Annelik Estetiği (Torsoplasti) İle Nedir?

0
319

Hamilelik ve sonrasında annelik, hemen hemen bütün kadınların hayalidir. Müthiş bir duygusal tatmin sağlayan bu süreç maalesef vücuda büyük zararlar verebilir. Annelik estetiği, zorlu bir hamilelik süreci sonunda vücudu bozulan anneyi hamilelik öncesi haline dönüştürebilen harika bir işlemdir. Annelik estetiği sayesinde çiçeği burnunda anneler ya da bebeği büyüyen annelerin vücudu hızla toparlanabilir. Estetik ameliyatlar içerisinde son zamanlarda en çok tercih edilen ameliyatlardan biri olan torsoplasti hakkında merak edilen tüm konuları bu yazıda bulabilirsiniz.

Annelik estetiği nedir?

Hamilelik dönemi sonunda en fazla kilo alıp verilen bölge olduğu için deforme olan meme, karın ve bel bazen de kalça estetiğine annelik estetiği adı verilir. Annelik estetiği dediğimiz bu kombine estetik, emzirme süreci sona erdikten sonra anneler tarafından tercih edilen, verilen kilolardan sonra sarkan vücudun toparlanması işlemidir.

Annelik estetiği adı verilmesinin sebebi ise, genelde hamilelik dönemi sonrasında tercih ediliyor olmasıdır. Kombine estetik ameliyatları kadın erkek herkes tarafından tercih edilip her yaşta uygulanabilir. Yağ alma, germe ve toparlama işlemi ağırlıklı bu kombine operasyonlara bazen dolgu işlemleri de eklenebilir.

Toroplasti kimlere yapılabilir?

Aniden kilo almış ve bu kilolardan kurtulamamış, çok kilolu iken bir anda kilo vermiş herkese uygulanabilir. Hamilelik döneminde aşırı kilo alarak sonrasında bu kilolardan kurtulamayan kişilere, obezite hastalarına ve fiziksel görünümünü beğenmeyen herkese bu işlem uygulanabilir.

Toroplasti kapsamında, memeler küçültülür ve dikleştirilir ya da küçüklerse dolgu ile dikleştirilip büyütülebilir. Karın bölgesinde çok yağlanma varsa ona göre yağ alımı yapıldıktan sonra germe işlemi yapılabilir. Endoskopik karın germe, mini karın  germe ya da tam karın germe işlemlerinden biri uygulanabilir. Bu işlemlerden hangisinin yapılacağı hastanın fiziksel durumuna, yaşına ve kilosuna göre değişir. Gerekli olması durumunda sırtındaki yağlar alınıp kalçada şekil verme işlemi yapılabilir. Ayrıca bel bölgesindeki yağlanmalar da tam olarak ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Toroplasti ameliyatı öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hamilelik döneminde alınan kilolar doğumdan sonra hızla verilebilir. Bunun için beslenmeye dikkat etmek ve biraz egzersiz yapmak yeterlidir. Ancak hamilelik döneminde dikkat etmeden aşırı kilo alımı sadece annenin değil bebeğin de sağlını riske atar. Zaten hamilelik döneminden sonra yağ aldırarak veya diğer yöntemlerle kolayca kilolarımdan kurtulurum diye düşünürseniz yanlış olur. Liposuction işlemi ile vücuttan alınabilecek yağların da belirli bir miktarı vardır. Yağ aldırmadan önce mümkün olduğunca kilo vermeniz gerekir. Çünkü yağ aldırma işlemi bölgesel olarak yapılabilir. Sonrasında da germe işlemleri yapılır.

Annelik estetiği adı verilen torsolplasti ameliyatı öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Ameliyatlardan bir hafta önce kadar kan sulandırıcı tüm ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. Aspirin dahil hiç bir ilaç kullanılmamalıdır.
  • İşlemlerden en az üç hafta önce sigaranın bırakılması gerekir. Sigara, hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında ciddi risk oluşturan bir etkendir. Bu nedenle ameliyat sonrasında da kesinlikle uzun bir süre sigaradan uzak durulması gerekir.
  • Toroplasti uygulamalarına başlamadan önce yeşil çay gibi çayların içilmesi, Q10 gibi enzimlerin alımının ve takviye gıdaların bırakılması gerekir.
  • Ameliyat öncesinde bol bol su içilmeli, lifli gıdalar tercih edilmelidir. Ameliyat sonrasında kabızlık sorunu oluşmaması için beslenmeye çok dikkat edilmelidir.
  • Toroplasti ameliyatlarında tüm dikişler deri altında kalır. Bu nedenle de işlemler sonrasında dikiş alınmasına gerek yoktur. Operasyonlardan sonra hastalar genelde bir gün hastanede kalır ve 24 saat sonra hastaneden çıkarılır. Korse giymesi gereken hastaların gerekli görüldüğü sürece hiç çıkarmadan korselerini giymeleri gerekir.
  • Belirli bir süre öne doğru eğilmemek gerekir. Karın germe ameliyatının kapsamına göre doktorunuz size yapmanız gerekenleri ve dikkat etmeniz gereken noktaları söyleyecektir.
  • Ameliyattan üç hafta sonra korse çıkabilir ve karın egzersizleri dışında basit spor hareketleri yapılabilir. Ameliyattan 6 hafta sonra ise genelde hiç bir şey kalmaz ve hastalar egzersiz yapmaya başlayabilirler.
  • Bu operasyonların genişliği ve detayı kişiden kişiye göre değişebileceği için bazen hastalar çok daha kısa sürede normal hayatına dönebilirler. Bazı hastaların ise normal hayatına dönmesi biraz daha fazla zaman alabilir.

Kimler toroplasti yaptıramaz?

Kombin estetikler, hastanın sağlığını riske atmayan detaylı estetik operasyonlardır. Yaşı ileri olmayan, tekrar gebe kalma ihtimali olmayan, şeker hastası ve aşırı kilolu olmayan herkese annelik estetiği ameliyatı yapılabilir. Aşırı kilolu kişilerin önce kilo vermesi sonrasında bu ameliyatı olması daha uygundur. Çünkü kilolu kişilerin tansiyon ve kalp gibi sorunları olabilir. Ayrıca kilolu hastaların anestezi almasında da sıkıntı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here