Ayak Nasırı 1 Günde Nasıl Geçer?

0
1718

Çeşitli nedenlerle ayaklarda oluşan nasır kişiyi oldukça rahatsız eder. Zaman zaman ağrı, acımaya neden olan nasır yanlış ayakkabı seçiminden, çok yürümekten, çok ayakta durmaktan ve çeşitli sebeplerden oluşur. Peki nasır nasıl geçer? Özellikle de ayak nasırını bir günde geçirebilecek doğal ya da bitkisel tedavi yöntemleri var mıdır? Ayrıca ayaktaki nasır nasıl çıkarılır bakalım.

Nasır nedir, ayak ve el nasırı arasında fark var mıdır?

Nasır, sürekli sürtünme sonucu deride oluşan cilt sorunlarıdır. Derinin sürekli aynı yerinin aşınması sonucunda deri buna bir tepki verir. Tarlada çalışanların ya da ellerini sürekli kullananların, spor salonuna giderek sürekli ağırlık kaldıran ya da ağır eşya taşıyan kişilerin ellerinin içlerinde, parmaklarında ya da parmak aralarında nasır oluşabilir. Ayak nasırı ise, ayakkabı sürtünmelerinden kaynaklı ortaya çıkar. Nasır, özellikle de ayak nasırı hemen hemen herkeste oluşan bir deri sorunudur. Topuklu ayakkabılar, sivri burun ayakkabılar ayak tabanında, ayakların minik parmaklarında nasıra neden olabilir.

El ve ayak nasırları aynı nedenlerle aynı şekillerde oluşurlar. Aşırı baskı nasırlara neden olur. Sürekli sürtünmeye maruz kalan nasırlar zaman içerisinde ağrıya, acıya, şişmeye, yürüme zorluklarına neden olabilir. Bu nedenle de nasırların tedavi edilmesi gerekir. Nasır üzerine sürüldüğünde nasırın erimesini sağlayan bazı ilaçlar yanında nasırı hızla iyileştiren bazı bitkisel yöntemler de vardır.

Nasır nasıl çıkarılır?

Nasır, cerrahi bir yöntemle çıkarılmadıktan sonra eritilerek çıkarılır.  Bunun için de farklı yöntemler denenebilir. Mesela bunlardan birincisi aspirin ile nasır çıkarma yöntemidir. Bir kaç aspirini biraz su ile karıştırarak koyu kıvamlı bir macun elde edebilirsiniz. Bu koyu kıvamlı macunu nasır üzerine sürerek üzerine de bandaj kapatarak nasırın bir gece boyunca çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Eldeki nasır nasıl geçer?

Eldeki nasırı geçirmek için nasır ilacı kullanabileceğiniz gibi doğal yöntemleri de tercih edebilirsiniz. En leziz tropik meyvelerden biri olan ananas, nasır tedavisinde oldukça etkili olduğu bilinen bir meyvedir. Düzenli olarak nasır üzerine bir parça ananas konması ve gece boyunca bekletilmesi nasır ağrısını azaltıp, şişliği ortadan kaldırıp zaman içerisinde nasırın tamamen iyileşmesini sağlayabilir.

Nasır tehlikeli midir, ne zaman tehlikeli hale gelir?

Nasır, enfeksiyon kapmadığı sürece hastaya ciddi bir sorun çıkarmaz. Ancak enfeksiyon kapması durumunda hemen hasteneye başvurulmalıdır. Toplumda, bilinçsiz bir çok yöntemle nasır çıkarılmaya ya da yakılmaya çalışılır. Ancak bu çok tehlikeli bir harekettir. Ellerinizdeki ve ayaklarınızdaki nasırları duştan çıktığınızda yumuşadığı için tırnak makası ile kesmek, jilet ile kesmek ya da kazımak sadece onların yara olmasına ve daha büyük bir hale gelmesine neden olur. Nasırların kesin olarak eritilmesi, çıkarılması ve tedavi edilmesi gerekir. Sürekli yumuşatıcı kremler kullanmak, dar ve sivri burunlu ayakkabılar giymemek, elleri kullanırken eldiven giymek de nasırın zaman içerisinde kendi kendine geçmesini sağlayabilir.

Ameliyatsız nasır tedavisi yöntemleri nelerdir?

Tıpkı ben tedavisinde ya da ben alımında kullanılan yöntemler nasır alımında da kullanılabilir. Radyofrekans yöntemi dediğimiz yöntem sayesinde ayaklardaki ve ellerdeki nasırlar kökü ile birlikte alınabilir. Işlem sonrasında nasır alınan bölgeye dikiş atılması gerekmez. Bir kaç hafta içerisinde nasır alınan yer tamamiyle iyileşir.

Nasır bantları ya da nasır kremleri işe yarar mı?

Nasır için krem, nasır bandı, çeşitli asidik losyonlar kullanılabilir. Elma sirkesi, incir suyu gibi doğal sular da aynı şekilde nasırları eritmek için kullanılabilir. Ancak nasırları kendi kendinize kesmeyiniz, eritmeyiniz ya da çıkarmaya çalışmayınız. Kolaylıkla bakteri oluşturabilecek bir alan olan ayaklarda sadece ciddi enfeksiyon riskleri ortaya çıkmış olur. Bunlardan uzak durmak için medikal yöntemleri ve doktorunuzun tavsiye ettiği yöntemleri tercih ediniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here