Ayak Bakımı için 10 Harika Öneri

0
798

Evde ayak bakımı pedikür demek değildir, aslında ayakların sağlıklı ve yumuşacık olmasını sağlamak için uygulayabileceğimiz yöntemlerdir. Ancak ayak bakımını pedikür ile süsleyerek tamamlamak da mümkündür. Peki, evde ayak bakımı nasıl yapılır, zor mudur?

Ayak bakımı nedir?

Bütün gün ayakkabı içinde kalan ayaklarımızı düzenli olarak temizlemek, nemlendirmek ve tırnak bakımı yapmaya ayak bakımı denir. Düzenli olarak bitkisel ayak bakımı yöntemlerini kullanarak evde ayaklarımızı daha konforlu bir hale getirmemiz gerekir.

Ayak bakımı evde nasıl olur?

Ayak sağlığının tüm vücut sağlığını direk etkilediğini unutmamak lazım. Sağlıklı ayaklar, bizim de sağlıklı bir şekilde hareket edebilmemizi sağlar. Evde ayak bakımı temizleme, nemlendirme ve süsleme dediğimiz tırnakları cilalama ile olur. İsterseniz bu ayak bakımını yaparken tamamen kendi ev yapımı nemlendiricileri ve maskeleri de uygulayabilirsiniz. Evde ayaklara bakım yapmak için;

 1. Ayaklarınızı hergün ılık su ile yıkayın. Bu su içerisinde hoş kokulu biraz gliserinli sabun ya da ayak şampuanı bulunabilir. Saçlarınızı yıkadığınız şampuanları da burada kullanabilirsiniz ancak asıl ayak şampuanlarını kullanmak lazım. Çünkü diğer şampuanları durulaması oldukça zordur.
 2. Ayaklarınızı ılık ve sabunlu su ile yıkadıktan sonra mutlaka soğuk su ile durulayın. Soğuk su altında bir süre tutulan ayaklar rahatlar, sakinleşir. Soğuk suyun özellikle el ve ayaklar üzerinde çok iyi bir dinlendirici etkisi vardır.
 3. Yıkama ve durulama işleminden sonra ayaklarınızı mutlaka çok iyi bir şekilde kurulayın. Parmak aralarını özellikle iyice kurulayın. Ayaklar, vücutta en hızlı ve kolay şekilde mantar olan bölgelerdir. Bu sebeple ayaklarda parmak aralarını kurulamaya dikkat etmek lazım.
 4. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra nemlendirici krem ya da talk pudrası sürebilirsiniz. Banyo sonrası ayaklara pudra sürülmesi, ayakların daha az terlemesini sağlar.
 5. Yaz aylarında sandalet ve terlik giyerken ayaklarınıza güneş kremi sürün. Özellikle üst kısımlarına güneş kremi sürmeyi kesinlikle unutmayın.
 6. Ayaklarınızı sık sık nemlendirin. Her gece olmasa bile haftada bir kaç gece ayaklarınıza çok yoğun kremlerden sürüp yün çorap giyip yatın. Sabah çorapları çıkardığınız zaman ayaklarınızın inanılmaz yumuşak olduğunu göreceksiniz.
 7. Her banyo yaptığınızda ayaklarınıza peeling yapın. Ponza taşı ya da topuk taşı dediğimiz taşlarla ayaklarınızı güzelce temizleyin. Özellikle topuk bölgesinde oluşan ölü derilerden arındırmak için bunu düzenli olarak yapın.

Evde kolay pedikür nasıl yapılır?

Ayak sağlığını korumak için yukarıda saydıklarımızı her zaman yapmalısınız. Ancak bunların dışında bir de ayak tırnağı bakımı yani pedikür de yapmak isterseniz o zaman ilk iş bir pedikür seti edinlemelisiniz. Sonrasında her şey oldukça kolay.

Evde pedikür yapmak için;

 1. Öncelikle ılık suyun içerisine biraz gliserin ve sevdiğiniz güzel kokulu yağlardan koyun. Isterseniz bu suya karbonat da koyabilirsiniz. Özellikle ayağında yara olanlar karbonatlı su tercih edebilirler.
 2. Ayaklarınızı bu suyun içinde yaklaşık 15-20 dakika bekletin.
 3. Sonrasında ayaklarınızı sudan çıkarın.
 4. Topuklarınızı, ayaklarınızın altını ponza taşı ya da benzer bir malzeme ile güzelce temizleyin. Ayakların altında, yanlarında topuklarında hiç ölü deri kalmasın, iyice peeling yapın.
 5. Sonrasında ayaklarınızı bir miktar daha ılık suda bekletebilirsiniz. Suyun içerisinde sadece gliserin olduğu için ayaklarınızı yıkamanıza gerek yok.
 6. Sudan çıkardığınız ayaklarınızın tırnak kenarları varsa ayaklarınızdaki nasırlar yumuşamış olacaktır. Tırnaklarınızın kenarlarındaki etleri tıpkı ellerinizi manikür yapıyormuş gibi kesin. Dikkat edin kanatmayın.
 7. Sonrasında ayaklarınızı soğuk bir sudan geçirin. Hem daha büyük bir rahatlama hissedeceksiniz. Ayak bakımı bloglarında ve benzer yazılarda soğuk suyun faydalarından uzun uzun bahsedilir.
 8. Kenarlarını kestiğiniz ayak tırnaklarınıza nemlendirici sürün.
 9. Sonrasında istediğiniz renkte en güzel ojelerinizi sürüp kurumasını bekleyin.
 10. Son olarak ayaklarınızı nemlendirin ve evde pedikürünüzü tamamlayın.

Unutmayın doğal ürünlerle el ayak bakımı hem en ekonomik hem de en sağlıklı bakım yöntemlerinden biridir. Ne varsa bitkilerde, doğada var!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here