Afrodizyak Etkisi Nedir? Afrodizyak Etkili Yiyecekler Hangileridir?

0
1046

Cinsel isteği dolaylı olarak da cinsel gücü artıran etkiye afrodizyak etkisi adı verilir. Bu etki psikolojik olmanın yanında fiziksel olarak da vücudu etkileyen, kimsayal bir etkidir. Afrodizyak etkisi yaratan yiyeceklerin yanında bazı bitkisel yağlar, kokular, düzenli beslenme ve spor gibi şeyler de aynı etkiye sahiptir. Peki en çok afrodizyak etkisine sahip yiyecekler hangileridir?

Kahve

Cinsel isteği ve gücü artıran kahve, kalp atışlarını da hızlandırma etkisine sahiptir. İçerisindeki kafein sayesinde dinç ve uyanık bir hal yaratır.

Çikolata

Çikolata, seratonin salgılanmasına sebep olduğu için mutluluk kaynağı olarak bilinen bir gıda maddesidir. Özellikle bitter olanları kalp sağlığı için de iyidir. Çikolatanın cinsel isteği ve gücü artırmak gibi afrodizyak etkisi de vardır.

Çilek

Dünyanın en faydalı meyvelerinden biri olan çilek, aynı zamanda cinsel olarak aktif olmayı sağlayan afrodizyak bir meyvedir.

Zencefil

Işte bu aklıma gelmezdi, dedirten zencefil afrodizyak etkili besinlerden biridir. Yemeklerinize ve çaylarınıza ekleyerek bu besin maddesini tüketebilirsiniz.

Keçiboynuzu (pekmezi, tazesi, kurusu)

Keçiboynuzu sperm kalitesi ve sayısı düşük erkeklere doktorları tarafından tavsiye edilen doğal bir kaynaktır. Kurusu, tazesi veya pekmezi olarak tüketilebilecek bu besin maddesi cinsel isteği kuvvetlendirir. Afrodizyak etkisi yanında cinsel güç de verir.

İstiridye

Erkeklerin sperm sayısı ve sperm kalitesini artıran, içerisinde bol bol çinko bulunan istiridye cinsel kuvvet ve arzu konusunda da etkilidir.

Fındık

Fındığın sağlığa faydaları ya da etkileri denince aklımıza ilk olarak bu faydası gelir. Fındık pazarlama kampanyası çevresinde bir dönem oldukça popüler olan afrodizyak etkisi fındık içerisindeki bol e vitamininden kaynaklıdır. Fındık, hem zihni hem de bedeni rahatlatıcı bir etkiye de sahiptir.

Bal

Antik yunanda kadınlara bol bol yedirilen balın, doğurganlığa büyük etkisi vardır. Doğal bal tüketildiğinde sağlığa çok faydalıdır. Bu faydalarından biri de balın afrodizyak etkisidir.

Vanilya

Vanilya, en eski zamanlardan bu yana kışkıştırcı bir koku ve baharat olarak kullanılır. Hem kokusu hem de tadı ile keskin bir yapısı olan bu baharat güçlü bir afrodizyak etkisine de sahiptir. Tatlı ve keklerde aroma olarak kullanılır.

Muz

Muz da tıpkı vanilya ve çikolata gibi çok eski zamanlardan itibaren afrodizyak etkisi bilinen ve bunun için kullanılan gıda maddelerinden biridir. İçerisinde bol protein ve mineral bulunduran bu meyve oldukça sağlıklıdır. Ayrıca içerisindeki potasyum miktarı sayesinde cinsel isteksizliği ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here