Ameliyat Gerektirmeyen Yaşlanma Karşıtı Göz Tedavileri

0
131

Göz çevresinin görünümü güzellik algısında önemli rol oynuyor. Ne yazık ki yaşla beraber göz bölgesinde kırışıklıklar ve koyu halkalar vb. oluşmaya başlıyor. Birçok kişi zamanın bıraktığı bu etkilerden rahatsız olsa da bıçak altı müdahalelere sıcak bakmıyor. 

Peki kırışıklıklar, kaz ayakları, göz torbaları ve gözlerin altındaki koyu halkalarla savaşmak için cerrahi olmayan hangi uygulamalara başvurabiliriz? Birçok kişi botox ve diğer nöromodülatörlerin yanı sıra yaşlanan göz çevresine kolajen dolgu maddeleri ile yapılan uygulamaları tercih ediyor. Bunun yanı sıra lazerler ve radyo frekansı teknikleri de kullanılmakta. Asıl soru ise şu, tüm bu prosedürler nasıl çalışıyor? Yaşlanma karşıtı göz tedavilerindeki en son gelişmeleri ve ameliyat olmadan bu genç görünüme nasıl sahip olabileceğimizle ilgili bazı uzman görüşlerini sizin için derledik.

Kadınlar hangi yaşta göz çevresi tedavilerini düşünmelidir?

Genellikle hastalar 30’ların veya 40’lı yaşlarının sonlarında üst göz kapaklarının düştüğünü veya göz torbalarının oluşmaya başladığını farkeder. Ayrıca 20’li veya 30’lu yaşlardaki genç kadınlar da, konjenital ağır kapakları veya alt kapaklarının yağ şişkinliklerini iyileştirmek için çeşitli prosedürlere başvurmaktadırlar.

Hangi cerrahi olmayan yaşlanma karşıtı göz tedavilerinin kullanılması önerilir?

Botox, kaz ayaklarını yumuşatmaya yardımcı olabilir ve hatta dış kaşlara gençleştirici bir kaldırma efekti verebilir. Bir trikloroasetik asit (TCA) uygulaması veya lazer, cildi sıkılaştırırken göz çevresindeki çizgileri iyileştirebilir. TCA, cilde uygulanan toksik olmayan bir kimyasaldır ve üst hücre katmanlarının yeni bir hasarsız cilt tabakasını açığa çıkararak birkaç gün boyunca kurumasına ve soyulmasına neden olur. Ultrason ve radyofrekans gibi yöntemler de alt kapakları sıkılaştırabilir.

Restylane veya başka bir dolgu maddesi göz altındaki koyu halkaları iyileştirmek için kullanılabilir mi, nasıl?

Koyu halka görünümü bazen alt kapak torbalarının altındaki gölgelerin sonucudur. Restylane, juvederm veya benzeri dolgu maddeleri gölgeyi en aza indirmek için bölgeyi doldurabilir. Bununla birlikte, dolgu maddeleri mor veya kahverengi renk değişikliğinin sonucu olan koyu halkaları iyileştirmez. Gözyaşı oluklarının doldurulması, bu alan hassas olduğundan ve yapılacak en ufak hata komplikasyonlara yol açabileceğinden, makul bir şekilde yapılmalıdır.

Göz kırışıklıklarını tedavi etmek için kullanıldığında, lazer tedavilerinin yan etkileri ve riskleri nelerdir?

Uygulamayı yapan kişi deneyimli ve profesyonel olduğu sürece riskler düşüktür. Yara izi veya pigmentasyon kaybı olabilir, ancak uzman ellerde, şu anda mevcut olan teknolojik olarak gelişmiş fraksiyonel lazerler nadiren ciddi komplikasyonlara sebep olur.

Sağlıklı görünen gözler için güneş kreminin yanı sıra hangi krem ​​veya losyon önerilir?

Hücre yenilemesi etkisi olan serumlara başvurulabilir. Yalnız hiçbir ürün üst kapağa veya kirpik çizgisinin yakınına uygulanmamalıdır. Güneş kremleri göz çevresine uygulanmak için uygun değildir.

Gerçek şu ki, yaşlanma karşıtı göz tedavileri oldukça çeşitli ve karmaşıktır. Bu tedavilerden size uygun olanı seçip, aynadaki mükemmel görünüş için bu yazı başlangıç ​​noktası olarak kabul edebilirsiniz.

Tabi bu işlemerin hangilerinin size uygun olduğunu öğrenmek için uzman bir doktor tarafından muayene ve yine onun tarafından tedavi edilmeniz gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here