Ameliyatsız Müdahaleler Plastik Cerrahiyi Nasıl Değiştiriyor?

0
155

Yurtdışında ‘tweakment’ olarak adlandırılan ve ince bir dokunuş anlamına gelen, ameliyatsız estetik müdahaleler son dönemin en gözde uygulamaları olarak karşımıza çıkıyor.

Tweakment’lar; cerrahi olmayan, ofis ya da klinik içi prosedürlerle bir hastanın doğal güzelliğini artıran, küçük ve ince değişikliklerdir. Aşırı doldurulmuş dudaklar, donmuş yüzler ve iri göğüsler ile popolar gibi abartılı kozmetik cerrahi sonuçlar yaratan müdahaleler artık geride kaldı. Günümüzün en deneyimli hastaları, görünümlerini büyük ölçüde değiştirmenin aksine, doğal özelliklerine ince bir parıltı vermek için küçük iyileştirmeler sunan tedavileri tercih ediyorlar. Instagram’da oldukça rağbet gören sanal sonuçlar yaratan yüz filtreleri gibi…

Enjeksiyonlar bu müdahalelere dahil edilebilir mi?

Edilmez mi hiç! Hatta, en popüler prosedürlerinin başında yer alıyorlar.  Botox ve Dysport gibi botulinum toksinleri 1999’dan beri, bir numaralı klinik içi estetik prosedür olmuşlardır. Tekrarlayan hareketlerin neden olduğu kırışıklıkları ve ince çizgileri yumuşatma yetenekleri neredeyse efsanedir ve yetenekli bir uygulayıcının elinde harika sonuçlar yaratabilirler. Ayrıca, asimetrik kaş düzeltmeleri için de sıklıkla kullanılmaktalar.

Göz altı halkalarını, sürekli derinleşen kaz ayaklarını ince bir şekilde ele almak veya çok ince bir dudağı hafifçe dolgunlaştırmak için, cerrahi olmayan yollar arayan hastalar, bu tedavilerin doğal görünümden uzaklaşmadan daha iyi bir görüntü sağlayacak bir iyileşme sunduklarını görüyorlar. Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin son istatistikleri, enjekte edilebilir prosedürlerin son beş yıl içinde % 39 oranında arttığını belirtiyor.

‘Likid’ prosedürlerin yükselişi

Bu ‘tweakmentlar’ artık burun düzeltme ve yüz germe, sıvı rinoplasti gibi popüler cerrahi prosedürlerin yerine de sıklıkla kullanılıyor. Likid yüz gerdirme: hastaya bıçak altına girme riski, olası bir olumsuz sonuçta geriye dönememe riski olmadan, dermal dolgu, nöromodülatörler ve/veya lazer tedavisi kombinasyonu ile iyileşme sunar. Bu sıvı müdahaleler geçicidir, daha invaziv ve kalıcı cerrahi prosedürlerin yerini almadan, doktorlara klinik içi, noninvaziv uygulamalar yapma olanağı sunar.

Vücudu biçimlendirmek için yapılan müdahaleler

Ultrason ve soğuk lipoliz, uyluk, kalça, karın ve sırtta istenmeyen vücut yağının sınırlı bölgelerini tedavi etmek için kullanılan noninvaziv vücut şekillendirme teknolojileridir. Her ikisi de vücudun zamanla doğal olarak elimine ettiği, altta yatan yağ bölgelerini hedef alarak çalışır. En iyi sonuç için genellikle birden fazla seans gereklidir ve gözle görülür bir değişiklik yaratmak birkaç ay sürmektedir. Ancak asgari risk ve verdiği minimum rahatsızlık sebebiyle hastalar için paha biçilemezdir.

Cilt bakımı düzenlemeleri:

Noninvaziv mikrodermabrazyon tedavileri, lazer tedavisi ve hafif kimyasal peelingler, küçük kırık kan damarlarına ve renk bozulmasına hitap ederek ve yüzdeki ölü deri hücrelerinin dış tabakasını yok ederek mucizevi sonuçlar üretebilir. Ancak bunun yanı sıra hiçbir şeyin tutarlı bir cilt bakım rutininden ve düzenli güneş koruyucu kullanımından daha yararlı olmadığını da belirtelim.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here