evde varis tedavisi nasıl olur sorusunun cevabı varis önleyici egzersizler yapmaktır. Bu egzersizler genel olarak bacaklardaki kan akışının hareket yönünü değiştirmeye yöneliktir.


  1. Tansiyon, şeker ve kolestrole dikkat

Şeker, kolestrol ya da tansiyon probleminiz varsa değerlerinizi sabit tutmaya çalışın. Yoksa varis oluşumuna imkan vermiş, var olan varislerinizi coşturmak için zemin hazırlamış olursunuz. Vücuttaki tüm dengesizlikler birbirini etkiler. Şeker, tansiyon ve kolestrol gibi hastalıklar damar tıkanıklıklarına, damarlarda sorunlar, daralmaya ya da dolaşım sorunlarına neden olabilir. Özellikle yüksek kolestrolü olanlar varis olmaya çok yatkındırlar.

4.Kaliteli uyuyun

Sağlıklı bir kişinin günde 7 ila 9 saat arasında bir süre uyuması gerekiyor. Kan dolaşımınız ve damar sağlığınız için uykunuza dikkat edin. Uykusuzluk sadece vücudun biyolojik yapısını bozmakla kalmıyor aynı zamanda psikolojik olarak da yorgunluklara, sorunlara neden oluyor.

5. Evde Varis Tedavisi; ev işi yapın.

Hareketsiz kalan bacaklarınızı çalıştırırsanız kan akışınız hızlanır. Vücuttaki kan dolaşımı arttığında varis oluşumuna müsait toplardamarların da rahatlamasını sağlarsınız. Eğer bacaklarınızda şişkinlik ve ağrı hissi varsa her hareketten sonra rahatladığınızı hissedeceksiniz. Yürüyüş çok iyi bir egzersizdir. Bunlara ek olarak ev süpürmek gibi bacakları hareket ettiren egzersizler de oldukça etkilidir.

6.Fazla kilolara dikkat

Varis tedavisinde ilk olarak yapılması gereken kilo vermektir. Her fazla kilo bacaklara bir o kadar daha yük binmesine sebep olur. Daha fazla yük de damarlara olan basıncın bir o kadar artmasına ve dolayısıyla varis oluşmasına. Kiloluysanız fark etmediğiniz, gözle göremediğiniz varisleriniz de olabilir. Ayrıca kilolu olmak potansiyel olarak şeker hastası, tansiyon hastası ya da kolestrolü yüksek bir hasta olmak demektir. Yani kilolu olmak genel sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Bunun yanında damar tıkanıklığı ve dolaşım bozukluğu daha da ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

7. Çok kez hamile kalmamaya çalışın

Hamilelik döneminde alınan kilolar da varis oluşumunu tetikler. Gebelik sırasında oluşan varislerin %50’si doğumdan yaklaşık 6 ay sonra kaybolmaya başlar. Tabii gebelik sayısının artması varislerin fazlalaşması ve kalıcı olması riskini artırır.

8.Sigaradan uzak durun

Sigara kullanımı kan dolaşımı ve damar sağlığını olumsuz etkileyerek varis oluşumunuzu etkiler, damar tıkanıklıklarına sebebiyet verir. Özellikle kadınlarda sigara kullanımı erkeklere göre daha ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri gibi kadın hastalıklarının birinci tetikleyicileri arasında sigara kullanımı gelir.

9. Fazla alkol tüketmeyin

Aşırı alkol tüketimi de damar sağlığının birincil düşmanlarından biridir. Alkol, sindirim sistemini etkilediği gibi sinir sistemini de etkiler. Vücutta su kaybına yol açar. Damarlar içerisinde sıvı akışını engelleyebilir. Özellikle uzun süreli alkol kullanımı karaciğeri yorar, hepatit c gibi siroz gibi ciddi hastalıklara neden olabilir.

Bitkisel varis tedavisi

Varis tedavisi bitkisel olarak yapılabilir. Ancak unutmayın ki varis, derinlerde oluşan bir damar tıkanıklığı ya da dolaşım bozukluğudur. Bu da dışarıdan sürülen bitkisel kremler ya da içilen bitki çayları ile kolay kolay geçmez. Ilerleyen varis tedavilerinde kesinlikle ameliyat ya da benzer operasyonlar gerekebilir. Variste en önemli nokta son aşamaya gelmeden önce dikkatli olmak, önlemler almak, varis çorapları kullanıp egzersiz yaparak önleyici tedavileri yapmaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here