Adetliyken ( Regl Döneminde) Bunları Sakın Yapmayın!

0
8932

Yetişkinlik dönemi ile menopoz dönemi arasında her kadının yaşadığı adet dönemi (regl dönemi) normal bir fizyolojik süreçtir. Farklı toplumlarda ve inançlarda kadının kirlendiği, kötü olduğu gibi düşünceler yer alsa da regl dönemi ve aybaşı kanamaları bir erkeğin sakallarının uzaması kadar normaldir. Olmaması durumu çok daha tehlikelidir. Hakkında bir çok şey söylenen regl döneminde dikkat edilmesi gerekenler, adetliyken yapılmaması gerekenler nelerdir?

Adetliyken nasıl yatmalıyız?

Herkesin aklında aynı soru, regl döneminde nasıl yatılır? Eğer regl döneminizde çok fazla kanamanız oluyorsa kendinizi rahat hissedeceğiniz bir yatağınız olmalı, gerekirse çarşaf altına geniş muşambalar açabilirsiniz. Zaten stresli olan bir dönemde bir de yatağınıza kan çıkması korkusu ile yetersiz uyursanız çok daha kötü olur. Rahat ve düzgün bir uyku uyuyabilmeniz için gece için üretilen pedlerden tercih edebilirsiniz birden fazla iç çamaşırı giymek hem size kendinizi daha rahat hissettirir hem de reglin çıkmasını önler. Regl döneminde mümkün olduğunda sırt üstü ve ayakları dikerek yatmamak da yardımcı olabilir. Yüzüstü yatmak her ne kadar rahat gibi gelse de yan yatmak dizleri biraz karna doğru çekmek çok daha konforlu olacaktır.

Regl döneminde yenmemesi gerekenler

Regl döneminde canınız çok şeker istiyor olabilir, bazı kadınların canı karbonhidrat ister. Unutmayın şeker isteği şeker isteği getirir. Bu dönemde aşırı çikolata ve benzeri şeyler yemek yerine dut kurusu gibi, kuru incir ya da kuru cennet elması gibi meyveler yemeyi deneyin. Şeker ihtiyacınızı giderip daha fazlasını istemenizi engelleyecektir.

Regl döneminde aşırı limon tüketiminden uzak durmaya çalışın. Limon, kan sulandırıcı bir etkiye sahiptir. Bu da aybaşı döneminizde daha fazla kanamanız olmasına neden olur. Ayrıca ne kadar çok ağrınız olsa da ağrı kesicileri almamaya çalışın, aynı şekilde aspirin gibi kan sulandırıcı etkileri olan ürünlerden uzak durun.

Kadınlar adetliyken ne yapamaz?

Kadınlar adetliyken her şeyi yapabilir, yapmak istediği her şeyi. Spor yapabilir, işe gidebilir, çocuklarına bakabilir, arkadaşları ile zaman geçirebilir hatta sevişebilir. Evet, daha önceki yazılarımızda da adetliyken ilişkiye girilir mi konusundan bahsetmiştik. Regl döneminde seks yapmanın kadınları rahatlattığı, kramplarını azalttığını, sağlık açısından hiç bir sorun olmadığını söylemiştik. Ayrıca regl döneminde kadınların aşırı istekli olmasının da avantajı kullanılabilir. Regl döneminde cinsel istek artar, aslında bu cinsel isteğin artması regl dönemi hemen başlamadan öncedir. Vücudun çiftleşme isteği ciddi bir şekilde kendini gösterir. Partneriniz sizin regl döneminde olmanızı sorun etmiyorsa sizin içi hiç sorun değil demektir.

Adetliyken bunları yapmayın

  • Aşırı tuz, alkol, şeker ve asitli yiyeceklerle içecekleri tüketmekten uzak durun. Adet dönemi öncesinde oluşan şişlik ve ödem bu yiyeceklerle daha da fazla hale gelir. Aşırı tuz tüketimi genel olarak zararlıdır ancak bu dönemde çok daha zararlıdır.
  • Reglken duş almaktan çekinmeyin, ılık bir duş hem kendinizi daha temiz hissetmenizi hem da stresten uzaklaşmanızı sağlar. Adetliyken yıkanılmaz cümlesi dünyanın en saçma cümlesidir. Çok sıcak olmadıktan sonra ılık su regl döneminde çok iyi gelir.
  • Adet döneminde saçları kestirmemek gerekir düşüncesi batıl inançlardan ileri gelse de bu dönemde kadınlar daha duygusal olduğu için saç kestirmemesi daha uygundur. Saçlarınızı boyatmak, kestirmek gibi önemli kararları regl döneminiz bittikten sonra alsanız daha iyi olur.
  • Kişisel hijyene normalden daha fazla dikkat etmeli ve hijyenik pedleri ve tamponları belirtildiği şekilde, belirtildiği sürede kullanmalısınız. Regl döneminde pamuklu iç çamaşırları giyerek konfor sağlayabilirsiniz.
  • Regl döneminde kahve yerine bol bol bitki çayı tüketin. Biberiye çayı, adaçayı gibi bitki çaylarının regl sancılarını azaltma gibi bir etkisi vardır. Bol bol yürüyüş yapın ve su için.
  • Adetliyken yapılmaması gereken ibadetler vardır, inandığınız dine göre onun kurallarını takip edersiniz. Regl döneminde yapılamayan ibadetler konusunda dini kaynaklardan detaylı ve doğru bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here